Tiger Woods v Česku? Tak na to si ještě budeme muset počkat. Promotéři turnaje Czech Masters by ho určitě rádi zlákali, je však ve hvězdách, zda se jeden z nejlepších hráčů všech dob někdy objeví na tuzemských greenech. Zato jeho neteř Cheyenne u nás už byla. A zanechala za sebou zajímavou stopu.
Pokud hrajete golf a jmenujete se Woods, je jasné, že musíte poutat pozornost. Vždyť Tiger je legenda mezi legendami. Jeho neteř, šestadvacetiletá Cheyenne, sice zdaleka není tak úspěšná, ovšem o pozornost fanoušků či médií rozhodně nemá nouzi. „Je to velké téma a pořád poskytuji rozhovory o Tigerovi. Tak 70 až 80 procent otázek směřuje na něj," přiznala. „Ale neobtěžuje mě to. Chápu, že jeho příběh lidi zajímá, a já se tím dostávám do centra pozornosti médií," dodává s tím, že je pro ni Tiger nejlepším golfistou, který kdy golf hrál.
Co přivedlo ji k osudovému sportu? Ve třech letech v dědečkově garáži objevila něco, co do té doby neznala – golfové hole. Patřily Tigerovi, jejímu osmnáctiletému strýci, který je nevlastním bratrem Denissona Woodse, otce Cheyenne. Ta si poprvé zahrála na turnaji v osmi letech. Tehdy obešla kolo na 98 ran a myslela si, že vyhrála. Opak byl pravdou..., skončila poslední. Teď je však v úplně jiné roli, na kontě má dva profesionální tituly a šíří pověst známého jména.
A co tedy Tiger, podívá se i on do Česka? „Zavolám mu, že tahle země stojí za návštěvu," slíbila Cheyenne, když se v roce 2013 chystala na turnaj Pilsen Golf Masters.
Dodo a Francesco
Tiger a Cheyenne však zdaleka nejsou jedinou známou rodinnou dvojicí, která se zapsala do golfové historie. Svůj vlastní příběh píšou také italští sourozenci Francesco a Edoardo Molinariové. Jejich matka byla architektkou, otec zubařem, oba synové se však vydali sportovní cestou. První přišel na svět Edoardo, Francesco se narodil „až" o 15 měsíců později, profesionálem se nicméně stal o dva roky dříve.
Když byl ještě malý, neuměl vyslovit jméno svého staršího sourozence, a tak se pro něj ujala přezdívka Dodo. Ten má nyní na kontě devět profesionálních titulů a Francesco, který se radoval šestkrát, má co dohánět. Na druhou stranu, ve světovém žebříčku je na tom daleko lépe zase on a drží se na začátku čtvrté desítky. To „Dodo" se v posledních letech trápí a pohybuje se až v osmé stovce pořadí.
Ačkoliv se v současnosti kariéra každého z nich vyvíjí jiným směrem, v minulosti se oba drželi hodně v popředí a patřili k nejlepším evropským hráčům. V roce 2010 byli společně u triumfu v Ryder Cupu a o dva roky později pomohli k vítězství v Royal Trophy. Naprosto výjimečná věc se jim pak povedla v roce 2009, kdy jako první sourozenci v historii dokázali vyhrát World Cup, v němž reprezentovali Itálii. Za sebou nechali švédské duo Henrik Stenson a Robert Karlsson i severoirský tým ve složení Rory McIlroy a Graeme McDowell. „Sladký pocit," rozplýval se Edoardo. „Je to úžasné, nemám slov," dodal jeho bratr.
Hodně známou sourozeneckou dvojici pamatujeme i z minulosti. Američané Bobby a Lanny Wadkinsové vyhráli dohromady 43 turnajů včetně PGA Championship, na kterém triumfoval o dva roky starší Lanny. Nejen díky tomu byl v roce 2009 uveden do Síně slávy. Taky na svět přivedl tři děti a asi vás nepřekvapí, že oba synové se vydali v otcových, tedy golfových stopách.
Krom toho má Lanny synovce Rona Whittakera, jenž se několik let pohyboval na PGA Tour. A ještě zpět k Bobbymu. Ten odehrál v elitní zámořské sérii 715 turnajů. Šestkrát skončil těsně druhý, výhry z PGA Tour se ale nikdy nedočkal. Uspěl však v Evropě i Japonsku a po přesunu na seniorskou tour dokonce vybojoval i major.
Jaký děda, takový vnuk
Zatímco Francesco a Edoardo se mnohokrát potkali přímo na hřišti, jinde se golfové geny dědí z generace na generaci. Nebo taky ob generaci. Důkazem je devětadvacetiletý Sam Saunders, který před dvěma lety dělil 50. místo na US Open.
Poprvé si na turnaji zahrál v roce 2011, přesně 17 let od chvíle, co se na něm naposledy ukázal jeho děda – legendární Arnold Palmer, který před pár měsíci opustil tento svět. On sám v roce 1960 tento major vyhrál, kromě toho přidal dalších 94 titulů a svému vnukovi předal nejednu cennou radu. „Jednou jsem za ním přišel s prosbou o pomoc. Chtěl jsem, aby se mnou něco udělal," vzpomíná Saunders.
Děda neváhal a dal se do práce. Lekci odstartoval slovy: „Neposlouchej nikoho jiného, jenom mě." Sam se od něj mnohé přiučil, dosud se ale nenaučil, jak vyhrávat. Na první profesionální titul zatím čeká marně.
Zmíněný major měl magický nádech také pro Stevena Irwina, jenž si rovněž v roce 2011 odbyl premiéru na US Open. Jeho otec Hale dokázal turnaj třikrát vyhrát, v době jeho posledního triumfu mu bylo 45 let. „Splnil se mi sen všech golfistů," prohlásil před turnajem šestatřicetiletý amatér Steve, který je prezidentem otcovy návrhářské společnosti pro design golfových hřišť.
Rodinný klan Haasů
Golf umí napsat strhující a neuvěřitelné příběhy. Jeden takový se stal poměrně nedávno, na konci roku 2015. Nabídl ho dramatický vrchol Prezidentského poháru. Tehdejším kapitánem amerického výběru byl Jay Haas, který měl k dispozici dvě divoké karty. Jednu z nich udělil Philu Mickelsonovi, druhou trochu nečekaně svému synovi Billovi, čímž odstartoval kontroverzní debaty.
Kdekdo o tomto rozhodnutí pochyboval, vítěz FedEx Cupu z roku 2011 ale ukázal, že je v týmu právem. Klání spělo do finále a na hřišti se odehrávala napínavá podívaná. Poslední hrál za tým USA právě Bill, jenž proměněnou ranou ze závěrečné jamky zajistil svému týmu vítězství. „O něčem takovém se mi ani nesnilo," vykládal v emotivním projevu dojatý otec Jay, který během své kariéry vybojoval 34 profesionálních titulů a společně se svým synem vyhrál taky neoficiální turnaj PGA Tour CVS Charity Classic 2004.
Jay a Bill ale nejsou jedinými golfovými zástupci klanu Haasů. Pěkně pro pořádek – Jayův bratr, Jay junior, byl, stejně jako jejich strýc Jerry Haas bývalým hráčem PGA Tour. Bill Haas je zároveň prasynovcem Boba Goalbyho, který mimo jiné vyhrál v roce 1968 Masters.
Další veleslavnou golfovou rodinou byl skotský klan Parků. Nejstarší z nich Willie Park st., narozený roku 1833, vyhrál třikrát Open. Jeho syn a jeden z nejlepších amatérů z přelomu 19. a 20. století Willie Park ml. ovládl stejný turnaj dvakrát. Park senior měl taky mladšího bratra Munga, jenž se rovněž zapsal do listiny vítězů Open. Mužský golf pamatuje taky jméno Mungo Park ml., ten ženský zase Dorothy Park.
Sestry v balíku
Z golfově rozvětvené rodiny pochází i dámská legenda Annika Sörenstam, která na LPGA vyhrála 72 profesionálních turnajů včetně deseti majorů. Bývalá švédská hráčka dlouho udávala trend světového golfu a společně se svou sestrou Charlottou se staly prvním sesterským duem, které si na LPGA Tour vydělalo více než milion dolarů. O dva roky mladší Charlotta, jež ovládla jeden turnaj zámořské série, si vydělala milion a půl, to členka Síně slávy Annika si přišla na více než 22 milionů dolarů.
Společně se nyní věnují luxusní Annika Academy v Orlandu, kde je Charlotta už několik let ředitelkou golfových procesů. Golf se pochopitelně promítl i do osobního života Anniky. V roce 2007 se provdala za Mikea McGee, jehož otec Jerry v minulosti vyhrál pět turnajů na PGA Tour, skončil pátý na Masters a reprezentoval tým USA v Ryder Cupu.
Ale Švédsko a dámský golf, to není jen Annika. Jednou ze současných předních hráček ze severu Evropy je sedmadvacetiletá Caroline Hedwall, vítězka pěti turnajů z kalendáře Ladies European Tour. Kromě toho má sestru, dvojče. A hádejte, co Jacqueline dělá? Ano, tipli jste si správně, i ona se vydala na golfovou dráhu.
Zajímavý příběh píší i další golfová dvojčata, Leona a o 15 minut starší Lisa Maguire. Sestry z Irska zatím nastupují mezi amatérkami, především Leona ale ukazuje, že v ní dřímá ohromný potenciál. Dvaadvacetiletá hvězdička, která dělila 21. místo na olympiádě v Riu, je už od loňského srpna amatérskou světovou jedničkou a zdá se, že na tento post jen tak někoho nepustí.
Ve stopách legendy
Golfové publikum miluje velké hráče a hrdiny své doby. Jedním z nich byl Seve Ballesteros, držitel 91 turnajů včetně pěti majorů. Jeden z nejlepších hráčů všech dob však v roce 2011 podlehl zákeřné nemoci a zanechal za sebou jen mraky vzpomínek. A také syna Javiera, který se o tři roky později stal profesionálem. „Naučil mě všechno, co o golfu vím. Jsem si jistý, že by byl velmi pyšný," říkal v roce 2014 třiadvacetiletý Javier.
„Vždy jsem mu říkal, že se stanu profesionálem. Je mi líto, že to nemůže vidět," dodal Ballesteros junior, jenž se po boku otce pohyboval během Open 2006. „Hrál, protože věděl, že mu chci dělat caddyho," vzpomněl na otcovu předposlední účast na majoru.
Severiano se narodil rodičům Baldomerovi a Carmen, kteří na svět přivedli pět synů. Jeden z nich zemřel v dětství, další čtyři se ale stali profesionálními golfisty. Teď v rodinné tradici pokračuje Javier, který čeká na první pořádný úspěch. Žádný tlak prý ovšem necítí. „Učil jsem se od toho nejlepšího," dodává vyrovnaným hlasem.
Další známou španělskou golfovou rodinou jsou Cabrera-Bellovi. Dvaatřicetiletý Rafael má na kontě dva triumfy z European Tour či účast v posledním rydercupovém klání. Jeho o rok mladší sestra Emma se snaží prosadit na LET.
Twayové a Stadlerové
K tématu rodinný golfových klanů je třeba přidat také duo Kevin a Bob Twayovi. Sedmapadesátiletý Bob patřil svého času k nejlepším americkým golfistům, dočkal se několika triumfů a v roce 1986 dokázal vyhrát i PGA Championship. O dva roky později se mu narodil syn Kevin, který má na kontě jeden triumf z Web.com Tour.
Teď už tuší, že na úspěchy svého otce asi nedosáhne, chce si od něj ale vzít co nejvíc. „Je mi velkou oporou. Uspěl v tom, čím se chci živit i já v následujících asi třiceti letech. Je to trochu větší tlak, ale není mi to na obtíž," uvedl v narážce na časté srovnávání s dosud slavnějším tátou.
Hodně zajímavou dvojici představují i Craig a Kevin Stadlerovi. Pro urostlé postavy se jim přezdívá Walrus a Smallrus a stali se teprve osmými golfisty ve složení otec a syn, kteří dokázali vyhrát turnaj z kalendáře PGA Tour. Zároveň jako první společně hráli na Masters. Stalo se tak před třemi lety (2014), ale novináři si tehdy všimli, že mezi nimi panuje zvláštní napětí.
„Můj vztah s otcem? Je fajn, ale víc bych o tom nemluvil," odpovídal vyhýbavě Kevin. Tak horké to ale asi nebude. „Jsem jeho největší fanda. On to asi ještě neví, ale miluju, když ho můžu sledovat v televizi nebo na internetu," uvedl nedávno Craig, který v roce 1982 Masters vyhrál. A jak v Augustě dopadlo jejich vzájemné měření sil o 32 let později? Craig se loučil s majorem už po dvou dnech, zato Kevin dělil osmé místo a stanovil si dosavadní maximum na turnaji „velké čtyřky".
Otec a syn v Síni slávy
Rodinou Woodsů jsme stylově začali a stylově také skončíme. Ze současnosti se však vrátíme o řadu let zpět a přeneseme se do kolébky golfu, do skotského St. Andrews. Právě zde se v roce 1821 narodil „Old" Tom Morris a o třicet let později i jeho syn „Young" Tom Morris, kteří psali dějiny tohoto sportu.
Otec vyhrál Open čtyřikrát a golfu zasvětil celý život. Jeho vášeň se mu nakonec stala i osudnou, když v 87 letech spadl ze schodů klubovny v St. Andrews a na následky pádu zemřel. Historie na něj ale nezapomněla a roku 1976 byl uveden do Síně slávy. O osm let později se do ní zařadil i jeho syn, který Open rovněž dobyl čtyřikrát. V roce 2009 ho Golf Magazine vyhlásil čtrnáctým nejlepším hráčem všech dob, o pět příček před tátou.
Převzato z časopisu GOLF 4/2017
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Action Images
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.