mickelson-reut-750Loni touto dobou vypadl Phil Mickelson z první stovky světového žebříčku, a zdálo se, že kariéra nejslavnějšího golfového leváka dějin nabrala definitivně sestupnou tendenci. Pak přišlo PGA Championship, senzační vítězství a odepisovaná legenda byla rázem zase na koni. Ještě kalendářní rok končil Mickelson za hranou elitní třicítky OWGR, další triumf sice nepřipojil, ale na otázky ohledně nevalné výkonnosti odpovídal rozvernými hláškami o tom, že vyhrál major, a to je přece hlavní.

Jenže už někdy tou dobou tikala skrytá časovaná bomba, která explodovala začátkem února - a na svědomí ji měla právě Mickelsonova upovídanost. V podzimním rozhovoru ke své chystané biografii se s novinářem dopustil hned několika hodně nešťastných výroků týkajících se plánované saudskoarabské série LIV Golf Invitational. Že se jí zvažuje zúčastnit, se vědělo už dřív, paseku nadělaly spíš Leftyho bohorovné zmínky o autoritářském režimu v bohaté blízkovýchodní zemi. V zámoří jsou na podobné věci velmi hákliví a strhlo se peklo. Mickelsona opouštěli sponzoři, hlavou kroutili jeho soupeři i kamarádi, a slavný hráč se nakonec raději dobrovolně z turnajů na čas stáhl.

Vynechal dokonce i Masters, a jak vyšlo minulý týden najevo, neuvidíme ho ani obhajovat titul na PGA Championship, kam se přitom původně přihlásil. Do Southern Hills ale nedorazí, jeho odstoupení oznámila na svém twitterovém účtu pořádající PGA of America a přispěchala s ujištěním, že z její strany nebyl s Mickelsonem žádný problém. Problémy má ale nejspíš sám hráč a potenciálnímu obřímu mediálnímu tlaku se rozhodl zatím nečelit.

Aktuální resumé? Naposledy hrál Mickelson oficiální turnaj první únorový týden, paradoxně právě na horké půdě, totiž PIF Saudi International v rámci Asian Tour. Dělil tehdy solidní 18. místo, od té doby jsme jej ale hrát neviděli. Světový žebříček je k němu zatím ještě docela milosrdný a propadl se v něm na šedesáté místo, otázkou ale je, co bude dál. Zkusí štěstí na US Open, jediném majoru, který nikdo v životě nevyhrál (a skončil na něm šestkrát druhý)? Přihlášen tam je, ovšem jak vidno, to nemusí nic znamenat.

Drsný obrat v kariéře pětačtyřicetinásobného vítěze na PGA Tour ale mnohé už trochu mrzí. Mickelsona se zastala třeba světová dvojka Jon Rahm. „Celý život obětoval golfu, nikoho jsem neviděl rozdat víc autogramů. Lidé se hodně soustředí na Tigera, ale Phil je bezpečně jedním z deseti nejlepších hráčů všech dob. Jsem přesvědčen, že ta současná kontroverze nepřehluší odkaz, který v téhle hře zanechal," prohlásil španělský golfista.

A přidal se třeba Webb Simpson, kterého pojí s Mickelsonem dlouholeté přátelství. „Tahle doba je zvláštní. Takzvaná cancel culture umožňuje někoho prakticky vymazat ze světa jen kvůli něčemu, co někde řekl nebo napsal. Co někdo vyhrabe někde v minulosti," postěžoval si minulý týden médiím. Bez ohledu na to ale Mickelson dál zůstává v ústraní, přestože golf samozřejmě hraje. Před pár týdny jej na hřišti natočil jeden z fandů, předzvěst Leftyho účasti na druhém majoru to ale nakonec nebyla. Tak snad na tom třetím...

Připravil: Lukáš Pařenica
Foto: Globe Media / Reuters

Zdroj:
https://www.pgatour.com/news/2022/05/13/defending-champion-phil-mickelson-announces-wd-from-pga-championship-southern-hills.html

https://www.espn.com/golf/story/_/id/33916213/pretty-big-fall-how-everything-changed-phil-mickelson-just-one-year


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...