ilu-age-750Golfová pravidla se utvářela po staletí. A vlastně stále utváří. Nedílnou součástí golfu je ale také etiketa. Jsou to vlastně nepsaná pravidla, jimiž se golf odlišuje od mnohých sportů. Jinými slovy, etiketa je důležitým aspektem hry a zdůrazňuje zdvořilost, respekt a fair play. Za porušení nedostanete žádnou trestnou ránu, ale určitě se nestanete oblíbeným spoluhráčem. Je to něco, co především golfoví začátečníci teprve poznávají a učí se od těch zkušenějších. Není na škodu si několik základních pravidel golfové etikety připomenout...

1. Pozor na to, abyste nebyli příliš hlasití.
Rozhodně je vhodné a žádoucí být potichu, když ve vaší blízkosti někdo odpaluje míček. To platí i pro mobil, který si určitě na golfovém hřišti vypněte, nebo ho aspoň ztlumte. Pokud je pro vás vaše podnikání důležitější než golf, máte nejspíš špatně srovnané priority. Být potichu znamená i to, že si nebudete při švihu kolegy rozepínat suchý zip na rukavici, nebo právě vkládat hůl do bagu. I to dokáže vyrušit...

2. Hrajte s rozmyslem, ale nebuďte šnek.
Zkušené golfisté říkají: choďte rychle, hrajte pomalu. Co to znamená? Golf opravdu není sprint, ale je fajn se mezi ranami přesunovat svižně. Zrovna tak je ale fajn prohodit i pár slov se svými parťáky a hru si opravdu užít. Na druhou stranu není nic otravnějšího, než se ocitnout ve flightu s jedním pomalým „hlemýžděm", jemuž trvá všechno dlouho – přesun, příprava na ránu, nekonečná rutina a ve finále stejně nepřesná rána. Dodržujte i limit hledání míčku, který je 3 minuty. Případně pusťte před sebe rychlejší hráče, kteří jdou za vámi.

3. Starejte se o golfové hřiště.
Nemáme přímo na mysli, abyste se stali pomocníky místních geenkeeperů, i když v jistém slova smyslu vlastně ano. Pokud vyrazíte na hřiště na bugy, jezděte jen po určených cestách. Nejste na dálnici ani nejste na hřišti sami. Udržet golfové hřiště v té nejvyšší kvalitě vyžaduje velké úsilí, proto je důležité i to, kam si postavíme svůj vozík, nebo bag. Samozřejmostí je pak i to, že po sobě opravíte divoty na fairwayi, nebo pitchmarky na greenech, stejně jako bunker poté, co jsme z něj odehráli svůj míček.

4. Zvolte vhodné oblečení.
Golf je jedinečný mezi sporty i tím, že má svá pravidla i pro oblečení. Vychází to z jeho tradice, a byť se to leckdy někomu nelíbí, vyrazit na hřiště v džínách s tričkem bez límečku, je téměř smrtelný hřích. Dobře na hřišti vypadat, je prostě fajn. A nemusíte mít na sobě značkový outfit za nehorázné peníze. Když se v oblečení dobře cítíte, odrazí se to i na vaší hře.

Připravil: Alois Žatkuliak
Ilustrační foto: IngImage


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...