il-pgatour-750Sezóna 2022/23 na PGA Tour je definitivně u konce, a jak už jsou golfoví fandové dlouhá léta zvyklí, pečliví statistici po jejím vyvrcholení v podobě fedexcupového finále promptně vydali celou řadu zajímavých údajů zabíhajících do těch nejmenších detailů. Kdo tedy vévodil právě skončenému soutěžnímu období co do délky odpalů, patování nebo třeba krátké hry?

Už jsme na našem webu informovali, že pokud jde o průměr ran na jedno kolo, nejlepší byla letos příznačně úřadující světová jednička Scottie Scheffler. Vysoký Američan se dokázal dostat na číslo 68,63, což znamená sedmé místo historických tabulek - a v jistém ohledu vlastně tak trochu druhé. Všech šest lepších průměrných výsledků totiž před ním nasbíral jeden jediný muž, kterým samozřejmě není nikdo jiný, než nepřekonatelný fenomén jménem Tiger Woods. Pokud jde o letošek, za Schefflerem se seřadili Rory McIlroy (68,78) a Jon Rahm (69,04), což mimochodem přesně kopíruje i stávající světový žebříček. A pak že OWGR nefunguje, jak má...

Posledně jmenovaný dominuje pro změnu statistice, která přepočítává na procenta dosažené výsledky pod par jamky, tedy birdie a lépe. Jon Rahm má bilanci 26,13 %, jinými slovy zahraje pod par více než na čtvrtinu pokusů - taky by se vám líbilo mít takovou úspěšnost? Druhý je Patrick Cantlay (25,54 %) a třetí opět Scheffler (25,32 %).

Pojďme na nejdelší odpaly. I tahle statistika se už v minulých dnech objevila na internetu, protože Rory McIlroy se s průměrem 326,3 yardů, v přepočtu nějakých 298 metrů, vyhoupl dokonce do úplného čela historických tabulek. V tomto ohledu hráčům pravda nepochybně pomáhá i čím dál lepší golfové vybavení, i díky tomu by v „all time" pořadí slušně bodovali také letos druhý Brandon Matthews (321,2 yardů) či třetí Cameron Young (316,9).

Bilanci „shots gained", tedy takříkajíc získaných ran oproti konkurenci, kraluje zase Scottie Scheffler - a to jak ve hře po týčku, tak v příhrách na green. Jistě není náhoda, že rodák z New Jersey je dlouhodobě golfistou s nejvyrovnanějšími výsledky široko i daleko. Zapracovat by ale mohl na patování, protože v tomhle ohledu mezi nejlepšími chybí. Stupně vítězů jsou ostatně překvapivé samy o sobě, nejvíc ran totiž na greenech získal (nebo ušetřil, jak se to vezme) Maverick McNealy, druhý byl Taylor Montgomery a třetí Denny McCarthy. Ptáte se, kolik má tahle trojice na kontě turnajových výher na PGA Tour? Ehm... ani jedno, a to nikoli letos, ale vůbec v kariéře, respektive kariérách! Jak je vidno, skvělé patování samo o sobě k úspěchu evidentně nestačí.

Své o tom ostatně ví třeba Brian Harman, kterému jeho famózní scrambling neboli záchrany paru ze složitých pozic kolem greenu pomohl k tomu senzačně vyhrát letošní The Open v liverpoolském Hoylake, a v téhle bilanci vévodí i celkovým statistikám sezóny. Nu a na závěr jedno opravdové překvapení. Kdo myslíte, že nasbíral v letošní sezoně nejvíc odehraných kol začínajících šestkou, tedy pod 70 ran? Nehádejte zbytečně, na tohle byste určitě nepřišli. Je jím Eric Cole, nenápadný Američan, kterému patří až 69. příčka světového žebříčku. I on ostatně, podobně jako ono trio nejlepších patérů, zatím na své premiérové vítězství na nejprestižnější túře světa stále čeká. Golf je zvláštní sport...

Připravil: Lukáš Pařenica

Zdroj:
https://www.instagram.com/p/Cw-v1YVAHB6/?img_index=1


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...