Kaminsky-Jiri-750Beskydský golfový klub má za sebou veleúspěšný rok, během něhož posbíral řadu úspěchů a navázal na trofeje z předešlých let. Oddíl z Ropice dokonce poprvé ve své historii vyhrál v jednom roce Extraligu mužů i žen. „Našim hráčům se podařil opravdu parádní kousek. Zisk extraligového double patří rozhodně k našim největším sportovním úspěchům," uvádí STK klubu Jiří Kaminský (48).

Čekali jste, že by se vám double mohl povést?

Extraliga je stále vyrovnanější a naším cílem na začátku sezony je probojovat se do závěrečného play off a udržet tak extraligovou příslušnost. Letošní rok jsme po úvodních dvou kolech zahájili ve středu tabulky, ale rozhodně to nebyl klidný střed. Pár ran chybělo k první čtyřce, ale zároveň i k play out. Poslední kolo na náročné Čeladné proto mohlo ještě hodně zamíchat kartami. Našim týmům to však vyšlo, a nakonec jsme v play off došli až na nevyšší stupeň.

Čím si vysvětlujete, že nyní máte dva týmy, které vládnou republice? V čem je jejich největší síla?

Nemyslím si, že vládneme republice, ale rozhodně nás těší, že patříme stabilně k extraligové špičce. Naše největší síla je určitě v týmu.

Také se vám povedlo získat dva tituly v mládežnických soutěžích družstev. O čem to svědčí?

Mládežnické tituly a medaile se nám daří získávat pravidelně, i když ani nám se nevyhne generační obměna. Letos jsme tak například po třech prvních místech v řadě v nejmladší kategorii nepostoupili do závěrečného finále, ale věříme, že u nás zase vyrůstají další naděje, které budou reprezentovat nejen klub, ale i naši republiku. Snažíme se náš systém výchovy stále zdokonalovat a věříme, že se nám to bude dařit i nadále.

Ropice-tymy-win-250V soutěžích družstev jste dosud nikdy neměli čtyři tituly v jednom roce. Jedná se o nejúspěšnější rok v klubové historii?

Co do počtu kusů titulů to byl opravdu nejlepší rok. Čtyři tituly družstev byly doplněny o čtyři tituly individuální. Musím říct, že se nám poslední dobou opravdu daří a od roku 2006 hráči v našich barvách získali 38 mistrovských titulů napříč všemi kategoriemi. Jsme rádi, že Ropice je dobrou golfovou adresou.

Tituly jsou krásné, vy už se ale určitě díváte i dál. Věříte, že se vaše sbírka bude dále rozrůstat?

Čtyřicet titulů je blízko. Pamatuji si před pár lety plakát na Erpetu oslavující padesát titulů, což jsou určitě výzvy k překonání. Hlavně se teď chceme soustředit na vlastní výchovu a rádi bychom přivedli k tomuto nádhernému sportu více dětí z ropického okolí – současné úspěchy jsou tou nejlepší reklamou. Věřím, že když se nám to povede, tak další tituly na sebe nenechají dlouho čekat.

Zatímco loni muži skončili čtvrtí, letos byli zpátky na vrcholu. Vedla na něj těžká cesta?

Jak už jsem říkal, základní cíl jsme si splnili postupem do play off, což se nám po výborném třetím kole povedlo. V play off už opravdu nenajdete lehkého soupeře, o čemž svědčí i ostatní výsledky letošního ročníku, protože všechny zápasy byly náročné. Nejvyrovnanější bylo semifinále, kdy se při rozehrávce misky vah houpaly z jedné strany na druhou, aby se nakonec se štěstím převážily na naši stranu. No a samotné finále taky nebylo vůbec snadnou záležitostí. Z důvodu nepříznivého počasí se hrálo zkráceným formátem a po devíti jamkách jsme dokonce prohrávali, ovšem našim hráčům vyšel závěr a radost mohla propuknout naplno.

Ženy svůj premiérový titul obhájily. Zaútočí na zlatý hattrick?

Uvidíme, bude záležet na spoustě věcí. Také letos jsem si na začátku sezony myslel, že budeme mít daleko větší problém při finálovém turnaji, jelikož v kalendáři Extraliga kolidovala s LET & ACCESS turnajem na Karlštejně. A to před začátkem sezony nikdy nevíte, o kolik hráček vás takový turnaj připraví. Nakonec jsme se museli obejít bez dvou opor, které ale reprezentovaly Českou republiku na European Young Masters, oslabeny však kvůli turnaji LET byly i ostatní týmy. Snad se v příštím ročníku takovým kolizím vyhneme a týmy budou moci nastoupit v nejsilnějších sestavách.

Těšíte se v Beskydech ideálním podmínkám? A jak je to s hráčskou a trenérskou základnou vašeho klubu?

Výborné podmínky máme v Ropici hlavně díky našemu prezidentovi panu Moderovi a jeho společníkům ve firmě Moravia Steel. Nemalou měrou podporují sport na Třinecku a my jsme rádi, že jim můžeme tuto podporu vrátit našimi úspěchy. V sezoně můžeme naplno využívat zázemí areálu Ropice Golf Resort a v zimě máme možnost trénovat v upravených prostorách Střední odborné školy v Třinci. Hráčskou základnu tvoří přibližně 60 hráčů, rádi bychom tento stav ale rozšířili, k čemuž má přispět probíhající projekt ČGF – Se školou na golf. V tom již několik let působíme v třineckých a těšínských školách a chystáme další akce, které mají přivést mladé hráče do našeho klubu. Trenérský tým je již několik let stabilní, působí u nás Lukáš Pavelka, Dušan Adamčík, Marian Tomanek a externě spolupracujeme s Kinem (J. M. Navarro). Je pravda, že jsme uvažovali o změně, ale nakonec došlo k dohodě a budeme v této sestavě pokračovat i v dalším roce. A musím zmínit také Moravskoslezský kraj, který nám hodně pomáhá.

Kolik hráčů z vašeho klubu v současné době patří do reprezentačních výběrů?

V tomto roce to bylo v úvodním výběru ČGF sedm hráčů. Samozřejmě, že samotná nominace na reprezentační výjezdy se může lišit podle aktuální výkonnosti, ale je příjemné říct, že přes Ropici vede cesta do reprezentace.

Parádních úspěchů dosáhla zejména Denisa Vodičková. Je v ní velký potenciál? Kam až to může dotáhnout?

Denisa letos dosáhla opravdu neskutečných výsledků. To, co se jí povedlo, je neuvěřitelné a já si troufám říct, že i neopakovatelné. Potenciál má určitě velký a dotáhnout to může daleko. Záležet bude pouze na ní. Já jí k tomu snažení přeji, aby ji golf pořád bavil a hrála ho s radostí jako doposud. Je to fantastická a obětavá hráčka. I přes nabitý termínový kalendář individuálních turnajů si vždy najde čas také na reprezentaci klubu v soutěžích družstev. Zároveň má fantastické zázemí v rodině, její mamka, taky Denisa, je takovou klubovou mámou a dobrou duší našich týmů. Plní funkci svačináře nejen na turnajích, ale i o víkendových tréninkových kempech v Ropici. Ani si nedovedete představit tu motivaci, když se drajvinkem nese vůně čerstvě připravovaných palačinek.

Velmi dobře mají nakročeno také Klára Hurtová a Matěj Bača. Jsou to velcí talenti?

Talenti to určitě jsou a nakročeno mají správně. Platí u nich to samé, co u Dendy, záležet bude pouze na nich, hlavně, ať je to baví.

A kdo další by to z vašeho klubu mohl dotáhnout daleko? Můžete zmínit pár známých odchovanců?

Klubem prošla spousta dobrých hráčů, mezi odchovance určitě patří Marek Siakala, Erik Palkovský, Nicolas Schellong, Petr Janík, Vojta Pavelka, Tomáš Kauer a u děvčat to jsou Hanka Ryšková, Klára Kaminská nebo Dominika Czudková, ale určitě jsem na někoho zapomněl. Nechci také vynechat výborné hráče, kteří náš klub reprezentovali, i když golfově vyrostli jinde. Například Jiří Korda, Michal Kucharčík nebo Klára Slezáková či sestry Lančovy. Ti všichni se podepsali nebo ještě podepisují pod úspěchy našeho klubu. Věřím, že šanci jít v jejich stopách nebo je ještě překonat mají všichni – budu se opakovat, ale opravdu záleží pouze na nich. Jestli mají dostatek píle, tak nemusí mít až tolik talentu. Někdy je totiž podle mého názoru příliš talentu spíš na škodu. Tvrdím jedno, s talentem můžeš vyhrát, ale s pílí budeš vyhrávat.

V Beskydech zkrátka děláte golf dobře. Má tady tento sport dlouhou tradici?

Dá se říct, že jsme tradičním klubem, naše historie na Třinecku se píše od roku 1977. Rozhodně máme na co navazovat. Plnohodnotné hřiště tady vzniklo ale až v roce 2004 a už o dva roky později jsme začali získávat první sportovní úspěchy.

Je o golf v Ropici velký zájem?

Dá se říct, že ano, i když by nás pochopitelně těšilo, kdyby byl ještě větší. Golf je dobrou zábavou pro celé rodiny, může si ho totiž zahrát opravdu každý a je jedno, v jakém věku začne. Dokonce i děti, které začínaly později, nakonec dosáhly i na reprezentaci. Nemusí nutně začít s golfem ve čtyřech letech jako Tiger Woods. Hlavní je se hýbat, a proto rodičům dětí ve třech nebo čtyřech letech doporučuji, aby je dali na gymnastiku, kde získají koordinaci pohybu, a k nám chodily hlavně pro zábavu do kroužku pro benjamínky. Případně by děti měly mít možnost vyzkoušet více sportů a následně si vybrat ten, který je bude bavit. Protože tvrdě je za něčím tlačit od předškolního věku, to není správná cesta. My se tak snažíme, aby to děti bavilo, aby na ně nebyl tlak a do určitého věku to pro ně byla zábava. Pak už musí zabrat ony.

Nedaleko vás je Čeladná, Ostravice, Karviná nebo Šilheřovice. Panuje mezi vámi konkurence?

Myslím, že ne. Spíše je pro kluby a hřiště výhodou, že na severu Moravy vznikl golfový kout pod Beskydami, který je podobný západním Čechám. Hráči mají opravdu na výběr ze spousty zajímavých a odlišných hřišť a každý si může najít to své. Při týmových soutěžích určitě přichází to správné zdravé soupeření.

Jak moc nyní golfové dění ve vašem klubu ovlivňuje druhá vlna koronaviru?

Největším problémem je, že nevíme, co bude nebo nebude dál. V této chvíli sice hrajeme individuálně venku, ale nemůžeme mít skupinové tréninky, čímž trpí hlavně menší a začínající hráči, ze kterých by měli vyrůstat naši další reprezentanti. Uvidíme, jaká bude zima, protože pokud budou uzavřena vnitřní sportoviště, tak to bude velký problém. Vláda pořád něco mění a člověk neví, co může naplánovat za týden nebo za měsíc. Opravdu velký kus práce dělá federace, která nám vždy v krátké době po vydání nových opatření pošle jejich výklad a dopad na golfové prostředí. Tím se řídíme. Snad zimu nějak překonáme a naučíme se s tím žít.

Převzato z časopisu GOLF 11-12/2020
Za rozhovor děkuje Petr Sobol


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...