Golf aktuálně Líbí se vám nový kabát FedExCupu 20149?

O FedEx Cup se hraje od roku 2007. Od té doby byl systém soutěže, která je vrcholem zámořské PGA Tour, stále stejný. Do play-off postoupilo 125 nejlepších hráčů sezony, kteří se skrze tři turnaje snaží probojovat na závěrečné Tour Championship. Do Atlanty postoupila třicítka hráčů a každý z nich měl šanci na výhru pohádkového šeku v hodnotě deseti milionů dolarů.
Až dosud se mohlo stát, že hráč, který ovládl závěrečný turnaj sezony, nemusel automaticky získat i FedEx Cup. To se přihodilo i loni. V Atlantě sice vládl Xander Schauffele, z celkového triumfu se nicméně radoval Justin Thomas. „Nebyl to můj týden, co se týče toho, že bych vyhrál golfový turnaj. Ale i tak odcházím s příjemnou cenou útěchy," smál se tehdy spokojený Američan.

Nový formát
Tomu je nyní konec. Nový formát FedEx Cupu totiž už nic podobného nedovolí. Co všechno se tedy změní? Finálové play-off se nebude skládat ze čtyř, ale pouze ze tří turnajů. Na úvodní turnaj play-off, kterým bude Northern Trust, se znovu kvalifikuje 125 nejlepších hráčů PGA Tour, na MW Championship projde 70 z nich a o FedEx Cup si zahraje třicítka „přeživších".
A tady pozor. Hráč, který před finálovým turnajem bude ve vedení, vstoupí do Tour Championship se skóre -10. Druhý v pořadí bude už před začátkem na mínus osmi a třetí na mínus šesti. Ještě hráči na 21. až 25. příčce budou mít jednu ránu pod par, zbylá pětice vstoupí do akce s výsledkem even par. Ten, kdo turnaj vyhraje, automaticky získá i FedEx Cup.
Fanoušci ani hráči už tedy nebudou muset neustále složitě propočítávat, jak si kdo stojí. „Když začne Tour Championship, každý fanoušek bude rychle vědět, o co jde. A nebude záležet na tom, jestli předtím sledoval celou sezonu. Ihned pochopí, co je v sázce pro každého hráče ve startovním poli," uvedl komisař PGA Tour Jay Monahan.

Změny se dotknou také finanční stránky. V play-off dojde dokonce k dvojnásobnému navýšení odměn ze současných 35 na 70 milionů dolarů. Polepší si také vítěz FedEx Cupu, jehož prémie se zvedne z deseti na 15 milionů dolarů. „Nyní je správný čas na tyto změny. Díky významným příspěvkům a postřehům našich hráčů, partnerů i fanoušků věřím, že děláme správné kroky," avizuje Monahan.
Komisař PGA Tour tak slíbil to, o čem mluvil před rokem. Tehdy prohlásil, že očekává výrazný nárůst financí, které společnost FedEx do PGA Tour přinese. Právě loni totiž došlo k podpisu nové smlouvy na dalších deset let. „Když se podíváte na mladé hvězdy současné PGA Tour a na jejich talent, můžeme říct, že nás čeká vzrušující budoucnost s tím, jak se tito hráči budou drát na vrchol," domnívá se Patrick Fitzgerald, šéf FedEx Cupu, který odstartoval novou éru.

Zdroj: časopis Golf


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...