Členové slavné britské kapely Beatles rozhodně nepatřili k vášnivým golfistům. Pár zajímavostí by se ale našlo.
Kdo by neznal hity jako All You Need is Love, Yesterday, Ticket To Ride, Help! či Let It Be? Dodnes jsou Beatles považování za asi nejslavnější hudební kapelu celé historie, a to i přesto, že z členů legendární čtveřice už zůstali naživu pouze Sir Paul McCartney a Sir Ringo Starr. Loni v listopadu dokonce skupina se svou údajně definitivně poslední písní Now and Then, kterou dotvořila umělá inteligence, znovu ovládla britský žebříček singlů – po neuvěřitelných 54 letech.
Pokud vás ovšem zajímá, jaký vztah měli tihle hudebníci ke golfu, je to poněkud komplikované. A vlastně by se dalo říct, že Beatles byli celoživotními golfovými ignoranty, přinejmenším pokud jde o jejich aktivní zapojení do hry. Zachovalo se totiž jen pár fotografií, na nichž se slavní Brouci nacházejí na golfovém hřišti – a pravověrným fandům z nich upřímně řečeno asi budou vstávat vlasy hrůzou.
Ony snímky vznikly v září 1964, protože toho roku kapela vyrazila na americké turné a jednou ze zastávek bylo Indianapolis, město proslulé hlavně automobilovými závody. Jak ale znalci vědí, právě vedle populární závodní dráhy je i jedno golfové hřiště, dnes známé pod názvem Brickyard Crossing. Jeho architektem byl Pete Dye a čtyři jeho jamky dokonce tvoří vnitřní součást samotného okruhu. Tehdy ještě nešlo o tolik ikonické místo jako dnes, přesto si návštěvu populárních a trochu výstředních britských hudebních hvězd nenechala ujít řada fotoreportérů.
Vznikla tak série fotek, na nichž John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Star v neodolatelných pózách prohánějí po greenu golfový míček... s železy v rukou! Ano, slyšíte dobře, nebohým Broukům tehdy podle všeho nikdo neřekl, k čemu slouží patr, takže hudebníci třímají na nejkratší sestřižené trávě poblíž fangle v rukou odhadem nějaké ty sedmičky, devítky či možná wedge.
Pro znalého neodpustitelné faux-pas, pro hudební hvězdy žádný problém. Oblečena mají slušivá kvádra a polobotky, John a George sluneční brýle, Paul pro změnu cigaretu v ústech, a tváří se, jakože hrají, přičemž všelijak legračně kroutí nohy i ruce. Úsměvné, ale pro účely propagace to nebyl žádný problém, takže jeden tenhle snímek to dokonce dotáhl na obal raritního vydání singlu Eight Days a Week.
Je to přitom všechno trochu paradox, protože jak si jistě pamatujete, Beatles pocházeli z Liverpoolu, tedy města golfu zaslíbenému. A co víc, McCartney a Lennon bydleli prakticky přímo vedle golfového hřiště, každý ovšem z jiné strany. Když ale mladíček Paul vyrážel navštívit svého kamaráda a budoucího kolegu z kapely, pravidelně musel míjet Allerton Manor Golf Course, tehdy ještě pouhé devítijamkové hřišťátko. Dnes je mimochodem na tomhle místě parádní areál o sedmadvaceti jamkách.
Ale i kdyby tam už tehdy bylo těch jamek třeba sto, oběma příštím muzikantům to bylo víceméně fuk. „Byl jsem tam nejdřív párkrát zkusit štěstí aspoň jako kedík, ale pokaždé tam přede mnou stálo nejmíň deset jiných děcek, a tak mě prostě omrzelo čekat," přiznával po letech McCartney.
Vydělat se tam prý tehdy dalo deset šilinků, což byly pro školáka z obyčejné rodiny, jako byl on, královské peníze. „Ne tak ale pro Johna. Ten bydlel na opačném konci hřiště, a to nejen doslova, ale i metaforicky, byl ze střední třídy. Tam už to byla hodně fajnová čtvrť," připomíná McCartney.
Možná i díky tomu si prý nakonec aspoň jednou s Lennonem ono golfové hřiště skutečně zahráli. „Bylo to jen tak z legrace a popravdě, dalo nám velkou práci to kolo dokončit. Bylo to pro nás tak trochu jako zdolat Mount Everest, tak jsme to prostě udělali," smál se hudebník. A mimochodem, o řadu let později se do blízkého Allerton Parku celá kapela vrátila, protože tam vznikl titulní snímek na obal gramofonového singlu Twist and Shout.
Jinak ale vášni pro golf žádný z Brouků nikdy nepropadl, oni to totiž popravdě nebyli žádní velcí sportovci všeobecně. McCartney byl spíš fotbalovým fanouškem, jeho kolegové z kapely pak měli spoustu jiných zájmů. Jedno pojítko by se ale přeci jenom ještě našlo. Jmenuje se Nick Faldo a podobně jako McCartney má dnes také on před jménem čestný titul Sir.
Legendární britský golfista a následně dlouholetý televizní komentátor je totiž obrovským celoživotním fanouškem právě téhle kapely. A navzdory tomu, že je ve světě golfu velkou celebritou, se mu povedlo setkat se se svým idolem tváří v tvář jen jednou jedinkrát v životě. „Bylo to v roce 1997 na benefičním koncertu v Albert Hall a seznámil nás tehdy Elton John," líčil nedávno Faldo a šťastně dodává, že McCartney tehdy kupodivu věděl, koho má před sebou, jakkoli golfu opravdu moc pozornosti nevěnoval.
V ostrém protikladu k Faldovi, který si naopak svůj první singl Beatles koupil už v roce 1967 jako desetiletý, v době, kdy byla kapela podle známého citátu Johna Lennona populárnější než Ježíš. „Na první straně byla skladba Hello, Goodbye, na druhé I am the Walrus," vybavuje si bezpečně i po letech legendární britský golfový šampión. Walrus, tedy v překladu Mrož, je jak známo přezdívka známého amerického golfisty Craiga Stadlera, který – s trochou nadsázky a fantazie – mohl jako ročník narození 1953 dělat klidně Beatles při jejich americkém turné bedňáka.
A úsměvných golfových reminiscencí na názvy slavných skladeb Beatles najdete na internetu povícero. Třeba Drive My Car se prý původně mělo jmenovat Drive My Cart a odkazovat ke golfovému vozíku, píseň Help je voláním Ringo Starra o pomoc při hledání nápravy golfového švihu, text Here Comes the Sun zase přisuzují vtipálci tomu, že se prý George Harrison radoval z krásného slunečného rána před rundičkou golfu.
Ale to jsou samozřejmě jen legrácky. Jedinou nezpochybnitelnou pravdou je, že si slavní Fab Four zahráli na jednom později ikonickém americkém golfovém hřišti. I když jenom na greenu. A se železy v rukou...
Text: Lukáš Pařenica, foto: Getty Images
Převzato z časopisu GOLF 1-2/2024
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.