popov2-750Ještě začátkem srpna fungovala Sophia Popov v podstatě jako caddie, když nosila hole své nizozemské sokyni Anne Van Dam. Německá hráčka s bulharskými kořeny nicméně minulý týden napsala na prvním ženském majoru letošní složité sezony pohádkový příběh, na jehož konci se stala senzační vítězkou britského AIG Women's Open, hraného na skotském hřišti Royal Troon. V drsných podmínkách totiž dokázala uhrát výsledek -7 ran, a jen tak mimochodem: pod par se na turnaji kromě ní dostaly už pouhé tři další golfistky!

Samotné Sophii patřila před turnajem až 304. příčka v dámském světovém žebříčku, jako teprve druhá v dějinách golfu tudíž vyhrála majorový turnaj, aniž by patřila do elitní světové třístovky - prvním byl v roce 2003 vítěz Open Champion Ben Curtis. Životní výhrou si Popov pochopitelně výrazně polepšila a poskočila v pořadí hned na 24. místo. Jak už bylo přitom řečeno, ještě před pár týdny si na Drive On Championship přivydělávala nošením holí úspěšnější soupeřce. „Loni jsem málem golfu úplně nechala. Díky bohu, že jsem to nakonec neudělala," přiznala po turnaji šťastná golfistka, jejíž prarodiče pocházejí z Bulharska a ona sama se narodila v USA, nicméně reprezentuje Německo.

Pamatovat si ji ostatně mohou i čeští diváci, před deseti lety totiž ještě jako začínající hráčka v sedmnácti letech ovládla golfové mistrovství Evropy konané tehdy na Kunětické Hoře. Její kariéra se ale následně nikterak raketově nerozvíjela, v minulých letech se pohybovala převážně na Symetra Tour, a aby toho nebylo málo, karta pro LPGA jí loni utekla o jedinou ránu. V letošním roce poznamenaném pandemií koronaviru tak hrála převážně na turnajích pramálo významné Cactus Tour a jako favoritka prvního ženského majoru by asi nenapadla vůbec nikoho - koneckonců jejím nejlepším dosavadním umístěním na Women's Open bylo dělené 67. místo z roku 2011.

Jenže golf někdy píše opravdu pohádkové příběhy a zázračný úspěch německé Popelky je toho dalším důkazem. Zatímco za vítězství na zámořských túrách brala Sophia Popov prize money ve výši pár tisícovek, ve Skotsku si přišla na závratných 675 tisíc dolarů a samozřejmě také jistotu účasti na LPGA Tour v příštích letech, která jí před rokem tak smolně utekla. S golfem tedy už v nejbližší době určitě končit nebude...

Připravil: Lukáš Pařenica; foto: golf.com

Zdroj:
https://golf.com/news/sophia-popov-caps-improbable-run-to-win-womens-open/
https://golf.com/news/how-sophia-popov-went-from-caddying-to-winning-womens-open/
https://twitter.com/GOLF_com/status/1297576387356831745


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...