stimpmetr-750-usgaGolfisté tu hlášku dobře znají: „Driving is funny, putting is money." Volně přeloženo, dlouhé rány jsou zábavné, ale na greenu jde o peníze. Proto se tak často hovoří o rychlosti greenů. Mluví o ní profesionálové, ale se stejným zápalem i ryzí amatéři. Jaké jsou obvyklé rychlosti greenů a jak se vlastně měří?

Začněme měřením. Určitě každý už zaslechl, že rychlost je 8, 10, či 12 stop. Jak se k ní ale dojde? Používá se na to zařízení pod názvem stimpmetr (na ilustračním snímku). Tedy zařízení, ono jde vlastně o 90 cm dlouhou rampu s drážkou a na jednom konci se žlábkem, do kterého se umístí golfový míček. Rampa se zvedne do úhlu 20 stupňů, až gravitace míček vytáhne a ten se rozběhne drážkou na green. A podle toho, kam až doběhne, se určí rychlost greenu.

V Anglii existuje rozlišení podle rychlosti greenů na pomalé v rozmezí 0 – 6 stop, střední 6 až 8 stop a rychlé na 8 stop. A přitom se doporučuje, aby pro běžné členy klubů spadaly greeny do střední kategorie. Jen pro srovnání, průměrná rychlost greenů na PGA Tour se pohybuje kolem 11 stop a výše.

Všeobecně platí, že greeny v zámoří v USA jsou rychlejší než například ve Velké Británii, nebo v Evropě, ale samozřejmě jsou výjimky. Ostatně, turnaj European Tour na Albatrossu se tradičně hraje na greenech o rychlosti nad 11 stop.
V českých golfových luzích a hájích většinou platí, že po zimě jsou greeny na většině hřišť pomalejší a postupně během sezony se zrychlují. Nicméně, jen málokde se dostanou přes hranici 10 stop. Spíš jen zcela výjimečně. Což je pro běžné rekreační golfisty vlastně dobře.

Připravil: Alois Žatkuliak
Foto: usga.com


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...