Petr-Dedek-jun-750Koronavirus na několik měsíců utlumil sportovní planetu a přerušil spoustu plánovaných akcí. Na celosvětovou pandemii doplatilo i D+D REAL Czech Masters, které se v srpnu mělo konat znovu na Albatrossu. Prestiž turnaje, který spadá do kalendáře PGA European Tour, rok co rok roste a také letos jeho organizátoři vábili do České republiky esa světového golfu. V březnu se však rozhodlo o tom, že se letošní ročník ruší. Nejen o tom hovoří v následujícím rozhovoru Petr Dědek junior.

Už nějakou dobu víme, že se letošní ročník Czech Masters neuskuteční. Kdy vám začalo být jasné, že se turnaj zruší?

Začalo to být jasné ve chvíli, kdy vláda v březnu nařídila nouzový stav a zavedla mimořádná opatření. V tu chvíli jsme měli připravenu tradiční outdoorovou kampaň, která měla začít v dubnu, jako každý rok. Kampani měla předcházet tisková konference na konci března, na kterou už jsme na Golf Channelu vysílali upoutávky ke sledování přímého přenosu. Měli jsme zajištěné hvězdy turnaje, které jsme chtěli začít propagovat. Tím vším vždy startuje náš pětiměsíční cyklus promo aktivit a zároveň je to spojené s reklamním plněním pro naše sponzory, kteří jsou také sponzory Challenge turnajů pořádaných v České republice v květnu a červnu. Je to zkrátka roky propracovaný marketingový a obchodní systém, který nešlo přibrzdit a vyčkávat. Zvýšili bychom tím škody. S postupem času, kdy vážnost epidemie narůstala, se ještě víc potvrzovalo, jak prozíravé a seriózní bylo naše včasné rozhodnutí odložit Czech Masters na příští rok.

Víte už, jakou finanční ztrátu zrušení letošního ročníku Czech Masters znamená?

Je to v řádech milionů, přesné číslo je ale naše interní věc.

Na turnaj se začaly prodávat vstupenky. Zůstanou v platnosti na příští rok?

Ano, platnost zakoupených vstupenek se posouvá na příští rok.

Může zrušení letošního Czech Masters nějak ohrozit příští ročníky, nebo se o svou budoucnost nemusí bát?

Právě díky rychlému a jasnému rozhodnutí jsme se se sponzory dohodli na odložení plnění na příští rok. Takže přípravy znovu začnou na podzim.

Do kdy by Czech Masters mělo být součástí European Tour?

Smlouva je podepsaná do roku 2023 a jsme domluveni na jednání o prodloužení.

Mrzí vás zrušení turnaje o to víc, že o šanci ukázat se přišli i čeští hráči?

To, co se globálně stalo, nešlo ovlivnit. Nepostihlo to jen české hráče, ale postihlo to celý golf a sport obecně. Ano, je to mrzuté, že právě v sezoně, do které vstupoval Stanislav Matuš jako hráč s nejvyšší kategorií na Challenge Tour v dějinách českého golfu a s šancí na několik startů na European Tour, se zastavil svět, ale to je život. Zkrátka nová zkušenost, se kterou musí žít nejen čeští hráči. Navíc European Tour oznámila, že zachová hráčům jejich kategorie pro další sezonu, takže tohle je pro všechny sezona nula a ukáže se příští rok.

Loni na Czech Masters dorazilo přes 32 tisíc diváků. Věřili jste, že letos tento rekord překonáte?

Jsme soutěživí a rádi bychom tuto metu posouvali dál. Kvalitu hvězd jsme měli zajištěnou, a pokud by se povedlo počasí, tak by šance na překonání určitě byla. Nicméně víme, že jsou tu limity a do nekonečna zvyšovat počet diváků možné nebude. Budeme se zaměřovat na atraktivitu celého čtyřdenního programu, protože pro nás od začátku platí, že jsme vybudovali nejen sportovní událost, ale taky významnou společenskou akci pro celou rodinu.

Jednou z hlavních hvězd turnaje měl být úřadující šampion Open Shane Lowry. Jak moc blízko jste byli tomu, aby na Albatross přijel?

Po šesti letech má Czech Masters mezi hráči velkou popularitu. Jednáme s manažery hráčů, známe se s nimi osobně a potkáváme se v průběhu celého roku. Už jsme pronikli do zákulisí světového golfu a hráči nebo jejich manažeři nás kontaktují sami. Lowry patří do jednoho manažerského týmu, jehož hráči už u nás hráli, a referenci dostal Shane skvělou. Pak to bylo o vyladění programu a dohoda byla hotová.

Dalším hráčem, který se údajně měl na Czech Masters objevit, byl Luke Donald. Věřili jste, že dorazí?

Je to stejný případ jako Lowry. Vyslali jsme signál, že máme zájem, z druhé strany přišla pozitivní odpověď, a pak už je to otázka vzájemných požadavků. Takže ano, Donald mohl dorazit.

Byl v plánu také návrat Ernieho Else?

Ernie Els by letos nepřijel. Už dopředu nás informoval, že má ve stejném termínu dlouhodobě naplánované jiné povinnosti.

K hvězdám měli patřit i Lee Westwood, Pádraig Harrington nebo John Daly. Byli jste se všemi domluveni?

Ano, se všemi. Spolupráce s Westwoodem je na osobní bázi, Harrington si náš turnaj velmi oblíbil a měl opět přijet, navíc by tu měl na očích hráče pro Ryder Cup. A John Daly sám v zimě napsal, že už je po operaci fit a těší se znovu do Prahy.

Prestiž Czech Masters rok co rok roste. Je to vidět i na tom, že o něj mají slavní hráči zájem?

Za šest let jsme získali skvělé jméno mezi hráči, kteří si předávají reference, a buď se sami ozvou, nebo když si je vybereme, tak o nás ví.

Jste nyní v lepší vyjednávací pozici? Jak těžké je takové hvězdy přivést?

Ano, jsme ve velmi dobré vyjednávací pozici. Světové hvězdy připravují svůj turnajový program rok a někteří i dva roky dopředu. To se bavíme o hráčích, kteří mají neomezené právo startovat na European Tour a PGA Tour a podle toho se zařizují. Navíc mají množství reklamních povinností a soukromých aktivit s vlastními sponzory.

Jak dlouho takové vyjednávání trvá? Mívají elitní světoví hráči i nějaké speciální požadavky?

O účasti Ernie Else jsme začali jednat už v roce 2017. Napoprvé to nevyšlo, ale druhý pokus už byl platný. Mezi požadavky patří business letenky pro sebe, pro rodinu, někdy pro caddyho, manažera a samozřejmostí je ubytování v pětihvězdičkovém hotelu. Vzájemně si schvalujeme, jaké povinnosti hráče očekávají kromě turnaje samotného.

Jakým směrem se chcete vydat v dalších letech? Bude znovu cílit na světová esa?

Vždy chceme divákům přivést někoho všeobecně známého, kdo má velké úspěchy a je sportovní celebritou nad rámec svých golfových úspěchů. To je příklad Else, Westwooda, ale také Dalyho, který je v Česku velmi oblíbený.

Máte nějaká vysněná jména, která byste chtěli na Czech Masters přivést? Co třeba Stenson nebo García?

S jejich manažery jednáme delší dobu. V případě Garcíi je to od roku 2016. Jeho nejbližší manažer je původem z Polska, uvidíme. Jsou to hráči, kteří mají své priority, hrají pravidelně PGA Tour a bojují v play-off FedEx Cupu v týdnu, který je proti Czech Masters. Ale určitě přijde chvíle, kdy se na nás dostane.

A co třeba Tiger Woods? Je reálné, že by se někdy na Albatrossu objevil?

Cílem je dostat do Česka Tigera Woodse, to jsme mnohokrát zmiňovali. Ale na druhou stranu jsme realisti a víme, že v roce 2021 to určitě nebude.

S tím, jak roste prestiž startovního pole, určitě rostou i náklady na pořádání turnaje. Můžete prozradit, v jakých relacích se pohybují?

100 milionů korun...

Sportovní svět na nějakou dobu utichl, ale v zákulisí se pracovalo dál. Plánujete třeba na příští rok nějaké novinky?

Teď je moc brzy řešit novinky v roce 2021, když se svět zdaleka nevzpamatoval z útlumu. Nikdo nemůže tušit, jaký bude běžný život v příštích měsících, natož jak bude vypadat Czech Masters za 14 měsíců, jak dlouhá a hluboká bude ekonomická krize. Myslím, že plánování čehokoli, a tím myslím obecně čehokoli mimo golf, bude v příštím období to nejtěžší.

Převzato z časopisu GOLF 7/2020
Za rozhovor děkuje Petr Sobol, foto: archiv Petra Dědka


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...