stimpmetr-750-usgaGolfisté tu hlášku dobře znají: „Driving is funny, putting is money." Volně přeloženo, dlouhé rány jsou zábavné, ale na greenu jde o peníze. Proto se tak často hovoří o rychlosti greenů. Mluví o ní profesionálové, ale se stejným zápalem i ryzí amatéři. Jaké jsou obvyklé rychlosti greenů a jak se vlastně měří?

Začněme měřením. Určitě každý už zaslechl, že rychlost je 8, 10, či 12 stop. Jak se k ní ale dojde? Používá se na to zařízení pod názvem stimpmetr (na ilustračním snímku). Tedy zařízení, ono jde vlastně o 90 cm dlouhou rampu s drážkou a na jednom konci se žlábkem, do kterého se umístí golfový míček. Rampa se zvedne do úhlu 20 stupňů, až gravitace míček vytáhne a ten se rozběhne drážkou na green. A podle toho, kam až doběhne, se určí rychlost greenu.

V Anglii existuje rozlišení podle rychlosti greenů na pomalé v rozmezí 0 – 6 stop, střední 6 až 8 stop a rychlé na 8 stop. A přitom se doporučuje, aby pro běžné členy klubů spadaly greeny do střední kategorie. Jen pro srovnání, průměrná rychlost greenů na PGA Tour se pohybuje kolem 11 stop a výše.

Všeobecně platí, že greeny v zámoří v USA jsou rychlejší než například ve Velké Británii, nebo v Evropě, ale samozřejmě jsou výjimky. Ostatně, turnaj European Tour na Albatrossu se tradičně hraje na greenech o rychlosti nad 11 stop.
V českých golfových luzích a hájích většinou platí, že po zimě jsou greeny na většině hřišť pomalejší a postupně během sezony se zrychlují. Nicméně, jen málokde se dostanou přes hranici 10 stop. Spíš jen zcela výjimečně. Což je pro běžné rekreační golfisty vlastně dobře.

Připravil: Alois Žatkuliak
Foto: usga.com


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...