DeChambeau Reuters-750Bláznivý golfový profesor a výzkumník Bryson DeChambeau vloni spustil dosud největší ze svých věhlasných experimentů. Během krátké doby přestavěl vlastní tělo z mladíka běžné postavy v horu svalů, a hned potom začal předělávat celý golf.

Jeho ohromující délky a agresivní styl drajvů kamkoliv směrem ke greenu, jen co nejdál, s tím, že krátké železo zblízka míček na green celkem s jistotou dopraví, rozdělilo golfové fanoušky i jeho konkurenty na dva tábory. Jedni říkají, že Bryson ničí krásu a barvitost golfu (a mají pravdu), druzí obdivují jeho nový jednoduchý styl, který má jednu zásadní výhodu – funguje! A mají taky pravdu...
Je jedno, jestli patříte k těm nebo oněm, Bryson drtí každé hřiště, na které vstoupí, z nedrajvovatelných jamek dělá drajvovatelné, a když se mu daří, v podstatě není k poražení. Dokázal, že tréninkem síly se svaly dají posílit natolik, že dokáže výrazně přehrát kohokoli. Teď s tímtéž opatrně koketuje Rory McIlroy, klterý byl už dříve jedním z nejdelších, ale Bryson mu ukázal, že limity se dají ještě o hodně posunout.

Buďme konkrétnější. Ve statistikách PGA Tour v délce odpalů se DeChambeau svými výkony v roce 2020 vyhoupl na první místo všech dob s průměrnou délkou drajvu 323,8 yardu (296 metrů), proti předchozímu roku se zlepšil o 20 yardů. Ale průměrné délky říkají jen málo o tom, jak daleko tenhle silák dokáže skutečně odpálit.
Když je fervej dostatečně dlouhá a Bryson se může naplno opřít, přehrává 350 metrů, občas se dostane i za 400 yardů (366 m). Nejdelší ránu mu naměřili 388 metrů. Nedávno začal používat drajvr se sklonem jen 5,5°, to bylo dosud vyhrazeno jen specialistům v soutěžích o nejdelší drajv. Trénuje i s drajvrem s delším šaftem, než standardně používá, pro Masters vyhlásil přípravný program obsahující mimo jiné 2000 drajvů...

I čistě sportovně se přerod ze štíhlého studentíka fyziky ve svalovce vyplatil. Jako první přesvědčivě demonstruje, že se dá v profigolfu vyhrávat i čirou silou. Po znovuzahájení sezony 2020 třetí, osmý, šestý, pak vyhrál Rocket Mortgage Classic. Čtvrté místo na PGA Championship, kde v průběhu finálového kola chvílemi vedl, znamenalo jeho zdaleka nejlepší umístění na některém ze čtyř majorů.
A pak US Open, první vítězství na majoru a výhra o propastných 6 úderů na hřišti, které hráčům skutečně nic neodpouštělo – Bryson jako jediný zahrál pod par, a to právě o šest ran, druhý v pořadí Matthew Wolff zahrál turnaj v paru. Ve finálové rundě se naplno prosadil, nově nabyté síly se nebál uplatnit, předvedl třeba na pětisetmetrové devítce drajv + wedž + pat = eagle, jinde pálil na 350 metrů dlouhé jamce na green, dva metry za vlajku, eagle...!

Od znovuzahájení sezony byla jeho nová figura středem zájmu. Údajně jen během koronapauzy přibral cca 18 kilo svalů: denně kvůli tomu – vedle speciálního silového tréninku – spořádal 3 000 až 4 000 kilokalorií, jako horník. Protože jeho „normální" dieta složená z vajec, steaků, špeku, chleba a brambor nestačila, pil k tomu šest až sedm proteinových šejků.
Při výšce 185 cm dnes DeChambeau váží kolem 110 kilo. Samozřejmě musel změnit i šatník, do ničeho z původního oblečení se nevejde. Pro srovnání: Rory McIlroy, platící za jednoho z nejlepších a nejdelších střelců Tour, váží při výšce 175 cm jen kolem 70 kg. DeChambeau, který se na internetu rád předvede i „nahoře bez", je proti ostatním hráčům o tolik svalnatější, že rychle dostal přezdívku Hulk – připomíná totiž populárního obřího filmového hrdinu.

Pomohla mu spolupráce s Američanem Gregem Roskopfem, propagátorem exkluzivní techniky Muscle Activating Training (MAT), cíleně ji spolu zaměřili na posílení svalových skupin důležitých pro golfový švih, na silové otočení těla a stabilitu při švihu. Během nucené pauzy absolvoval Bryson tři ostré tréninky denně, a nijak se se svými metodami neskrýval, pověsil svá cvičení i na web.
„Je to bláznivé, šílené, jednoduše neuvěřitelné", vyprávěl Rory McIlroy po finálovém kole Schwab Challenge, které šel s Brysonem. „Položil jsem drajv v protivětru na 288 metrů, a pak přijde Bryson a pošle to na 343 metrů. Jen jsme se na sebe s caddym ohromeně podívali a oba zároveň řekli: to mě po..."

DeChambeau má na zahradě přístroje na analýzu švihu. Už v dubnu si naměřil rychlost míčku 203 mil/h. Průměr PGA Tour je 170 mil/h, dosud nejlepší Cameron Champ měl 190 (to je 306 km/h!). Měřívají mu i rychlost hlavy hole, tam je u 139 mil/h, průměr PGA Tour činí 115 mil/h.
„Bryson předvádí zcela jiný způsob, jak se taky dá hrát golf, úplně nám ho mění," trvdí americký rutinér Kevin Kisner. A mluví o tom i sám DeChambeau, který je na svůj pokrok velice pyšný: „Nejdůležitější je, že jsem lidem ukázal nové cesty, jakými se taky dá jít. Určitě se tím směrem vydá řada dalších. Ale odhaduju, že to bude trvat celou další generaci, než se golf jako takový díky tomu změní."
A už se přihlásil první adept – Tony Finau, který se nechal Brysonem zřetelně inspirovat. Vyhlásil, že v blízké budoucnosti bude na některých fervejích bušit do míčku naplno, ne na 70 % jako dosud. A že leccos dokáže, předvedl na videu. Bouchl pořádně, měřič ukázal rychlost míče 206 mil/h!

Budeme zanedlouho na velkých turnajích skutečně pozorovat jen svalovce, kteří hřiště rozcupují na kousky a zredukují víc než šestikilometrová turnajová hřiště na příhru a pat? Snad ne, Američan Colin Morikawa (175 cm, 70 kg) dokázal na majoru PGA Championship, že hřiště s úzkými fervejemi a hustým rafem až ke greenu upřednostňují preciznost a přesnost před samotnou délkou.
Ale DeChambeau se nenechává svést ze své cesty – víc hmoty, víc svalů, delší rány. V interview, které uveřejnil New York Times, sdělil, že chce nabrat ještě víc svalové hmoty, jeho cílem je 118 kg a dosažení rychlosti míčku 210 mil/h (338 km/h), aby dostřeloval běžně za 400 yardů.

Převzato z časopisu GOLF 1-2/2021
Text: Ivo Doušek, foto: Globe Media/Reuters

BRYSON DECHAMBEAU
Narodil se 16. září 1993 v kalifornském Modestu. Platí za nejvíc experimentujícího borce ze všech současných profesionálů. Nosí čepici bekovku, používá neortodoxní patovací styl a střídá při něm zvlášť upravený exotický patr SIK a Odyssey Exo. Je tváří firem Cobra a Puma, hraje drajvr, dřeva 2 a 5 Cobra Speedzone, železa Cobra stejné délky s gripem maximální komerčně prodejné tloušťky, wedže prototypy Artisan 47, 52 a 58. Má zvlášť rozvinutý technicko-analytický přístup ke všemu, k čemu jej lze v golfu uplatnit – u bývalého studenta fyziky se není čemu divit.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...