bmw-pga2-750Trochu jako na Ryder Cupu to bude možná tento týden vypadat v anglickém Wentworth Clubu. Jistě, nejslavnější týmová golfová soutěž se letos nehraje, zavděk budeme zanedlouho muset vzít „jen" Prezidentským pohárem, nicméně co do rivality bude možná paradoxně vyhrocenější jindy relativně poklidný vrchol sezony na DP World Tour.

Letošní BMW PGA Championship totiž svede do jednoho turnaje jak hráče, kteří zůstali věrní PGA Tour, tak dvacítku přeběhlíků k nově vzniklé LIV Golf Invitational. A atmosféra mezi oběma tábory je věru napjatá, přičemž frontová linie tentokrát nevede mezi Evropou a zámořím, ale neobvykle tak trochu napříč oběma kontinenty. Vzduchem, přesněji tedy sociálními sítěmi, létají už týdny drsné vzkazy, a dá se čekat, že na hřišti zavládne v řadě flightů slušné dusno.
„Nemyslím, že by tihle hráči tady měli startovat. Tihle Ancerové, Goochové, Kokrakové. Nikdy dřív jste evropskou túru nepodporovali, nikdy jste tenhle turnaj nehráli. Proč se sem cpete teď?" vzkázal bez servítek vyslancům LIV Golf třeba zkušený americký golfista Billy Horschel. Jenže na rozdíl od PGA Tour, která rebely bez milosti suspendovala, má DP World Tour složitější pozici, a přinejmenším do února příštího roku, kdy se budou konat příslušná soudní slyšení, nemá právní páky, jak zástupce nově vzniklé série z turnajů vystrnadit.

Na hřiště nedaleko Londýna se tak chystají Lee Westwood, Sergio García, Ian Poulter, Graeme McDowell či Henrik Stenson – a proti nim jejich kolegové z mnoha společných bitev v evropském týmu, Rory McIlroy, Jon Rahm či Shane Lowry. Nazlobení na jejich zradu, ať už domnělou či skutečnou. Třeba někdejší světová jednička Martin Kaymer tak kvůli hmatatelnému napětí mezi oběma túrami nakonec do Anglie raději ani nepojede. Pokud jde o Američany, těch opravdu hvězdných z PGA Tour tolik nedorazí, náročné finále FedEx Cupu si jako každý rok vybralo daň. Nicméně o Horschelovi už byla řeč a „za LIV" nastoupí třeba Patrick Reed, hráč, který nikdy a nikde nepatří mezi oblíbence ostatních hráčů, o fanoušcích ani nemluvě.
Pořadatelé skládali flighty pro první dvě kola velmi opatrně, ve čtvrtek a pátek by tak mělo být ostří sporu přeci jen otupeno. O víkendu se ovšem už může potkat kdokoli – a o vyhrocené momenty tak nejspíš nebude nouze. „Nebude mi dobře od žaludku, až tam pojedu a budu vědět, že tam míří i oni. Opravdu mi to vadí," prohlásil vítěz letošního FedEx Cupu Rory McIlroy.

Projeví se to i na hřišti? Uvidíme už tento víkend. Chybět u toho ale nejspíš nebudou také demonstranti, kteří o sobě opakovaně dávají vědět i na akcích LIV Golf. „Před 21 lety došlo k útokům na Ameriku a FBI prokázala zapojení saudskoarabské strany. Řekněte Saudi LIV Golf NE!" hlásal i minulý týden v Bostonu transparent na dodávce zaparkované hned za plotem areálu. A podobné slogany možná čekají na hráče i v Anglii...

Připravil: Lukáš Pařenica; ilustrační foto: DP World Tour

Zdroj:
https://twitter.com/GOLF_com/status/1567183074533711874
https://www.golfdigest.com/story/pelley-wentworth-liv-aug-31?
https://www.europeantour.com/dpworld-tour/bmw-pga-championship-2022/tee-times?round=1
https://twitter.com/FearTheSkirt/status/1566232573851869184


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...