ilu-ball-fast-750Mluvilo se o tom už několik let, nyní je téma golfových míčků s kratším doletem znovu na stole. Dvě klíčové světové golfové asociace, USGA a R&A totiž podle několika zámořských zdrojů skutečně plánují v dohledné době změnit pravidla a přimět výrobce dodávat míče, které budou létat na kratší vzdálenost. A pozor: oproti předchozím informacím se má tahle změna týkat všech golfistů bez rozdílu výkonnosti.

Když se totiž tohle téma objevilo poprvé, počítalo se spíše s tím, že „kratší" míčky budou mít povinně na turnajích pouze špičkoví hráči - mluvilo se tehdy mimochodem o termínu leden 2026. Nyní má být ale všechno jinak a se zkrácením ran budou muset počítat všichni, pochopitelně tedy přinejmenším pokud budou hrát oficiální turnaj. Podle oficiálního vyjádření obou golfových asociací by se tak mělo stát od roku 2028 mezi profesionály, o dva roky později pak tyhle míče budou povinné i pro rekreační hráče.

A golfový svět tahle zpráva už dopředu rozdělila tak trochu na dva protichůdné tábory. Smířený je třeba Rory McIlroy, který přitom patří mezi pověstné ranaře. „Nechápu ten humbuk. Pro průměrného golfistu to stejně nebude prakticky žádný rozdíl, a golf se tím stane udržitelnějším do budoucna. Navíc to pomůže vrátit do hry některé dovednosti, které z ní v posledních dvaceti letech mizely," napsal na sociálních sítích respektovaný severoirský golfista.

A podobně se k novince staví i legendární Tiger Woods. „Vždycky jsem podobné inovace podporoval. Je to stejná věc, jako byly kdysi dřevěné a kovové pálky v baseballu. Mluví se o tom od doby, kdy jsem na túře začínal, hrajeme s míči, které musejí zpomalit," míní patnáctinásobný majorový šampión.

Hlasitě proti se naopak vyjádřil třeba uznávaný zámořský golfový publicista Brandel Chamblee. „Respektuji obě organizace za to, co pro golf dělají, ale v tomto ohledu jsou nejen mimo kontakt se hrou, nad kterou mají dohled, ale také nad lidmi, kteří ji hrají," napsal novinář. Připomněl, že tenhle nápad se podle jeho odhadu bude zamlouvat naprosté menšině golfistů na celém světě. „Jistě, golfovým architektům asi ano, ale těch je kolik, stovka?" poznamenal Chamblee.

Mezi hráči projevil nesouhlas třeba Keegan Bradley, skeptický je také Rickie Fowler, podle kterého navíc golfové autority zaspaly dobu. „Tohle se mělo řešit už před dvaceti lety," soudí zkušený americký profesionál. Nyní tedy řešení přišlo a bude asi nějakou chvíli trvat, než bude jasné, co všechno bude pro svět golfu znamenat.

Připravil: Lukáš Pařenica
Ilustrační foto: IngImage

Zdroj:
https://www.nbcsports.com/golf/news/rollback-q-a-understanding-and-simplifying-the-impending-change
https://www.instagram.com/p/C0XbgpRuC2X/?img_index=2
https://www.instagram.com/p/C0ZVH5fgGsk/


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...