cedule1-250Hned na úvod malá hádanka. Na hřišti, o kterém bude řeč, slavil loni Brooks Koepka vítězstvím na PGA Championship zisk svého čtvrtého a zatím posledního majoru. Napřesrok by mělo hostit The Northern Trust, nedílnou součást FedEx Cupu dříve známou jako The Barclays, a v roce 2024 se sem (vůbec poprvé) podívá dokonce slavný Ryder Cup.

Uhodli? Jedná se o Black Course v golfovém klubu Bethpage ležícím přímo na Long Islandu v americkém velkoměstě New York. Otevřeno bylo už v roce 1936 a přestože jde o veřejné hřiště, je proslulé nesmírně vysokou obtížností, především drsnými roughy. S tím pak souvisí také jedna pověstná místní pamětihodnost. Tu totiž představuje ikonická cedule umístěná na plůtku hned za odpalištěm první jamky.

„Varování! Black Course je extrémně obtížné hřiště, které doporučujeme pouze velmi zkušeným a schopným golfistům!" stojí na ní, a tohle upozornění se během let stalo nepřehlédnutelnou součástí tamního areálu. U tabule se fotí nejen hráči, kteří se odváží změřit s obávaným hřištěm síly, ale selfíčku neodolají ani mnozí přední profesionálové. A co víc, místo už se stalo magnetem i pro obyčejné turisty. „Dokonce i místní lidé, kteří vůbec nehrají golf, ale bydlí tady na Long Islandu, se sem rádi chodí fotit třeba do svatebního alba," líčí s úsměvem jeden ze správců místního areálu Andy Wilson.

Slavná cedulka se poprvé dostala do centra pozornosti v roce 2002, když Bethpage Black Course hostilo U.S. Open - mimochodem jako vůbec první veřejné hřiště v historii. Vyhrál Tiger Woods, který se jako jediný ze všech dostal celkově pod par, a diváci v televizi mohli na vlastní oči vidět, jak těžkých osmnáct jamek tady každého čeká. Když pak kamery zabraly i zmíněné varování, zrodila se svým způsobem největší hvězda celého areálu.

Turnaj se na stejné místo vrátil hned o sedm let později, a také tehdy světoví golfisté nešetřili respektem: ke hřišti, i k mezitím proslavené ceduli. „Nehrál jsem moc golfových osmnáctek, které mají takové varování. Něco takového bývá k vidění spíš v lyžařských areálech," smál se švédský profík Henrik Stensson, a jeho kolega Geoff Ogilvy dodal: „Už jsem viděl mnohokrát začínat hřiště cedulí s místními pravidly, ale nikdy s takovým varováním."

Provozovatelé areálu neváhali, a popularitu byznysově přiživili. Ikonické varování tak najdete v místním pro-shopu na tričkách nebo stylových head coverech, a nechybějí ani miniaturní plechové repliky známé cedule. Ta originální během let několikrát nepatrně změnila vzhled a písmo, obsah ale zůstává stejný. Jedinou záhadou tak prý zůstává, kdo a kdy ji vlastně kdysi na plot umístil.

„Pracuji tady pětatřicet let, a co pamatuju, ta cedule už byla," tvrdí například sedmašedesátiletý zaměstnanec pro-shopu Rich Eaton. Otázku přesného data vzniku nepomohly rozluštit ani historické snímky, a pamětníci z éry padesátých let už prý většinou odešli na onen svět. Jedno je ale prý jisté: varování prý rozhodně golfisty neodrazuje, naopak spíš přitahuje. A na tee time se tady prý stojí takové fronty, že zájemci leckdy čekají i celou noc na parkovišti...

Připravil: Lukáš Pařenica

Zdroj:
https://www.golf.com/news/features/2019/05/13/bethpage-black-sign-mysterious-history-iconic-warning-sign/


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...