don-seyfried-750Golf je odvětvím, ve kterém jsou zkušenosti opravdu k nezaplacení, a často bývá také označován za sport, který se dá provozovat prakticky v každém věku. V americkém Ohiu ovšem mají golfového trenéra dobrovolníka, který obě tato tvrzení naplňuje opravdu měrou vrchovatou. Své bohaté poznatky související s hrou předává mladším už dobré tři dekády a sám se na hřištích pohybuje plných osmdesát let, letos v říjnu totiž oslaví stovku. Jeho práci s mladými golfisty pak nedokázala zastavit ani aktuální pandemie koronaviru.

Don Seyfried je koučem dobrovolníkem v Arrowhead Golf Clubu v ohijském Minsteru a na první pohled byste si možná na něm ničeho zásadního nevšimli: prostě vitální golfový stařík, jací jsou k vidění i v leckterém českém či moravském areálu. Jenže tenhle chlapík už má skutečně nakročeno k trojcifernému věku, a je tedy dost dobře možné, že je momentálně nejstarším golfovým trenérem na světě. Pomáhá s přípravou dívčímu klubu Minster Lady Wildcats a jeho specialitou je prý krátká hra, která - jak on sám tvrdí - se dá efektivně naučit zhruba za tři roky. Alespoň korespondenčně pak stále spolupracuje s předními americkými trenérskými kapacitami a snaží se držet krok s vývojem.

Mraky nad jeho dlouholetým angažmá se začaly stahovat až letos v souvislosti s celosvětovou pandemií koronaviru, a to navzdory tomu, že jemu samotnému prý zatím zdraví pořád náramně slouží. Šéfka minsterského trenérského týmu Debbie Ahrns měla totiž přeci jen obavy o svého nejstaršího zaměstnance a tak se nejprve dohodli, že spolupráci přeruší. Don Seyfried ale dlouho zahálet nevydržel, jednoho dne se prostě objevil zpátky v klubu. „Život je o tom, jak ho prožít kvalitně, a ne o tom, jak dlouho bude trvat. Já měl to štěstí, že se mi obojího dostalo vrchovatě. Když si mě Bůh povolá v okamžiku, kdy budu dělat to, co mě baví, tedy učit mladé lidi golf, tak bude moje mise tady dole úspěšná," okomentoval to vitální americký kouč.

A jeho životní osudy jsou prý skutečně pestré: s golfem začínal jako kedík-teenager ještě v dobách, kdy bral za osmnáctku 35 centů nebo láhev limonády, golfový klub v Minsteru později pomáhal spoluzakládat, je také veteránem druhé světové války (v barvách amerického námořnictva) a se svou manželkou Margaret (té je letos 97) mají tři dcery. Možná i proto se Don trenérsky věnuje nejčastěji právě dívkám. A jak sám říká, jeho celoživotním cílem je, aby ženský golf alespoň trochu vystoupil ze stínu toho mužského...

https://golf.com/news/features/99-year-old-man-coaching-girls-golf-30-years/


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...