stephenson-750Až se bude v prosinci chýlit ke konci letošní rok, oslaví své sedmdesáté narozeniny hráčka, na kterou už golfový svět trochu pozapomněl. Australanka Jan Stephenson ale byla velmi výraznou tváří dámské LPGA Tour na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, pohříchu ovšem nejen díky svým sportovním výkonům. A sama za to vlastně nemohla: pro poněkud kontroverzní propagaci ženského golfu si ji vybralo přímo tehdejší vedení dámské túry.

Příběh držitelky šestnácti turnajových prvenství na LPGA Tour (včetně tří vyhraných majorů) připomněli minulý týden odborníci v zámoří. Z dnešního pohledu je skoro k neuvěření, protože v éře mnoha hnutí za rovnoprávnost obou pohlaví by už jistě neprošel nepokrytý plán na to zpopularizovat golf hlavně prostřednictvím sexy outfitů a odvážných fotografií. Jenže ženská odnož tohoto sportu kolem roku 1975 skomírala, chyběl jí zájem veřejnosti a nový komisař LPGA Ray Volpe, který se právě toho roku ujal funkce, si usmyslel, že to změní.

Pomoc mu v tom měla právě Jan Stephenson, která se ve svých čtyřiadvaceti letech přitom teprve drala na výsluní a rok dříve se stala na LPGA nováčkem roku. Volpe, který prý do té doby golf nijak zvlášť nesledoval (a sám na hřišti nedokázal zahrát pod stovku), se rozhodl, že právě tahle půvabná blondýnka bude hlavní tváří túry. Copak o to, zpropagovat dámský golf se do značné míry povedlo, jenže samotná hráčka tímhle marketingovým tahem paradoxně spíš utrpěla. Během jinak úspěšné kariéry čelila častému opovržení, soupeřky se jí na turnajích stranily a Stephenson se sama zaplétala do skandálů a poutala pozornost bulváru lechtivými snímky, na nich pózovala třeba nahá ve vaně plné golfových míčků.

Koncept, který o dekádu později naplno využila v tenisovém prostředí Anna Kurnikovová (mladá Ruska nikdy nevyhrála pořádný turnaj, ale stala se přesto ikonou a vydělala miliony), nefungoval v případě golfu ještě tak dokonale, a navíc Jan Stephenson uměla na rozdíl od jiných hvězdiček hrát opravdu velmi dobře. V letech 1981 až 1983 koneckonců vyhrála postupně tři majory (du Maurier Classic, Women's PGA Championship a US Women's Open), nikdy se ale nezbavila stínu podezření, že ji vedení dámské túry protežuje a straní na úkor jiných.

Předloni se dočkala alespoň částečné satisfakce v podobě zaslouženého uvedení do Síně slávy světového golfu, jinak je ale sympatická Australanka – se jménem znějícím v češtině vysloveně mužsky – dodnes spíš trnem v oku všem feministkám. A na tom už se asi v případě Jan Stephenson nikdy nic nezmění...

Připravil: Lukáš Pařenica

Zdroj:
https://www.golfdigest.com/story/our-latest-podcast-explores-the-life-and-career-of-jan-stephenson

 


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...