ilu-advice-750Nejen dokonalá technika švihu, přesnost trefování míčku a vhodná strategie rozhodují o tom, jak bude vypadat vaše golfová runda. Ne nadarmo tvrdí zkušení golfisté, že o výsledku se rozhoduje v prostoru mezi ušima, v hlavě. Vaše mysl může být leckdy silným nástrojem na cestě za lepším golfem, ale zrovna tak může způsobit totální destrukci vaší hry. Jak na to, aby platila první varianta? Není to úplně snadné a nejde to úplně samo, ale stačí se vyvarovat některých chyb. Tak abyste udrželi čistou hlavu. K tomu může posloužit i pět našich tipů...

1. Dodržujte svou předúderovou rutinu
Předúderová rutina je vlastně jakousi generálkou na „ostrou" ránu, na plný švih. Její zvládnutí a pravidelné opakování pomáhá vybudovat sebedůvěru ve vlastní schopnosti ještě předtím, než „zmáčknete spoušť".
Samozřejmě platí, že každý si vytváří svou vlastní rutinu před každou ranou. Takovou, která mu nejlépe vyhovuje. Důležité je, aby se vaše tělo a mysl dostaly do správného nastavení.

2. Nepřehánějte analýzu svého švihu
Když během kola trefíte pár špatných ran, není to hned důvod, provádět zevrubný rozbor a měnit svůj švih takříkajíc za pochodu. Většinou se tím nic nevyřeší. Spíš zhorší.
Pokud měníte švih, je samozřejmě golfové hřiště tím pravým místem, kde změny otestovat. Ale je to vždycky tak trochu na vlastní nebezpečí. Takže pokud vám váš švih dobře „slouží", ale nepovede se pár ran, zůstaňte mu věrni. Držte se ho po celé kolo a můžete být příjemně překvapeni.

3. Nebuďte na sebe tak tvrdí
Někdy se to stane. Nedaří se a nedaří, ať děláte cokoliv. Frustrace roste a emoce velice snadno převezmou vládu. „Co dělám špatně, co se to děje," uslyšíte se nejspíš úpět a pokusíte se hledat spásu i v nějakém božím zásahu.
Ale aby bylo jasno... V každé sezoně má většina, ne-li každý amatérský golfista den blbec – a nejspíš ne pouze jeden – kdy se zdá, že ať uděláte, co uděláte, všechno skončí špatně. Takže naše rada zní: odehrajte si svých osmnáct jamek a přijměte jakékoliv skóre. A pusťte to rychle z hlavy.
Pro ty nejhorkokrevnější hráče, kterým se dělá až rudo před očima a mají tendence nejen si hlasitě ulevovat, ale i ničit své golfové nádobíčko, ještě jedna rada: ani zlomená, nebo zahozená hůl nic nezmění. Naopak vás to stáhne ještě hlouběji.

4. Myslete jen na nejbližší ránu
Možná jste slyšeli známé golfové rčení o tom, že nejdůležitější ranou v golfu je vždycky ta nejbližší. To je bezpochyby pravda. Ti nejlepší hráči mají schopnost být dokonale zakotveni v přítomnosti.
Nést si v hlavě myšlenky na předchozí pokaženou ránu je jako mít železnou kouli u nohy, která potáhne vaší hru ke dnu. Totéž platí, když se blížíte ke své neoblíbené jamce. Tuhle myšlenku rovnou vypuďte z hlavy.
Soustřeďte se jen na nejbližší ránu, kterou máte před sebou. S absolutním respektem a koncentrací. Rozhodně si do hlavy už nepouštějte poslední zkaženou ránu. Vyberte si správnou hůl, zaměřte se na cíl a odpalte míček.

5. Nikdy rozehrané kolo nevzdávejte
Je to nejsnadnější řešení: když se vám nedaří od první jamky, tak kolo prostě předčasně vzdám a ukončím. Jenže to nejste chlap. Nebo dáma. Z těch zhruba čtyř hodin na golfovém hřišti se totiž vždycky dá něco zachránit.
Když už je jasné, že dneska to zkrátka nejlepší výsledek nebude, není třeba utíkat z rozehraného kola, ale stačí změnit cíl. Zaměřte se třeba na to, abyste zahráli co nejméně puttů, nebo co nejvíc trefovali greeny v regulaci, zasahovali co nejvíce fairwayí po ráně z týčka. Nebo zapojte parťáky ve flightu. Takové sázky mohou oživit hru i atmosféru.

Připravil: Alois Žatkuliak
Ilustrační foto: IngImage


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...