finau-750Byl to příběh, který v golfovém světě rezonuje už několik let. Zpočátku jako zvláštní náhoda, později už ale fandové a v nadsázce i mnozí odborníci začali mluvit přímo o „portorické kletbě". V čem spočívala? Jednoduše v tom, že žádný z golfistů, kteří kdy vyhráli Portoriko Open, už nedokázal přidat ani jeden další vyhraný turnaj na PGA Tour.

Zní to samozřejmě jako bláznivá pověra, ale když už to všechno trvalo jedenáct let a oněch hráčů bylo do letošního roku hned deset, jednoho to maličko zarazilo. V každém případě je od minulého týdne tomuhle prokletí tak jako tak konec. Postaral se o to letošní vítěz z Portorika Viktor Hovland, norský mladíček totiž dokázal o víkendu ovládnout také mexické klání Mayakoba Classic a připsat si svůj druhý titul kariéry. Podle většiny odborníků navíc v jeho případě v budoucnu jistojistě nezůstane jen u něj.

Ale zpět k portorické kletbě. Pomineme-li dávnou minulost na přelomu padesátých a šedesátých let v rámci Caribbean Tour, hraje se Portoriko Open v dnešní podobě od roku 2008, obvykle koncem února či začátkem března a na hřišti Coco Beach - odtud také alternativní jméno oné mýtické kletby, říká se jí totiž také Coco Beach Curse. Vítězem prvního ročníku se stal Greg Kraft a ano, nedivíme se, že si jeho jméno nevybavujete. Letos šestapadesátiletý Američan totiž strávil prakticky celou kariéru převážně na nižších turách.

Podezření nevzbudil ani Michael Bradley, který vyhrál o rok později, tím spíš, že si tady v roce 2011 výhru jako jediný ještě zopakoval. Jeho dva triumfy na Coco Beach se dlouho daly považovat za jedinou jakous takous výjimku pravidla, které se v příštích letech formovalo s neúprosnou pravidelností: kdo vyhrál v Portoriku, mohl na další titul na PGA Tour zapomenout.

Nešlo přitom zdaleka jen o nějaká jednorázová ořezávátka, mnozí vítězové se na elitní golfové úrovni pohybují dlouhé roky. Právě z Portorika pochází třeba jediný titul na nejslavnější světové šňůře pro ostříleného českého rodáka Alexe Čejku. Ten právě minulý týden oslavil padesát a aniž bychom ho chtěli jakkoli podceňovat, tak prosazovat se už asi bude spíš na veteránské PGA Tour Champions. Své roky už má také D. A. Points, který v Portoriku vyhrál v roce 2017, a pozor, ten má doma ve vitríně trofeje i z dalších dvou turnajů PGA Tour! Vtip ale spočívá v tom, že obě vyhrál ještě předtím. Od té doby ani ťuk a popravdě, ve 44 letech už to u něj taky moc nadějně nevypadá.

A pak je tady samozřejmě jméno, které se v souvislosti s portorickou kletbou skloňuje zdaleka nejvíc. Tony Finau. Americký dlouhán musel už nejednou v duchu litovat, že se vůbec v roce 2016 na Coco Beach vypravil a turnaj vyhrál. Přestože si totiž od té doby zahrál Ryder Cup i Prezidentský pohár, dlouho se pohyboval v elitní desítce světového žebříčku a i dnes mu na něm patří krásná 18. příčka, na další trofej z PGA Tour čeká marně. A že mu to novináři pravidelně předhazují. Možná i on si tedy o víkendu nad Hovlandovou výhrou v Mexiku oddechl - byl ostatně osobně u toho a sám zkoušel na Mayakoba Classic dávné prokletí zlomit, když trefil eso a nějaký čas vedl, nakonec ale bral dělené osmé místo.

Jak tedy odborníci vtipkují, nejlepší věcí pro kariéru, která se vám v Portoriku mohla stát, bylo skončit „bezpečně" druhý. Výčet jmen, která na Coco Beach brala pomyslné stříbro, je totiž paradoxně mnohem impozantnější. Kletbě se takhle dokázali „vyhnout" třeba Jason Day, Jordan Spieth či Bryson DeChambeau. Součet vyhraných turnajů na PGA Tour téhle trojice? Třiadvacet, včetně dvou vítězství na Masters! Zajímalo by vás, kdo se na druhé příčce umístil letos v únoru a má tak teoreticky našlápnuto ke skvělé kariéře? Odpověď zní Josh Teater. Že ani jeho neznáte? Není divu, je mu jednačtyřicet a své jediné profesionální vítězství si připsal v roce 2009 na nižší Nationwide Tour, takže zázračné výsledky někdejších portorických druhých míst v budoucnu asi už moc nevylepší.

Nicméně, kdo ví. Ona zpropadená kletba byla sice zdánlivě zlomena, najdou se ale samozřejmě zlomyslníci, kteří vás promptně upozorní, že to není tak docela pravda. Žádný vítěz portorického Open totiž přece ještě pořád nikdy nevyhrál turnaj PGA Tour na území USA. Tak věřme, že se brzy Hovland, Finau či někdo jiný postará i o tenhle drobný detail...

Připravil: Lukáš Pařenice

Zdroj:
https://www.golfdigest.com/story/why-pga-tour-pros-might-want-to-think-twice-about-winning-the-puerto-rico-open


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...