Kasina-Ondrej-750Hlupáci mají svým způsobem snadný život. Významná část z nich přijme nějaký jednoznačný soubor názorů a hodnot a s tím si vystačí po celý život. Člověk moudrý, schopný sebereflexe a nezávislého pohledu na svět naopak trpí. Často je zmaten, protože zabloudí v labyrintech hledání, ve snaze najít nové odpovědi. Svět se mění a měníme se i my. Na nové výzvy nám často nestačí staré recepty. Proto jsem se rozhodl přijmout úlohu ďáblova advokáta a navštívit některé teorie golfu a nezávisle s nimi polemizovat.

Nejlepší je švih s největší rychlostí

Uznávám, že sledovat v přímém přenosu Brysona DeChambeau v jeho současné podobě je zábavné. Rychlost hlavy jeho drajvru často překračuje 290 km/h a míček ten svalovec posílá cestami, na které dívají i jeho kolegové v PGA Tour se směsí překvapení a nepochopení. Jenomže tenhle divácky atraktivní bombardovací styl občas vede k dobrým výsledkům, občas ne. Je to cesta originální, průkopnická, ale v důsledku riskantní z hlediska zdravotního a v konci konců rovněž z pohledu statistického vůči konečným výsledkům.

Rekreačním golfistům proto velmi doporučuji řídit se v případě excesů typu Brysona DeChambeau poučkou, kterou je v některých zemích povinné doprovázet ukázky nebezpečných produkcí: Don't try this at home! Naprostá většina rekreačních golfistů není fyzicky připravena na takové rychlosti a snaha o násilné zvyšování rychlosti švihu může způsobit vážné ortopedické problémy. O zhoršení přesnosti ran nemluvě.
Proto je nutno připomenout, že délka ran v golfu závisí kromě rychlosti švihu rovněž na přesnosti kontaktu odrazové plochy hole s míčkem. Daleko snáze najdete metry navíc i více přesnosti, když se budete snažit o zlepšení přesnosti zásahu míčku.
Přesnost zásahu míčku se synergicky snoubí s dobrým rytmem švihu. A dobrý rytmus švihu lze nejspíše najít při jeho hodně pomalém začátku. Takže zapomeňte na zvyšování rychlosti švihu a soustřeďte se na hodně pomalé odtažení hole od míčku, klidný backswing a správné načasování počátku downswingu.

V tomto článku několikrát zmíněný první opravdový profesionál a golfista se zázračným talentem Walter Hagen (1892–1969) nebyl zrovna pilný v tréninku, ale na každý turnaj nebo zápas se pečlivě mentálně připravoval již od rána toho dne. Zde je jeho autentický popis oné mentální přípravy směrem k pomalému a přesnému švihu: „Když se chystám na turnaj nebo jiné soutěžní utkání, začínám již od probuzení. Všechno záměrně dělám pomalu a uvolněně. Pomalu se holím, oblékám i jím snídani. V podstatě se tak dostanu do zpomaleného programu. Ve chvíli, když nadejde můj čas jít na první odpaliště, jsem už natolik navyklý na ten zpomalený rytmus, že je nemožné, abych udělal uspěchaný švih."
Pokud někomu tenhle přístup připadá nedostatečně soutěživý nebo málo asertivní, je možno se takového člověka zeptat, zda už má také doma trofeje z 11 majorů, jako měl Walter Hagen.

Vyplatí se najít pro sebe vhodný druh míčku a s tím hrát dlouhodobě

Je úlevné, že existují v našem sportu poučky, které odolají všem přezkumům a u kterých se i nejlepší ďáblův advokát musí nakonec vzdát a přitakat. Ano, je to pravda, tady svítí zelená. Ale celé toto téma se dělí na dvě části.

Základní část tohoto moudra má naprosto solidní fyzikální základ. Tvrdý míček typu „distance" (neboli křapka) reaguje při citlivých ranách okolo greenu úplně jinak než třeba prémiový míček typu „Tour" Titleist ProV1 nebo Srixon Z Star. S oblibou uvádím v diskusích na toto téma příklad rekreačního golfisty, který soustavně hraje levnými tvrdými míčky a na turnaj „si dopřeje" nové ProV1.
Bývá to smutný pohled. Nejprve dotyčný Neználek zahraje několik přihrávek, které zůstanou zoufale krátké, protože není zvyklý na velkou zpětnou rotaci prémiového míčku. Pak tomu chce přidat a míček natopuje. A tak dále až ke smutnému konci.
Současné míčky mají obvykle dvě až pět vrstev a každý typ i v rámci jedné značky generuje jiný typ rotace a chová se jinak při krátké hře, která je klíčem k dobrému skóre. Abyste mohli zahrát spolehlivou přihrávku, musíte znát přesně reakci vašeho míčku a věřit jí. Musíte přesně vědět, jak bude reagovat na různé druhy přihrávek.

Dobrá zpráva je, že v dnešní době je opravdu bohatá nabídka míčků různých úrovní komprese. Z perspektivy více než 40 let golfové praxe mohu říci, že rekreační a seniorští golfisté s pomalejším švihem mají nyní příležitosti, které předtím neexistovaly. Mohou si vybrat míčky speciálně vyvinuté pro nižší rychlosti švihů, které jim umožní delší rány, a přitom spinují okolo greenu jako hippíkova hlava na diskotéce. Jako příklad mohu uvést Bridgestone Tour B RXS nebo Srixon Q Star Tour, se kterým hrávám zrovna v této etapě.
Pokud jste v kategorii rekreační a tím spíše v seniorské, vyzkoušejte pokud možno několik typů míčků s nižší kompresí vyráběných pro vaši švihovou rychlost. Vyberte si ten, který vám nejvíce sedí, a s tím pak hrajte soustavně. Pro vaši hru a skóre to bude větší zlepšení než třeba nákup nových holí.

Převzato z časopisu GOLF 11-12/2020
Díl druhý, pokračování příště


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...