niemann-750Zpočátku trochu bez povšimnutí se během nedávného Sentry Tournament of Champions na Havaji přepisovaly dějiny. Ne tedy úplně, a především to měl paradoxně na svědomí hráč, který tohle klání nevyhrál, konkrétně Joaquín Niemann. Chilský mladíček, který bral počátkem roku na zmíněném turnaji druhé místo za vítězným Harrisem Englishem, totiž nasbíral během čtyř soutěžních kol plných jednatřicet berdíků, což je třetí nejlepší výkon celé golfové historie na PGA Tour!

Pravdou je, že podmínky na Havaji ke skórování přály, však bylo také na výhru potřeba skóre 25 pod par, a druhý Niemann měl bilanci jen o ránu horší. Oproti Englishovi ale zahrál v prvním kole 7x, ve druhém 8x, ve třetím 7x a ve finálovém dokonce 9x birdie. Proč to nestačilo na výhru oproti Američanovi, který měl berdíků „jen" 26? English v první řadě trefil i jeden eagle, ale především - jednoduše naplnil základní mantru každého zkušeného golfisty a prostě na rozdíl od soupeře méně chyboval.

Pokud pak jde o Niemannův výkon, jakkoli úctyhodný, dlužno dodat, že stejný kousek už se v dějinách povedl na PGA Tour i dalším sedmi hráčům: ze známějších jmen mimo jiné třeba Philu Mickelsonovi (BellSouth Classic 2006) nebo Stevu Strickerovi (John Deere Classic 2010). Jistě vás ale ze všeho nejvíc zajímají oni dva golfisté, kteří oněch jednatřicet berdíků dokázali trumfnout. Nuže, není tak docela jisté, že je oba vůbec budete znát. V každém případě se to oběma povedlo shodou okolností v tomtéž roce, byť každému na jiném turnaji.

A bylo to přesně před dvaceti lety. Roku 2001 se nejprve koncem ledna parádně povedl tradiční Waste Management Phoenix Open tehdy už jednačtyřicetiletému Marku Calcavecchiovi. Američan celý turnaj vyhrál s impozantním skore 28 pod par a během své cesty za výhrou skutečně posbíral dvaatřicet birdie - však také klání ovládl se suverénním náskokem osmi ran. Že nešlo o žádnou náhodu, prokázal Calcavecchia mnohokrát předtím i potom, koneckonců má na kontě i jeden major zásluhou vítězství na britském The Open v roce 1989 a celkem pobral na PGA Tour třináct turnajových primátů.

To jeho nástupce je o poznání méně slavný. Dokonce o tolik méně, že Australan Paul Gow vlastně nemá ani jediný vyhraný turnaj na PGA Tour a celkem si v kariéře připsal pouhé čtyři tituly, a z toho ještě tři na nižších túrách! Jedinou významnější trofej dobyl už rok předtím na PGA Tour Australia, konkrétně na Canon Challenge. jenže svůj vpravdě životní kousek si schoval na B.C. Open, jednu z menších akcí v kalendáři PGA Tour, která navíc později v roce 2006 definitivně zanikla. O pět let dřív ale byl tenhle dnes už zapomenutý turnaj svědkem velké jízdy dnes už zapomenutého golfisty. I Gow totiž dokázal nastřádat oněch 32 jamek ránu pod par, jenže ke vší smůle v jeho případě ani to nestačilo na výhru! A aby té ironie osudu nebylo málo, turnaj ztratil tehdy jednatřicetiletý Australan v dodatečném play-off, kde birdie dokázal zahrát pouze jeho soupeř - přeci jen o něco zkušenější a starší Jeff Sluman. Výrazný zápis do historie, který zatím pořád nebyl překonán, už ale Paulu Gowovi nikdo nikdy nevezme.

Připravil: Lukáš Pařenica; foto:pga.com

Zdroj:
https://twitter.com/PGATOURComms/status/1348719836382289923


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...