span-torreque-ilu-750Historie Golf Torrequebrada se píše už téměř pět desítek let, pod zrodem osmnáctijamkového hřiště je podepsán elitní amatérský golfista José „Pepe" Gancedo, přezdívaný jako golfový Picasso. Jaké dílko nám „namaloval" a jak je to s onou českou stopou? Více se dozvíte na následujících řádcích. Na počátku stál německý kapitál, když koncem 60. let získával reálné kontury ambiciózní projekt Benalmádena Costa, k němuž se pojilo vybudování dvou hotelů s celkovou kapacitou 400 pokojů, dalších dvou hotelů po 500 pokojích v každém a nechybělo ani golfové hřiště. Dnes jsou tyto čtyři budovy známy jako Hotel & Casino Torrequebrada (standardní hotel), El Colosso, Marina Golf (obojí privátní apartmány) a Flatotel (apartmánový hotel). Spolu s osmnáctijamkovým hřištěm Golf Torrequebrada je dnes vlastní španělská rodina.

Picassův odkaz
Jak už víte, designérem hřiště je přední amatérský golfista José „Pepe" Gancedo. Ten do té doby nestál za žádným golfovým projektem, ale měl spoustu nápadů, mnohé z nich upadly v zapomnění, zatímco dva byly dobré a další dva mimořádné. Ptáte se, odkud se vzala jeho přezdívka golfový Picasso? Možná za to „může" způsob, jakým návrh hřiště pojal. Bral si totiž sebou pytel míčků, které po hřišti rozhazoval, a tak získával představu o křivkách a úrovních terénu, prozrazujících dráhu fervejí. Později to vedlo k vytvoření modelů, z nichž vzešel finální design. Třeba green trojky tak byl sedmkrát nebo osmkrát pozměněný, než byl s výsledkem spokojený.

span-torreque-str-250Na hřišti vysadili na 30 tisíc stromů, útočiště tu nachází 115 různých živočišných druhů včetně několika dovezených ze zahraničí. Některé z druhů se nedokázaly adaptovat, ale třeba hus se tu jednu chvíli dalo napočítat až osmdesát. Dobře se tu vede třeba galapážským želvám, a to už od dokončení jezer v roce 1975.
Celkově došlo k výraznému přetvoření krajiny, a aby na původně břidličnatém podkladu vymodelovali vše potřebné, přesunuli téměř dva miliony kubíků země. Budovali se drenáže, odstraňovali hřebeny a údolí se plnila hlínou dovezenou z oblasti poblíž letiště v Malaze. Během výstavby pečlivě pozorovali, jak se voda chová. Břidlice, na níž hřiště leží, navíc vytváří přirozenou drenáž. Zatímco dnes tak mnohá hřiště na Costa del Sol za vydatného deště zavřou, v Golf Torrequebrada se i i přes nepřízeň počasí můžete oddávat své oblíbené kratochvíli.

Vycházející hvězda Seve Ballesteros
Provoz hřiště byl zahájený v roce 1976, o tři roky později byla slavnostně otevřena klubovna. Sláva byla umocněná i tím, že resort hostil Spanish Open. V souvislosti s otevřením hřiště bylo vedení doporučeno, aby přivedli špičkového profesionála. A možnosti se nabízely dvě. První volnou byl později nezapomenutelný Severiano Ballesteros. Už v té době byl považován za budoucí hvězdu a z marketingového hlediska by šlo o trefu do černého. Zároveň však hrozilo, že na hřišti nebude příliš často, protože se bude věnovat vlastní soutěžní hře. Druhou alternativou byl tehdy dvacetiletý skvělý profesionál Juan Jiménez Rodríguez, který nakonec místo získal.

Golf Torrequebrada chtěl Juana podpořit i na profesionálním okruhu, ale on sám o to nežádal. Vždycky si zakládal na rodinných hodnotách a v jednu dobu tak v resortu dokonce pracoval sedm nebo osm členů z jeho velké rodiny. O co však požádal, to byla podpora jeho bratra. A asi už tušíte, o koho šlo. Pokud tipujete Miguela Ángela, pak máte pravdu. Ten tu pomáhal mimo jiné sbírat míčky na drivingu během vzpomínaného podniku European Tour v roce 1979. Účastnícím se profesionálům tehdy řekl, že za pár let bude hrát s nimi. A dál už to znáte... Dnes se svými 720 starty na DP World Tour patří mezi legendy.

Česká stopa
Velmi dobré vzpomínky má na zdejší osmnáctijamkové hřiště i aktuálně nejlepší domácí profesionálka za rok 2022 Sára Kousková, jež zde dominovala v rámci LET Access Series. I tento triumf jí pomohl v cestě o patro výš, na Ladies European Tour. Během svého tažení si rozhodně získala fanoušky na svou stranu a ti ji zde přijali za svou. Když o ní hovoří, pak je to „naše Sára".
Česká profesionálka si své vystoupení i hřiště pochvalovala: „Přijela jsem s předstihem a pár dnů před turnajem jsem tu trénovala, protože hřiště bylo v perfektním stavu. Moc se mi tu líbilo. V samotném turnaji jsem si vytvářela příležitosti skórovat a některé z nich i proměnila."

span-torreque-gre-250Hřiště pouze pro singl hendikepy?
Hráči bez rozdílu oceňují kvalitu greenů. Ještě do 60. let se preferovaly ploché greeny, Gancedo k tomuto dílu nicméně přistoupil inovativně, v duchu měnících se trendů chtěl greeny po vzoru nových amerických trendů, atraktivních z pohledu profesionálů. Ostatně sám zvlněný a kopcovitý terén mu v tomto nahrával do karet.
Hřiště není snadné, koneckonců jeho tvůrce byl poněkud radikální a často tvrdíval, že hráči s hendikepem nad deset by měli zůstat na drivingu, a v prvních letech provozu to tak trochu platilo. Tehdy jste si na hřišti museli připadat jako v džungli – třeba na dvojce odpaliště a začátek ferveje dělila hustá vegetace, která hru výrazně znesnadňovala. To samé vás čekalo kolem třetího greenu, po pravici na čtvrtém odpališti, zarostlá byla celá fervej sedmičky, na šestnáctce jste museli přehrát vzduchem 160 metrů, na desítce zase čekala velmi úzká fervej, kameny na čtyřce a osmičce...

Naštěstí s rozvojem golfové turistiky nastal obrat. Vegetaci a kameny odstranili, raf zkrátili a postupně se hřiště díky dalším úpravám otevíralo i golfistům vyšších hendikepů. Ano, greeny stále představují náročnou prověrkou, nicméně férovou. Celou osmnáctku najdete v perfektní kondici, k tomu parádní zázemí a příjemná obsluha. Možná vás hřiště napoprvé potrápí a určitě je lepší si jej zahrát opakovaně, protože se vám odhalí nové cesty, jak se dostat k vlajce. Každá jamka je totiž jiná a s každou svou návštěvou tak objevíte nová překvapení.

Obecně Golf Torrequebrada není dlouhé, z bílých odpališť měří necelých šest kilometrů. Co vám však odpustí na délce, to přidá na obtížnosti. Otestuje vás i řadou vodních překážek, doglegů či mazaně umístěných bankrů kolem jamkovišť. Stromy lemované ferveje stoupají a klesají, takže si budete připadat jako na horské dráze a určitě oceníte buginu. Každopádně zažijete vydatnou golfovou prověrku v nádherných kulisách, a proto tohle hřiště za hřích prostě stojí.

Text a foto: Golf Torrequebrada
Více informací: https://golftorrequebrada.com/

Hozak-250-2Dušan Hozák
Osobně jsem hrál několik desítek hřišť po celém světě, ale hřiště Torrequebrada mě dostalo jak svojí úžasnou kvalitou v únoru, tak i dechberoucím výhledem na moře a okolí. Snad poprvé jsem nevnímal, kolik hraji, ale každou jamku, jejich ztvárnění, modelaci a pak taky ten neskutečný výhled. Osobně bych si dovolil hřiště přirovnat k Augustě National.
Chcete si toto hřiště zahrát? Kontaktujte mne na Dušan Hozák, tel.: 739 359 012.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...