Kasina-Ondrej-750Hlupáci mají svým způsobem snadný život. Významná část z nich přijme nějaký jednoznačný soubor názorů a hodnot a s tím si vystačí po celý život. Člověk moudrý, schopný sebereflexe a nezávislého pohledu na svět naopak trpí. Často je zmaten, protože zabloudí v labyrintech hledání, ve snaze najít nové odpovědi. Svět se mění a měníme se i my. Na nové výzvy nám často nestačí staré recepty. Proto jsem se rozhodl přijmout úlohu ďáblova advokáta a navštívit některé teorie golfu a nezávisle s nimi polemizovat.

K dobrým výsledkům vede jen maximální motivace a silné ambice

Stejně jako mnozí z vás jsem již znechucen a unaven lacinými radami motivačních kouček a koučů. V souvislosti s jejich líbivými ale v důsledku falešnými produkty zdůrazňujícími ambice a sebevědomí mne napadá citát z Evangelia podle Matouše: „Mějte se na pozoru před nepravými proroky: přicházejí k vám převlečeni za ovce, ale uvnitř jsou draví vlci. Poznáte je po jejich ovoci. Copak se sklízejí z trní hrozny nebo z bodláků fíky?"

Zcela určitě nelze naordinovat všem golfistkám a golfistům koňskou dávku ambicí a sebevědomí, nafouknout jim ega a očekávat, že jim to automaticky pomůže k lepším výsledkům a větší radosti ze hry. Některým to prospívá, jiným škodí. Golfisté mohou být neuvěřitelně odlišní ve vztahu k tréninku a ambicím a současně zůstat vynikajícími v žáru soutěže.

Pokusím se to vysvětlit na příkladu absolutní rozdílnosti Waltera Hagena a Bena Hogana. Walter Hagen byl v podstatě zakladatel profesionálního golfu a vyhrál 11 majorů (třetí za Nicklausem a Woodsem v historických análech). Byl známý velkým egem a svojí zálibou v rychlých autech, krásných ženách a drahých likérech. Ověřený je jeho výrok dokumentující vztah k tréninku: „Proč plýtvat dobrými ranami na driving range, když je člověk potřebuje v turnaji."
Byl to muž zářící charismatem, provokativní, sebevědomý a současně okouzlující. Když hrál důležitý turnaj nebo duel o velké peníze dokázal se řídit vlastní poučkou, podle které jedna hrozná rána, jedna průměrná, jedna dobrá a jedna skvělá – pořád ještě dělají par. Hřešil na svůj talent a na své osobní kouzlo a vycházelo mu to.

Naprostým opakem byl Ben Hogan, který je na čtvrté příčce historických tabulek. Drobný introvert, který nebyl oblíbený kvůli své zamlklosti, soustředěnosti a pedantské povaze. Rozdíral si v ústraní driving range ruce do krve nesčetnými hodinami tréninku a řídil se zásadou, že den, kdy tvrdě netrénujete, vás vzdaluje o jeden den od dosažení herního mistrovství. Walter Hagen špatné rány přijímal jako část hry, Ben Hogan obsesivně hledal dokonalost. Ale také on byl obdivuhodný, pouze jiným způsobem.

Najděte si v golfu svoji cestu. Je lhostejné, zda vám vyhovuje sebevědomí a velké ambice nebo raději dřete mlčky a nenápadně v ústraní. Každý si musí najít svoji cestu a svoji strategii.

Převzato z časopisu GOLF 11-12/2020
Díl čtvrtý, závěr


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...