elder-guardian-750Tradice je tradice a tak, až bude letos začínat golfový svátek v Augustě zvaný The Masters, slavnostní odpal provedou bývalé legendy této hry. Dva z nich, Jacka Nicklause a Garyho Playera, patrně netřeba fandům šířeji představovat, největší pozornost ale bude tentokrát stoprocentně soustředěna na toho třetího - chlapíka černé pleti jménem Lee Elder.

Muž, který má letos v létě oslavit už sedmaosmdesátku, přitom během své kariéry nenasbíral ani zdaleka tolik trofejí, jako oba jeho kolegové na úvodním týčku. Přesto se stal hrdinou a jeho odkaz rezonuje o to víc právě v těchto měsících, kdy je boj za rasovou rovnoprávnost v zámoří (a nejen tam) po letech zase velké téma. Lee Elder se totiž kdysi zapsal do dějin jako první Afroameričan, který si na nejslavnějším golfovém turnaji světa zahrál.

A s pozorností kolem své osoby v Augustě má tím pádem hodně bohaté zkušenosti. Bohaté a nepříliš dobré. Mluvíme tady totiž o ročníku 1975: Tiger Woods měl přijít na svět teprve v prosinci toho roku a georgijský klub Augusta National byl ještě hodně ztuha svázán řadou rigidních pravidel, z nichž mnohá se týkala právě lidí tmavé pleti, nemluvě třeba o ženách.

Elder si účast na Masters vydobyl o rok dříve díky vítězství na Monsanto Open, později hrávaném jako Pensacola Open (v roce 1988 turnaj zanikl). Obrovský krok do golfového světa ale učinil už roku 1971, kdy se mohl zúčastnit South African PGA Championship v jihoafrickém Johannesburgu - pro zemi nechvalně proslulou apartheidem tehdy něco nemyslitelného! Jenže Elderovu účast si osobně vymohl u politických špiček místní golfový bůh Gary Player - ano, ten, který má mít společně s Leem na starost onen letošní slavnostní odpal...

Když se pak Elder za čtyři roky vypravil do Augusty, dostával prý stovky výhrůžných dopisů. Kvůli bezpečnosti musel bydlet ve dvou pronájmech, které pravidelně střídal. A jakmile konečně nastoupil na první týčko, byl to pro něj obrovský zážitek - a zároveň obrovský stres. „Byl tehdy jsem tak strašlivě nervózní, že jsem si v duchu říkal: Bože, hlavně ať nikoho netrefím, nebo tak něco," vzpomínal letos pro novináře Elder. Poslal ale míček krásně na střed ferveje a pak už se uklidnil. „Když jste v něčem první, je na vás zkrátka hrozný tlak," přiznal i po letech. Při své historické účasti nakonec neprošel cutem, to ale tentokrát nebylo zdaleka to nejdůležitější. Ostatně, dva roky nato se do Augusty vrátil a bral pěkné dělené devatenácté místo, načež tenhle výsledek v roce 1979 ještě o dvě příčky vylepšil. Výš už se nedostal, téhož roku ale zvládl na US Open skončit dokonce dělený jedenáctý.

Až se tedy letos Lee Elder postaví na první odpaliště po boku Playera a Nicklause, bude mít na co vzpomínat. A gesto, kterým vedení Augusta National vybralo pro tuhle čest právě jeho, pro změnu ocenili fandové i novináři. Lépe pozdě, než vůbec.

Připravil: Lukáš Pařenica
Foto: Guardian

Zdroj:
https://golf.com/news/features/why-adding-lee-elder-masters-tradition-meaningful/
https://www.instagram.com/p/CNIo1pepgyQ/


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...