for-ukrajina-750Zpravodajským tématem číslo jedna je v posledních týdnech pochopitelně šokující válečné tažení Ruska proti sousední Ukrajině. Invaze rozkymácela finanční trhy i ceny ropy, zaměstnala přední světové politiky a smutné příběhy padlých obránců země i jejich prchajících rodin řeší lidé v celé Evropě. A golfisté? Je to trochu zarážející, ale mezi nejlepšími profesionálními hráči světa tohle téma zatím nerezonuje zdaleka tak, jak byste nejspíš čekali.

Když přede dvěma lety tragicky zahynul skvělý basketbalista Kobe Bryant, byl jeho dres a číslo k vidění prakticky po celé PGA Tour. Hráči zemřelého kolegu připomínali gesty, výroky i stužkami, a před poctami pro hvězdu s přezdívkou Mamba prostě nebylo úniku. O to víc překvapí, že současná vážná situace na Ukrajině byla minulý týden na Arnold Palmer Invitational téměř neviditelná.

Čest výjimkám, pár stužek v ukrajinských národních barvách se na kšiltovkách hráčů našlo, a opravdu výrazné gesto udělal třeba britský gentleman Ian Poulter, který se oblékl do modré a žluté celý. „Je hrozné, když si zapnete zprávy a vidíte, co se děje. S lidmi na Ukrajině prostě musíte soucítit. Vzít na sebe jejich barvy a prokázat respekt jejich boji je to nejmenší, co můžeme udělat," mínil hráč, kterého proslavily hlavně úspěšné boje v Ryder Cupu.
Jinak se ale na Floridě většina lidí kolem golfu tvářila, jakoby je dění v daleké východoevropské zemi moc netrápilo. Víc se řešil kratičký neproměněný pat světové jedničky Jona Rahma nebo výsledky prvního ročníku nového programu PIP, kterým PGA Tour ocenila sledovanost hráčů na sociálních sítích. O to víc potěšující byl fakt, že nejlepší česká golfistka Klára Spilková na dění na Ukrajině nezapomněla - a také ona se během Florida's Natural Charity Classic oblékla do ukrajinských barev a projevila sounáležitost s napadenou zemí.

Dalším gestem, které se minulý týden dalo na dané téma vystopovat, pak už byla jen akce Henrika Stensona. Golfista švédského původu, jehož domovská vlajka má stejné barvy jako ta ukrajinská, vyhlásil slevovou akci na produkty své osobní golfové značky a výtěžek poslal na dobročinné konto spojené s Ukrajinou, částku navíc zdvojnásobila švédská pobočka organizace UNICEF.
Čekali jste od nejlepších golfových hráčů světa trochu víc? Asi ano, tím spíš, že v médiích se objevil třeba také příběh jednoho z předních ukrajinských golfových amatérů, který ve své domovině bojoval o život a před dělostřeleckými granáty se týden musel ukrývat ve sklepě. Jak přitom upozornil už výše zmíněný Ian Poulter, sport je jedna věc a válka druhá. „My tady jenom hrajeme nějaký hloupý golf, ale ti lidé tam opravdu trpí," zdůraznil anglický golfista. Zdá se, že ne každý si to uvědomuje...

Připravil: Lukáš Pařenica
Foto: @HStensoneyewear

Zdroj:
https://golf.com/news/we-play-silly-game-golf-ian-poulter-ukraine/
https://www.epsontour.com/news/2022/spilkova-shows-emotional-solidarity-with-ukraine
https://twitter.com/HStensoneyewear/status/1499321924316545025


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...