slov-lomnica-ilu1-750Slovenské Tatry mají mnoho lákadel. Lákají na malebnou přírodu, skalnaté hory i adrenalinové zážitky. A taky na golf! Na tom má zásluhu resort Black Stork ve Velké Lomnici, který nabízí prvotřídní golfovou kvalitu. V jeho čele stojí generální ředitelka Sylvia Hrušková.

slov-lomnica-hruskova-250Historie vašeho resortu sahá zhruba k roku 1999. Jaký je vlastně příběh golfu v Tatrách?

Příběh golfu v Tatrách se prolíná s příběhem golfu na Slovensku a v Uhersku. První devítijamkové golfové hřiště na území dnešního Slovenska, ale i Uherska, bylo otevřeno pro návštěvníky Grand hotelu v Tatranské Lomnici v roce 1909. Budapešťský architekt Dezso Lauber byl autorem první slovenské, a v té době i uherské, devítky. O čtyři roky později vzniklo další devítijamkové hřiště v Piešťanech, také jako doplněk pro hosty lázní. V roce 1937 vznikl první golfový klub v Tatrách. Od konce války do roku 1999 golf připomínal jen název jedné louky v Tatranské Lomnici – Golfka. Po 90 letech od otevření prvního hřiště se do Tater golf vrátil díky vizionáři Jiřímu Hruškovi – v novém hávu, s novým klubem, hřištěm a novým místem, přímo do Velké Lomnice. Na historii prvního hřiště navázal Lomnický golfový klub a později i Golfový resort Black Stork ve Velké Lomnici.

Jak je to s konkurencí? Jsou v okolí další resorty, nebo jste jediní?

Čtrnáct kilometrů od našeho resortu je další devítijamkové hřiště v Malém Slavkově, zhruba 80 kilometrů je vzdáleno osmnáctijamkové hřiště na Tálech, na polské straně jsou dvě osmnáctijamková hřiště v okolí Krakova. Nevím, jestli jde o konkurenci, nebo o budování golfové destinace. Pokud přijedou hráči z daleka, rádi si zahrají i jiná hřiště. Pro ně je kromě našich tří kombinací dostupné i nedaleké hřiště a množství historických, sportovních i volnočasových aktivit.

Jaké je vaše hřiště? Jaká lákadla pro hráče nabízí?

Předností je jednoznačně poloha, letiště v Popradu je vzdáleno jen 14 kilometrů. Vlaková zastávka je přímo v resortu, například z Prahy jezdí autovlaky nebo klasický rychlík do Popradu a dopravu z nádraží umíme zajistit i my. Vlakem se dá dojet i přímo do resortu. Dálnice do Bratislavy nebo Košic je vzdálená šest kilometrů. Mnozí hráči jsou uchváceni pohledem na panorama Tatranských štítů. Jamky číslo 1, 10 a 19 začínají a 9, 18 a 27 končí bezprostředně u hotelu. Driving range a cvičné plochy jsou také v centru dění. Předností je také kvalita fervejí, kvalita vzduchu, nadmořská výška nebo komplexnost a dostupnost nejen golfových služeb.

A jaké má nástrahy?

K nástrahám patří vodní plochy a bankry. Hřiště, i když je ve Vysokých Tatrách, je rovinaté, snadno dostupné pěšky, autíčkem nebo s troley mezi lesem a potokem, který pramení na Skalnatém plese. Na golfovém hřišti o rozloze 100 hektarů se nachází osm mostů, 13 můstků a 15 jezírek. Největší a zároveň nejhlubší jezírko je zároveň i zavlažovací nádrží o ploše čtyři tisíce metrů čtverečních a hloubce čtyř metrů. Celý resort vznikl na území polí a pastvin, čímž jsme zvýšili biodiverzitu rostlin i živočichů.

Lidé míří do Tater hlavně za horami a přírodou. Láká je i golf?

Hory ční přes hřiště. Jsou tady borovice, smrky, břízy nebo olše, zasadili jsme více než osm tisíc stromů a keřů různého druhu, kolem hřiště je les, vše v ochranném pásmu TANAPu. Každý host chce zažít na dovolené i něco nepoznaného. Proto hostům, kteří míří do Tater kvůli turistice a přírodě, umíme zpestřit pobyt aktivitou, jako je seznámení s golfem, golfovou akademií, hodinami s trenéry nebo footgolfem, který uvítají milovníci kopané.

Je těžké lidi v Tatrách ke golfu nalákat?

S golfem na Slovensku je to stejné jako všude jinde ve světě. Buď ho milujete nebo se rádi díváte nebo ho ignorujete. V resortu máme pramen s teplou vodou, hotel s rodinnou atmosférou a komplexními službami, vynikající restaurací, domácí cukrárnou, to vše s dechberoucím výhledem. Pro lidi s problémy dýchacích cest je to jako vzdušná koupel. Pokud si golf umí zamilovat množství Tatranců i horských vůdců, kteří se zastaví cestou do nebo z práce, a zahrají si kolo pod tři hodiny, tak to mluví za vše.

Kdo u vás nejčastěji hraje? Domácí Slováci? Nebo turisté?

Nejčastějšími hráči jsou domácí, hned za nimi hosté ze sousedních zemí, především z Čech a Polska, a poté z celého světa. Jednou jsme měli hosty z USA, kteří přijeli díky tomu, že se do našeho hřiště zamilovali přes trenažér, který měli v klubu. Manžel obdaroval svou manželku k 60. narozeninám právě pobytem u nás. Na otázku, jak se jim hrálo, odpověděli, že dělali stejné chyby jako na trenažéru.

Na olympiádě v Tokiu získal stříbro Rory Sabatini. Pomohl i vám? Přivedl vám nové zájemce?

Všichni jsme si vychutnali jeho zázračné tažení v posledním dni. Užili jsme si také jeho návštěvu u nás, před a po příjezdu z olympiády. Slovákem je díky své manželce. Je sympatické, že se dostal pod naší vlajkou na stříbrnou příčku. Tím asi nejvíc zpropagoval Slovensko mezi svými spoluhráči, kteří se zajímali o to, co je to za exotickou zemi. Na druhé straně se golf dostal do povědomí jako olympijský sport, což mnohé překvapilo.

Kolik členů má váš golfový klub? Daří se vám získávat i další?

Je u nás okolo 600 členů. Těšíme se z každého nadšence golfu, který si přijde zahrát pro radost a odpočinek. Nové hráče oslovujeme tréninky, které pořádáme pravidelně dvakrát týdně. Jednou měsíčně děláme také dny otevřených dveří.

Jaké další doplňkové služby váš resort nabízí?

Black Stork je resortem s hotelem, wellness, restaurací, bary, footgolfem, fitness, v zimě s běžeckými trasami a v létě s cyklostezkami. Ležíme v historické části, jsou tady hrady a zámky, kousek od Tatranské Lomnice je nástup na turistické stezky. Vlaková zastávka je rovnou u vstupu do resortu, a tak se dá dostat do resortu i vlakem, autem, vrtulníkem, na kole nebo pěšky.

Co všechno je v nabídce wellness?

Wellness poskytuje vnitřní i venkovní bazén s výhledem na Tatry nebo vířivku. Taky sauny, finskou, parní, infra, tepidarium či odpočívárnu. Nabízíme i klasické a thajské masáže.

A co restaurace? Má v nabídce i typicky slovenská jídla?

Restaurace nese jméno zakladatele resortu, v latině pyrus znamená hrušku. Má v nabídce jídla mezinárodní, stejně jako slovenské kuchyně. Jedním z nejoblíbenějších slovenských jídel jsou čerstvě udělané halušky.

Tatry jsou celoročně hojně vyhledávanou oblastí. Využívají váš hotel i turisté, kteří nejezdí jen za golfem?

Hotel International si stojí za svým jménem. Máme tady mezinárodní klientelu, kterou tvoří obchodní cestující, rekreanti, golfoví hráči i rodiny.

V roce 2015 bylo prokázáno, že vás resort má pozitivní vliv na životní prostředí. Co si pod tím máme představit?

Nacházíme se ve druhém stupni ochrany přírody, takže jsme před výstavbou museli provést EIA posuzování na životní prostředí. Po spuštění všech 27 jamek jsme provedli kontrolní monitoring (2007) a v roce 2015 další. Prokázalo se, že biodiverzita stoupla, zvýšil se počet druhů i výskyt jedinců. Například počet savců se zvýšil z pěti na deset druhů.

Na jaké živočichy u vás můžeme narazit?

Třeba na orla křiklavého. Ale taky na čápa bílého a černého, různé žáby, ryby, lišky, srny, jeleny nebo divočáky.

Dokonce se u vás objevila masožravá rostlina...

Ano, jedna z mála masožravých rostlin na Slovensku je bublinatka obyčejná. A ta zdomácněla i u nás na hřišti, blízko 26. greenu.

Připravili jste si pro letošní sezonu nějaké novinky?

Každý rok připravujeme novinky, ať už na hřišti, v hotelu nebo ve výstavbě kolem hřiště. Každý si najde to své, ať už je to věrnostní systém v hotelu, nová jídla v restauraci, nový systém sečení na hřišti nebo nové terče na driving range a 3PAR akademii. V rámci výuky máme nové tréninky pro děti i dospělé, nabízíme taky pestrý program v dětské golfové škole. Zároveň jsme upravili odpočívárnu ve wellness a dětský koutek. Máme nové vybavení konferenčních místností. Resort se stále mění, přijďte se přesvědčit.

Co plánujete do budoucna?

Plánujeme využít termální vodu v hotelovém wellness centru. Dále nový most, propojení mezi Golfovou ulicí a ulicí Pod lesem, dobudování dětského koutku, čtvrtou saunu ve wellness, venkovní bazén s termální vodou či teplovod z vrtu do hotelu. A taky založení nového footgolfového klubu.

Proč se vlastně vás resort jmenuje Black Stork?

Jednou, když jsme hledali na terase staré klubovny název pro seniorský turnaj, přistál vedle nás čáp. A tak jsme si řekli, že černý čáp je vlastně rarita, navíc byl v našem teritoriu. Když jsme pak otevírali již hotové hřiště a hledali jméno pro resort, prezident a otec myšlenky vzniku resortu pan Hruška řekl, že název Black Stork je krásný. Takže to tak i zůstalo.

Co vy a golf? Hrajete?

Já se golfu věnuji více z druhé strany, tedy té organizační a pracovní, taky jako rozhodčí. Snažím se najít čas pro hru, patřím k lidem, kteří golf milují. Ale sama mám nejraději formát Texas Scramble nebo hru se sousedy, jen tak po práci.

Jaké máte další zájmy? Čemu se věnujete, když chvíli nemusíte řešit řízení resortu?

Jsem rodačkou z Velké Lomnice. Miluji Tatry, vyběhnout si jen tak do hor na některou chatu a dát si tam nějakou specialitu nebo vylézt na některý štít a odtud se dívat na vrcholky. I když potom necítím nohy, dodává mi to energii a vždy mě to uchvátí. Rovněž mám ráda vodu. V Tatrách máme několik termálních koupališť, jedno z mých oblíbených, ještě z dětství, je termální koupaliště Vrbov. Věřím, že i nově budované připravované termální koupaliště se nám ve Velké Lomnici podaří vybudovat v dohledné době.

Resort zakládal váš otec, vy jste mu byla celou dobu po boku. Shodli jste se vždy na všem, nebo se vaše názory i rozcházely?

Když v mém dětství táta odjížděl, velmi mi chyběl. Osud tak chtěl, že jsme spolu ve vedlejších kancelářích strávili posledních 25 let. Byla to léta plná práce, ale i tvůrčích diskusí a rozdílných názorů. Rodinná setkání se často měnila na pracovní porady, ale to zná každý, kdo pracuje v rodinném podniku. Je těžké se odosobnit od toho, že podřízený je syn nebo dcera. Byla to pro mě velká škola života. Otec je osobnost s obrovskými zkušenostmi z řízení velkých podniků. Někdy vyžadoval věci, které jsem nechápala a on je neuměl popsat, protože on to zažil a považoval za samozřejmé, že to znám i já. Pomohlo mi studium, kurzy, vysvětlování a diskuse. Rostli jsme oba, i náš vztah. Velkou roli mediátora hrála mamka.

Jak máte rozděleny role nyní? Kdo má co na starost?

Poslední roky tatínka trápí páteř, takže je to víceméně na mně a týmu kolem. Tatínek je ovšem stále důležitý rádce, opora a hnací motor.

Za rozhovor děkuje Petr Sobol
Foto: Archiv Sylvie Hruškové
Převzato z časopisu GOLF 7-8/2023

slov-lomnica-ilu2-250UŽITEČNÉ INFORMACE
BLACK STORK VELKÁ LOMNICE
Adresa: Golfový resort Black Stork, Tatranská 754, 059 52 Velká Lomnice, Slovensko
Tel.: +421 524 661 111, -806
Web: www.golftatry.sk
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
GPS: 49°8'13" N | 20°20'23" E
Počet jamek: 27 | Par: 3 devítky, par 36
Délka (m): 6 349 (Taylor&Braid) | 6 190 (Braid&Vardon) | 6 219 (Taylor&Vardon)
Green fee: po–čt: 37 €/66 € (9/18 jamek) | pá–ne: 48 €/77 € (9/18 jamek)
Služby: ubytování | wellness | restaurace | výuka golfu | proshop | půjčovna vybavení | cvičné plochy | footgolf


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...