gps-satelit-250Revoluční novinku si mohli v uplynulém týdnu vyzkoušet diváci, hráči a především rozhodčí při BMW Championship na European Tour. Během klání v britském Wentworthu se totiž vedení evropské túry rozhodlo vyrukovat do boje s pomalou hrou a sledovat tempo jednotlivých flightů prostřednictvím moderní technologie, konkrétně GPS trackerů.

Slow-play, tedy pomalá hra, je pro golf velkým problémem a skloňuje se prakticky při každé větší akci. Nejde jen o televizní přenosy, otrávení z nekonečných příprav před jednotlivými ranami bývají i diváci přímo na hřišti a koneckonců také mnozí rychlejší hráči, které jejich pomalejší kolegové zdržují. Naposledy se šnečí tempo některých čtveřic řešilo během prvního kola dámského Solheim Cupu, přičemž nespokojenost vyjádřily kapitánky výběru USA i Evropy.

Zatímco na americké PGA se o změnách spíš jen diskutuje - a své si k tématu už mnohokrát stihly říct hvězdy minulosti i současnosti - European Tour přešla od slov k činům. V létě tak vyhlásila čtyřbodový program, který má pomalé hráče zrychlit. „Už nyní jsme v profesionálním golfu v popředí, co se týče managementu pomalé hry. Poté, co byl náš turnajový výbor pověřen, aby byl v této problematice ještě přísnější, ale nastal čas podniknout tyto další kroky," konstatoval generální ředitel European Tour Keith Pelley.

Oč jde? Vedení ET hodlá kromě přísnějších trestů, vyšších pokut a menšího počtu hráčů ve startovním poli zapojit i nové technologie. V každém flightu na BMW Champiosnhip tak měl jeden hráč v bagu kromě svého vybavení také zařízení, které sledovalo, kde se daný flight právě nacházel. Na pěti odpalištích (konkrétně šlo o jamky číslo 4, 7, 10, 13 a 16) pak hráči samotní dostali informaci, jak jsou na tom s časem, plus informaci o pohybu ostatních flightů. především těch před nimi a za nimi.

A na provinilce bylo také dobře vidět. Pokud totiž daný flight nedržel stanovený čas pro danou pozici, objevilo se u něj znaménko + společně s červeným číslem. Pomůcka zároveň signalizovala rozhodčím, na koho se na hřišti zaměřit. Zařízení otestovalo vedení European Tour už před třemi týdny na turnaji Challenge Tour ve francouzské Bretani a od příští sezony by podle plánu mělo sloužit na všech turnajích a hráče podobně informovat dokonce na všech jamkách.

Nový systém podpořila i největší hvězda turnaje: Rory McIlroy připomněl, že čas se měří i tenistům. „Rafa Nadal dostal trestný bod za pomalou přípravu na servis ve finále US Open a to v hodně důležitém okamžiku. Proč by se něco takového nemohlo dít i u nás?" dodal McIlroy s tím, že podobné pokusy o zrychlení hry rozhodně vítá.

Připravil: Lukáš Pařenice
Ilustrační foto: Ingram Image

Zdroj:
https://www.thescore.com/epga/news/1835025/european-tour-implements-gps-tracking-to-combat-slow-play
https://www.heraldscotland.com/sport/17911558.rory-mcilroy-backs-european-tours-new-measures-tackle-slow-play/


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...