il dolary ingimage-750Asi každý rekreační golfista se alespoň jednou v životě zasnil a představil si sám sebe, jak brázdí turnaje PGA Tour po boku těch nejlepších světových hráčů. Což o to, na zvedání trofejí, přebírání tučných šeků a tiskové konference by se asi zvykalo docela příjemně, horší by to ale možná bylo se zjištěním, jaké mají takové hvězdy výdaje. Pro začátek vám napovíme, že jsou... opravdu velké.

Zámořští novináři nedávno oslovili pod příslibem anonymity jednoho velezkušeného světového golfistu s třicetiletou herní praxí na PGA Tour, aby pro ně zkusil vyčíslit, kolik hráči ročně utratí takříkajíc „za provoz". Asi tušíte, že jednotlivé položky se šplhají ke stovkám tisíc (pochopitelně v dolarech), možná vás ale překvapí, co všechno je vlastně ve hře.

Tak například jen za „dýška" je prý potřeba počítat zhruba s pěti tisíci dolary na rok! Své si rádi vezmou zaměstanci v šatně, nosiči bagáže a tak dále, nikdo přece nechce urazit golfová božstva tím, že spropitné nedá. Další položkou je soukromý kuchař. Čekali jste, že budou golfová esa před klíčovými turnaji riskovat zkažený žaludek? Asi ne, pak ale musíte počítat třeba s tisícovkou za týden, a tím pádem jste třeba na pětadvaceti tisících za rok.

Nemějte strachy, dál už bude jenom hůř. Na nabrání fyzičky potřebujete někoho, kdo tomu rozumí. To ovšem nejsou žádní příštipkáři za pár drobných, takže ročně to udělá sto tisíc dolarů, někdy i víc. Fyzioterapeuti a maséři jsou prý ještě o něco dražší, obzvláště když jejich služby potřebujete opravdu po každém tréninku - dalších 150 tisíc ročně je z kasy fuč.

A jdeme dál. Fyzička je jedna věc, ale kouč na golfový švih a vůbec všechny herní náležitosti je pochopitelně ještě o něco dražší. Odhadem vás prý přijde na 150 až 200 tisíc ročně, pokud se tedy samozřejmě nejedná zrovna o legendy typu Butche Harmona - tam byste museli přitlačit ještě mnohem víc. Ubytování během turnajů přijde podle osloveného insidera na dalších 200 tisíc a cestování mezi jednotlivými akcemi může klidně jednoho hráče přijít i na 400 tisíc ročně. A na závěr je tu samozřejmě kedík: na hřišti k nezaplacení a v některých případech opravdu doslova, protože ti nejlepší si přijdou na sumy od pěti set tisíc do milionu zelených!

Suma sumárum to dělá částku v rozmezí 1,88 až 2,08 milionu dolarů ročně, tedy v přepočtu na české koruny... to radši ani nechcete slyšet. Ještě vás láká vyzkoušet život golfového profíka? Pak pro vás máme jednu radu: radši se odnaučte neprocházet cutem, jinak budete brzo v dost hlubokém finančním mínusu...

Připravil: Lukáš Pařenice
Ilustrační foto: IngImage

Zdroj:
https://golf.com/lifestyle/how-much-top-tier-pga-tour-players-spend/


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...