BLM-Reuters-250Profesionální golfisté se konečně pro mnohatýdenní pauze vracejí do akce, restart PGA Tour ale ve Spojených státech zastínily demonstrace a občanské nepokoje spojené s případem George Floyda, muže černé pleti, který zemřel po zásahu čtveřice policistů v Minneapolisu. Kauza, která bez nadsázky hýbe celými USA a přelila se i do řady dalších zemí světa, pochopitelně rezonuje také v golfovém prostředí.

Tím, na jehož vyjádření se čekalo nejvíc, byl samozřejmě Tiger Woods. Nejsledovanějšímu golfistovi světa lidé naslouchají téměř vždy, a v tomto případě o to více, že aktuální světová jedenáctka je patrně jediným hráčem černé pleti, který se v jinak pohříchu stále dosti „bílém" sportu opravdu výrazně prosadil. Tiger na dramatické dění reagoval poprvé na svém twitterovém účtu s více než týdenním odstupem, když zveřejnil k věci krátké prohlášení.

„Mé srdce soucítí s Georgem Floydem, jeho blízkými a všemi, které jeho smrt ranila," uvedl Woods. Zmínil také respekt, který má k pořádkovým silám. „Pečlivě trénují, kde, kdy a jak používat při svých zákrocích sílu. Tato šokující tragédie bezpochyby pomyslnou hranici překročila," dodal a připomněl, že pamatuje podobné nepokoje z 90. let v oblasti Los Angeles. „Naučily nás, že vyjádřit názor lze i bez toho, aby hořely domy v našem sousedství," nabádal patnáctinásobný majorový vítěz.

Pro jiná média pak Tiger své vyjádření ještě rozšířil o jedno konkrétní přesvědčení. „Doufám, že pomocí konstruktivních a upřímných debat můžeme vytvořit bezpečnější a semknutější společnost," míní. Americká společnost je ale zatím naopak stále více rozdělená, a také Woodsovi hned řada lidí na sociálních sítích vytkla podle jejich názoru příliš alibistický tón vyjádření. Mnozí pak nesou s nelibostí také to, že má relativně blízko k prezidentovi Donaldu Trumpovi, na kterého se dlouhodobě snáší od části obyvatel tvrdá kritika.

S poněkud emociálnějším apelem přišel momentálně asi druhý nejznámější golfista černé pleti Harold Varner III., který na svém Twitteru napsal, že se modlí za rovnost a sociální smír, který všichni tak naléhavě potřebujeme. „Ještě více se pak modlím za lidskost, protože tu potřebujeme vždy bez ohledu na barvu pleti nebo vyznání k tomu, abychom dosáhli kýžené změny," dodal devětadvacetiletý rodák z Ohia.

Obsáhle se pak v novinovém rozhovoru vyjádřila ke kauze také Tigerova neteř Cheyenne Woods, která přiznala, že jí situace nahnala strach. „Je to ale drsná realita toho, co se v naší zemi děje. Takovéto tragédie se dějí až příliš často, a ne vždy je někdo zachytí na videu," upozornila černošská golfistka, která si jinak předminulý týden na jedné z nižších túr odbyla svou soutěžní premiéru po koronavirové pauze.

Připravil: Lukáš Pařenica

Zdroj:
https://twitter.com/TigerWoods/status/1267631798437261312
https://twitter.com/HV3_Golf/status/1267537008425123846
https://golfweek.usatoday.com/2020/05/31/cheyenne-woods-opens-up-on-george-floyds-death-her-return-to-competition-and-the-road-back-to-the-lpga/


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...