RorsSvětová jednička Scottie Scheffler zažil parádní sezonu, v níž vybojoval čtyři tituly včetně výhry na Masters a ve které vládl světovému pořadí golfistů. K dokonalosti mu zbývalo jediné – přidat vítěznou tečku v Tour Championship a vyzvednout si trofej pro celkového vítěze FedEx Cupu. Vzhledem k tomu, že se před posledním turnajem výsledky play-off přepočítávají na rány, měl před finálovým podnikem parádní pozici. A když šel do závěrečné rundy s náskokem šesti ran, o jeho triumfu pochyboval málokdo.

Našel se však hráč, jehož jméno bylo na trofeji pro celkového vítěze PGA Tour vyryto už dvakrát. Rory McIlroy předvedl v sobotním kole 63 ran, takže Schefflera ve vedení držely už jen rány k dobru, které získal jako „vstupní bonus". Do finále, třebaže oba hlavní protagonisty dělilo zmiňovaných šest úderů, šli ve společném flightu. A velmi záhy se jejich soupeření změnilo v jamkovku. Oba zahájili bogey, jenže zatímco Rory po sedmou jamku přidal čtyři birdie, jeho soupeř zapsal další dvě rány navíc. Náskok byl pryč a začala napínavá bitva.

Do ní se postupně dotáhl i jihokorejský golfista Sungjae Im, nicméně ani jednou průběžného lídra nedostihl. Šanci měl na závěrečné jamce, pětiparu, avšak zapsal jen par, takže nakonec čekal, zda Scheffler zachybuje a spadne na třetí příčku, nebo se oba podělí o druhé místo. Ale nepředbíhejme. McIlroy na sedmičce poprvé srovnal s Schefflerem krok, Američan ale kontroval na osmé jamce a znovu se osamostatnil ve vedení. Po dvanáctce už ale byli na stejné pozici, aby se světová jednička znovu ujala vedení na čtyřparové črtnáctce, kde se Rory dopustil chyby. Tu však kompenzoval na následujícím tříparu birdie patem ze zhruba deseti metrů!

Adrenalin zapracoval na šestnáctce, kde Rory nezadrajvoval zdaleka ideálně, ale Scheffler hrající po něm se dopustil ještě větší chyby, aby nakonec ránu ztratil. Drama pokračovalo i na další jamce, kde si oba zkomplikovali cestu na green. Severoirský golfista ale předvedl velmi dobrý chip, po kterém udržel nervy na uzdě i na greenu a situaci zachránil. Stejně tak Scheffler. Rozhodnutí tak mělo padnout na poslední jamce. Úvodní drajv oba zvládli na výbornou. Druhá rána Schefflera ale zapadla do bankru vpravo od greenu. Na tahu byl Rory. Jenže ani on s druhou ranou nenaložil dobře, když zasáhl tribunu. Měl však štěstí a mohl se vydropovat do slušné pozice, zatímco Scheffler ránu z písku nezvládl. Přehrál green a těžký pat na birdie neproměnil. Vzápětí měl co dělat, aby uhájil dělené druhé místo s Imem. Nicméně, povedlo se.

To už si ale McIlroy užíval chvíle slávy. Po beztrestném dropu byl třetí ranou na greenu a k celkově třetímu triumfu ve FedEx Cupu, čímž by se stal nejúspěšnějším golfistou od doby, kdy se play-off hraje, potřeboval míček dopravit do jamky na dvě rány. První pat zvládl bravurně a mohl jej doklepnout. Ještě počkal na ránu Schefflera a pak už si vychutnával svůj zápis do historie. V nelehkých dobách, které PGA Tour zažívá pod tlakem LIV Golf si asi vrchní komisionář Jay Monahan oddychl, že trofej získal golfista, který za PGA Tour tak pevně stojí. Ostatně význam túry Rory připomněl i ve své vítězné řeči.
„Úžasný den, úžasný týden. Jsem pyšný na to, s jakou odhodlaností jsem hrál, jak jsem zachoval klid a využil příležitosti v momentu, když se dnes objevila," hodnotil svou hru McIlroy, který se konečně mohl opřít o patr. A to je v jeho případě alfa a omega úspěchu. Právě patr ho letos párkrát zradil v okamžicích, kdy sahal po dalším majoru, tentokrát si to vynahradil.

Kompletní výsledky turnaje na https://www.pgatour.com/leaderboard.html

Foto: TaylorMade Golf


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...