tokio-750Mužský golf má od minulého týdne za sebou teprve druhou olympijskou zkušenost za posledních víc než sto let. Pod symbolických pět kruhů se golfisté vrátili v roce 2016, a letošní, o rok odložené hry v Tokiu nabídly na hřišti v Kasumigaseki Country Clubu celou řadu dramatických okamžiků: zlato pro USA zásluhou Xandera Schauffeleho, nečekaného stříbrného medailistu ze Slovenska a napínavý rozstřel o bronz.

Tento týden se samozřejmě ještě v Japonsku utkají o svou sadu medailí golfistky, včetně naší naděje Kláry Spilkové, odborníci i samotní hráči už nicméně pochopitelně hodnotí ukončenou - a ruku na srdce, přeci jen sledovanější - mužskou část turnaje. A na přetřes přišlo ledacos, od hřiště přes systém turnaje až po trochu odtažitý přístup mnohých nejlepších hráčů světa.

Pokud jde o letošní olympijský golfový areál, objevily se názory, že jinak skvěle připravené hřiště v letitém areálu Kasumigaseki, zhruba hodinu jízdy od Tokia, bylo pro elitní golfisty přeci jen o něco snazší, než by se slušelo. Občasné výtky se týkaly relativně rovných a nekomplikovaných fervejí, na druhou stranu konečné výsledky se až tolik nelišily od některých (lehčích) turnajů na PGA Tour.

Řeč ale došla nejednou také na formát olympijského klání: standardní čtyři kola systémem na rány přijdou leckomu nudné, mnozí hráči by navíc uvítali, kdyby byl ve hře i nějaký týmový prvek. I v daném individuálním soupeření se ostatně našly momenty spolupráce mezi krajany: třeba Rory McIlroy s Shanem Lowrym se stihli navzájem podporovat a radit o patech, když jeden z nich kolo dohrál. „Už několikrát jsem říkal, že by bylo fajn mít tady týmový formát," prohlásil pak Lowry. A co třeba jamkovka? „To už by bylo moc kol, termínově je to i tak napjaté," je si vědom irský golfista.

Většina hráčů byla ale v každém případě z olympijské zkušenosti nadšená - a to i takoví, kteří na medaili nedosáhli. „Původně jsem si nebyl jistý, jestli tohle nebudou mé jediné hry, ale popravdě, teď už vyhlížím olympijskou Paříž 2024," přiznal třeba už zmíněný McIlroy. A přidal se i vítěz nedávného The Open Colin Morikawa: „Určitě bych chtěl jet za čtyři roky zase!" Otázkou je, jak se za tři roky k téhle otázce postaví ti, kteří letos nad Tokiem ohrnuli nos - a že jich nebylo málo, namátkou Dustin Johnson, Brooks Koepka či Adam Scott. A připomeňme, že k nim pohříchu patřili také někteří úspěšní medailisté z Ria 2016...

Připravil: Lukáš Pařenica

Zdroj:
https://golfweek.usatoday.com/2021/07/31/olympics-golf-would-tournament-benefit-from-format-change/


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...