lpga-70-250Jedno významné a vpravdě historické výročí si letos připomene dámský světový golf. Uplyne totiž přesně sedmdesát let od založení ženské americké profesionální túry. Vedení LPGA plánuje kulaté jubileum připomenout během sezony řadou akcí a odkazů na zakladatelky zámořské dámské golfové tradice.

Psal se rok 1950, když prvních třináct nadšených golfistek podepsalo listinu zakládající organizaci, která je vůbec nejstarší dodnes fungující ženskou profesionální sportovní komunitou v USA. Jména oněch opovážlivých dam, které se odvážily nabourat do té doby výhradně mužský svět golfu? Alice Bauer a její sestra Marlene Bauer Hagge, dále pak Patty Berg, Bettye Danoff, Helen Detweiller, Helen Hicks, Opal Hill, Betty Jameson, Sally Sessions, Marilynn Smith, Shirley Spork, Louise Suggs a Babe Didrikson Zaharias.

Hned koncem ledna toho roku se také konal historický první turnaj pod hlavičkou LPGA. Hrálo se kde jinde než na Floridě, a Tampa Open byl uspořádán v tamním Palma Ceia Golf and Country Club. Zajímá vás celková výše odměn? Dotace činila na dnešní dobu úsměvných tři a půl tisíce dolarů a vítězkou se stala Američanka Polly Riley, která už předtím sbírala vítězství na amatérských kláních. Mimochodem, žádné další turnajové prvenství už si v rámci nově založené organizace nikdy nepřipsala a zemřela v roce 2002, primát v podobě historicky první vítězky na LPGA už jí ale nikdo nikdy nesebere.

Aktuální situace ženského golfu a samotné LPGA sedmdesát let poté je samozřejmě diametrálně odlišná. Jak připomnělo v tiskové zprávě vedení profesionální túry, jen letos se elitní hráčky pod hlavičkou LPGA představí na plných 34 turnajích v celkem jedenácti zemích, k čemuž je navíc třeba připočíst letošní letní olympijské hry v Tokiu. Na prize money se pak nejlepší golfistky mohou těšit v součtu na celkem 75 milionů dolarů, a pokud jde o individuální výdělky, stačí připomenout, že loňská nejlépe odměňovaná hráčka, Korejka Jin Young Ko, si připsala v dolarech za jediný rok na konto bezmála tři miliony.

Vedení LPGA plánuje na letošních turnajích připomínat jak osobnosti svých někdejších zakladatelek, tak i řadu dalších historických momentů spojených s existenci profesionálního ženského golfu v USA. Modelem má být pomyslný most, který spojí minulost a současnost. „Když vidím, kolik máme golfových juniorek, a sleduji počet dívek, které třeba i díky golfu získají velké životní sebevědomí, věřím, že to byla dobrá cesta," nechala se slyšet Shirley Spork, která je ve dvaadevadesáti letech jednou ze dvou dosud žijících zakladatelek LPGA: tou druhou je pětaosmdesátiletá Marlene Bauer Hagge.

Připravil: Lukáš Pařenica


Zdroj:
https://www.lpga.com/news/2020-70th-anniversary-release-1


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...