Portug-Troia-6-750Už více než čtyři dekády golfisté usilují o zteč obtížné osmnáctky nedaleko Lisabonu zvané Troia Golf. Svému jménu dělá čest. Třebaže se rozkládá v rovinatém terénu, záplava dun či úzké ferveje představují zásadní úskalí hřiště, jež v sobě snoubí prvky parkového i linksového golfu.

Troia Golf se rozkládá na stejnojmenném poloostrově, který vypadá jako místo přímo stvořené pro vybudování skvělého golfového hřiště, ale i místo k příjemnému lenošení či aktivnímu odpočinku. Velký, úzký kousek půdy formovaný písečnými dunami, jež rámuje pohoří Arrábida, ze západu borovice a Atlantik a na východě ústí řeky Sado. Trajektem se za hodinku dostanete do pátého největšího města Setúbalu, něco přes hodinu trvá cesta do portugalské metropole Lisabonu. Ten díky mezinárodnímu letišti představuje ideální přístupový bod.

Celá oblast je protkaná historií, datující se už do doby starověkého Říma. Stačí pár minut cesty od středu resortu a rázem se ocitnete časem v minulosti, když narazíte na ruiny největšího střediska pro zpracování ryb, známého už z doby Římské říše. V těchto místech dodnes objevují nové nálezy, které návštěvníci obdivují v archeologických sbírkách. Dáte-li si pauzu od radovánek v marině, od golfu a lenošení na pláži, historické milníky utvářející zdejší končiny máte úplně nadosah.
V Setúbalském zálivu, který odděluje Atlantický oceán od ústí řeky, se rozprostírá jedna ze světově nejkrásnějších pláží. Proslula jako domov delfínů skákavých, kteří se tak stávají vděčným objektem fotografů. Vedle nádherných přírodních scenérií nabízí marina vše, co od dovolenkové destinace očekáváte. Od vodních radovánek v podobě windsurfingu, kite surfingu, plavby lodí, vyjížďky na koních i rybaření přes trochu adrenalinu v kasinu až po toulání se krajinou, návštěvy památek či ochutnávání místních specialit.

Mnozí nepohrdnou ani návštěvou laguny Caldeira a okolních borových lesů. Odliv vám odhalí útočiště mnoha druhů vodního ptactva, mokřady typické pro ústí řek mírného klimatického pásu hrají důležitou roli v přirozeném čištění vody a udržují zdejší biodiverzitu. Ráz lesů, jimž dominují přímořské borovice a pinie, určují nejstarší písečné duny v oblasti. Najdete tu jak nám známé lišejníky, jalovec či trávničku přímořskou, tak některé vzácně se vyskytující druhy rostlin jako třeba lnička nebo fialička bezlodyžná.
Přes 60 kilometrů písečné pláže táhnoucí se od resortu směrem k Sines utváří společnou silou mořské vlny i vítr. Málokdo odolá pustit se podél pláže a poté zamířit mezi písečné duny. Pokud sem vyrazíte v zimě, pak při troše štěstí narazíte na jespáky písečné, malé ptáky migrující na jaře k polárnímu kruhu, kde mají svá hnízdiště. Obecně oblast představuje jedinečnou botanickou zahradu s mnoha zajímavými živočišnými druhy, obývajícími zdejší ekosystém.

Portug-Troia-14-250Skrytý klenot
Osmnáctijamkové hřiště, dílo známého amerického architekta Roberta Trenta Jonese seniora, si za dobu své více než čtyřicetileté existence vysloužilo řadu prestižních ocenění. Například v roce 2011 bylo vyhlášeno společností Rolex, jež se v golfu hodně angažuje, jedním z nejlepších hřišť světa, před třemi lety jej časopis Golf World zařadil na osmou příčku v rámci kontinentální Evropy, dva roky zpátky bylo stejným magazínem označeno za druhé nejlepší v zemi.

Osmnáctku v samém srdci poloostrova otevřeli v roce 1980 a záhy si vydobyla pověst okouzlujícího hřiště, mnozí však zprvu nedoceňovali, jak zajímavou výzvu golfistům staví. Jones tu zcela přirozeně pracoval s prvky, na které by mohl žádat „ochrannou známku". Přivítají vás tak výrazné bankry, malé vyvýšené greeny s řadou brejků a několik doglegů proplétajících se mezi borovicemi. Jamkoviště obklopují strategicky tvarované bankry a tam, kde od písku upustil, komplikují hru valy. Dalším poznávacím znamením jsou úzké ferveje, lemované písečnými dunami nebo různě vzrostlými borovicemi.
Sám autor považuje hřiště za jedno z nejlepších, jaké kdy navrhl, a řadí jej na seznam svých ideálních osmnáctek. Jak už to s přímořskými hřišti bývá, za slunečných dní si budete hru vychutnávat a panorámata se vám vtisknou do paměti, jakmile však zafouká vítr, bude se bránit a donutí vás vydat ze sebe to nejlepší. Ztělesním výše uvedeného budiž tříparová sedmnáctka, kde je vítr doslova strašákem. Trefit se na 160 metrů vzdálený úzký green vyžaduje hodně umu, zkušenosti i předvídavosti, jak silný vítr a odkud fouká.

Z toho, co jsme vám o Troia Golf dosud odhalili, plyne ještě jedno poučení – zvolte si odpaliště odpovídající vaší výkonnosti, ostatně více než 6 300 metrů z bílých odpališť je normou pro US Open! Pokud svými drajvy spolehlivě neatakujete v průměru 250 metrů, pak to z bílých odpališť nezkoušejte. Tahle osmnáctka není pro nemístné hrdinství.
Přesnost spolu s vhodnou strategií uplatníte prakticky na každém doglegu, které v očích mnoha návštěvníků prosluly až neblaze. Třeba taková čtrnáctka, ostrý pravý dogleg vyžaduje takřka cizelérskou práci, abyste si připravili dobrou výchozí pozici pro druhou ránu. Jednoznačnou výhodu logicky mají ti, kteří hřiště znají. Vědět, kam hrát na lay-up, kam umístit míček, abyste si vytvořili pozici pro další ránu, to se tady počítá. Stromy vlevo, waste area vpravo...

V úvodní pasáži si vychutnáte atraktivní výhledy přes duny směrem k Atlantiku. První tři jamky vás staví před rozhodnutí, zda riskovat, nebo se držet zpátky. V pozoru nicméně jste už od prvního odpaliště – na jedničce přehráváte vodu a green stráží hned osm písečných překážek.
Zvláštní pozornost si zasluhují dvě jamky, osmnáctka a trojka, 368 metrů dlouhý čtyřpar, patřící mezi nejkrásnější portugalské jamky. Věhlas souvisí jak s krásným výhledem na mořskou hladinu, tak se samotnou náročností. Tu názorně dokládá skutečnost, že když se tu v roce 1983 konalo Portuguese Open, byl Sam Torrance jediným hráčem, který v průběhu šampionátu zahrál na trojce pod par. Právem tento čtyřpar Jones zahrnul do své ideální osmnáctky. Úzká fervej i dva stromy po levé straně kladou nároky na první ránu.

K náročným testům obecně patří všechny zdejší pětipary, i když se mi vnucuje kacířská otázka, zda je tu vůbec oddychová jamka... Z první devítky musím zmínit sedmičku s délkou přes pět set metrů. Z týčka lehký fade, klíčem k dobrému číslu je lay-up před dva perfektně umístěné bankry uprostřed a v pravé části ferveje, tři další bankry chrání green. Také rozlučku s Troiou obstará pětipar. Osmnáctku Jones vymodeloval jako dogleg s vyvýšeným greenem, který je širší než delší a zpředu čeká ostraha v podobě tří bankrů. I když písečné pasti trochu nahánějí strach, designér tu ukázal svou vlídnou tvář, když vám nabídl příležitost odnést si na závěr birdie.

Sečteno a podtrženo – z čistě technického hlediska je Troia opravdový klenot, ovšem musíte být dostatečně dlouzí a přesní, jinak vám způsobí spíš vrásky na čele. Rány z odpaliště bývají téměř zásadní, bez potřebné délky má druhá rána k ideálu daleko, minete-li fervej, skončíte v písku, odkud ránu komplikují i v cestě stojící borovice nižšího vzrůstu. Na raf v pravém slova smyslu nenarazíte, ale nehledejte v tom útěchu. Fervej, nebo písek, jednoduše vabank hra. Sice tu neztratíte míček, zato double bogey si můžete odnést požehnaně... Hrajte proto s pokorou.

Úplný konec pochopitelně obstará devatenáctka. Ve vzdušné budově najdete klubovnu, šatnu a sociální zařízení, velký proshop, bar i restauraci. Klubovna je novějšího data narození, respektive v roce 2008 došlo k její modernizaci. Architekt João Paciência pomocí přímých linií přerušených vysokým skleněným vstupem vytvořil útulné prostředí v moderním duchu, kde můžete dohrát svou rundu do zdárného konce, a to s dobrým jídlem i pitím a s výhledem na jezero. Celá budova vytváří perfektní harmonii s okolním prostředím, což si můžete vychutnávat díky velkým oknům otevřeným na jih i na západ.
Šatny umístili do nižšího podlaží, kde sídlí i caddy master a které jsou otevřené přímo ke hřišti. V jižní části budovy je salónek a také terasa, poblíž které vybudovali tréninkové plochy, a můžete z ní sledovat i dění na úvodní a závěrečné jamce.

Portug-Troia-nadhled-250Ubytování na dosah
Aby byl zážitek kompletní, o to se postarají čtyř i pětihvězdičkové hotely Aqualuz přímo v resortu. K výběru máte širokou nabídku moderních apartmánů, vil nebo domů na pláži v dosahu mariny, kasina, restaurací, barů, sportovišť i mnoha místních atrakcí a zařízení, kde lze trávit příjemné chvilky. V zásadě si vybere každý, jak rodiny s dětmi, pro které se nabízí dětský koutek či klub v závislosti na věku dítěte, tak ti, kdo vyžadují více soukromí. Hotely disponují venkovním i vnitřním bazénem, wellness, spa, fitness i přístupem k pláži, kam dojdete za pár minut.
A pokud byste zatoužili usadit se zde trvale nebo alespoň po určitou část roku, ke koupi jsou nemovitosti vybudované v moderním duchu, splňující vysoké standardy a nabízející luxusní interiér. K tomu získáte celodenní ostrahu objektu a plný servis.

Další hřiště v dosahu
Málokdo chce cestovat stovky kilometrů a pak hrát celý týden na jediném hřišti. I v tomto ohledu vám situace hraje do karet. Když si Resort Troia zvolíte za výchozí bod svých výbojů, pak nějakých 30 kilometrů na jih leží Herdade do Pinheirinho, které se má podle plánu letos znovu otevřít veřejnosti.
Kombinaci vzrostlých pinií a divoce rostoucích květin nabízí Clube de Campo da Aroeira, Quinta do Peru Golf & Country Club zasadili mezi husté lesy a při dobré volbě odpališť je osmnáctka příjemná i pro začínající hráče. Z poněkud jiného soudku je golf na Montado Hotel & Golf Resort poblíž Setúbalu. Ferveje lemují korkovníky, olivovníky, kaštanovníky i borovice a hřištěm se vine menší potok. Z třináctky se otevírá nádherný pohled na malebný hrad Castelo de Palmela.

Něco málo přes hodinku cesty z Lisabonu se rozkládají pět kilometrů od sebe West Cliffs Golf Links, přímořský links, který vás osloví až surovou přírodou, Golf & Country Club Praia D'El Rey, links s ostrou pobřežní linií, a Royal Óbidos, prestižní zastávka figurující mezi stovkou nejlepších hřišť kontinentální Evropy, pod jejímž zrodem je podepsán legendární Seve Ballesteros. A výčet hřišť kolem portugalské metropole by mohl být ještě bohatší... Snad jsme však i tak nahodili golfovou udičku a povzbudili vás v touze prozkoumávat lehce vzdálenější obzory.

Text: Petra Prouzová, foto: Troia Resort
Převzato z časopisu GOLF 3-4/2022

UŽITEČNÉ INFORMACE
Adresa: Troia Golf, 7570-789, P-7570-789 Carvalhal, Portugal
Tel.: +351 265 494 024
Web: www.troiaresort.pt
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 317 (bílá) | 5 831 (žlutá) | 5 377 (modrá) | 4 872 (červená)
Green fee: 102 € (po–ne)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...