Smith-Cameron-Open-750Zpočátku se mohlo zdát, že iniciativa Grega Normana a společnosti LIV Golf finančně zastřešené bohatými saudskoarabskými šejky je krátkodobým trucpodnikem, který nemůže ohrozit suverénní PGA Tour. Nejpozději od tohoto týdne už je ale jasné, že golfový svět se skutečně rozštěpil na dva nesmiřitelné tábory. Odchod ke konkurenci totiž ohlásila šestice dalších hráčů, mezi nimi i letošní poslední majorový šampion Cameron Smith, vítěz jubilejního 150. The Open na posvátné půdě v St. Andrews a aktuální světová golfová dvojka. Kromě něj se na Normanovu túru přidávají chilský mladík Joaquín Niemann, americká dvojice Cameron Tringale a Harold Varner III, Smithův australský krajan Marc Leishman a nejlepší indický golfista současnosti Anirban Lahiri.

Vezmeme-li tenhle seznam odzadu, asi nejméně pozornosti může budit právě Lahiri. Připomeňme ovšem, že Indie jakožto jedna z nejlidnatějších zemí světa představuje obří potenciální fanouškovský trh - i tenhle tah tedy může být pro LIV hodně důležitý. Veterán Leishman oproti tomu celkem zapadá do schématu hráčů přecházejících ke konkurenci za zenitem kariéry a Tringale s Varnerem mohou být - při vší úctě - považováni přeci jen za druhý až třetí výkonnostní sled. Něco jiného už je ale Joaquín Niemann, ambiciózní třiadvacetiletý golfista je totiž brán za velký talent a možnou budoucí golfovou superstar, jeho odchod tedy PGA Tour bolí dost.

A pak je tady Cameron Smith. Hráč, který letos zažil průlomovou sezonu, ovládl neoficiální pátý major The Players a nakonec si připsal i titul na oficiálním turnaji velké čtyřky, navíc tolik ostře sledovaném kvůli kulatému výročí. Právě jeho „zrada" mrzí určitě nejvíc a definitivně potvrdila, že LIV Golf už nelze považovat za krátkodechý večírek několika odpadlíků. Realitou totiž je, že elitní golfisté se skutečně rozdělili na dvě znesvářené party, které si navíc podle všeho mezi sebou nic nedarují. Sociálními sítěmi létají uštěpačné výroky z obou stran, a kde jedni mluví o „zradě hodnot", druzí kontrují odkazy na „pokrytectví a falešnost".

A bude nejspíš hůř. Už příští týden totiž nedaleko Londýna vyvrcholí letošní sezona DP World Tour, přičemž nejprestižnější evropská šňůra na rozdíl od té zámořské zatím nezabránila přeběhlíkům na svých podnicích startovat. Ne že by se o to tedy její vedení nepokoušelo, pravidla někdejší European Tour jsou ale poněkud jiná a právní situace na kontinentu také odlišná. V praxi to znamená, že do Wentworthu se na BMW PGA Championship vypraví také zhruba dvacítka hráčů, kteří už patří do stáje Grega Normana. A novináři i fanoušci tuší, že mezi zástupci obou znesvářených stran to bude na hřišti skřípat, což může snadno pošramotit pečlivě pěstovanou image gentlemanského sportu. Jak to všechno dopadne? Na to s napětím a lehkým neklidem čeká celý golfový svět.

Připravil: Lukáš Pařenica
Foto: GettyImages

https://apnews.com/article/sports-golf-cameron-smith-joaquin-niemann-greg-norman-7810dbdc7b8a05e89b7b57d26d090fde
https://www.golfdigest.com/story/bmw-pga-championship-liv-golfers-dp-world-tour-awkward-odd?


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...