Rak GC-DachsteinGrandiózní golf na hřištích ležících na území lyžařského uskupení Ski amadé a v údolí Ennstal, spolu s atraktivní nabídkou partnerských hotelů – to je region GOLF IN SKI amadé. Jména jako Schladming, Radstadt či Schloss Pichlarn jsou ve světě golfu pojem.

Přímo na území Ski amadé, které se rozkládá od centra Salzburska po polovinu Ennstalu, leží pět golfových klubů – Radstadt, Schladming, Gastein, St. Johann – Alpendorf a Goldegg. Předloni se daly dohromady a vznikl velice silný projekt GOLF IN SKI amadé. Jeho partnery se ihned staly i dva další mocné kluby ležící níže v údolí Ennsu, Schloss Pichlarn a Ennstal Golf Weissenhof. Projekt nabízí výhodné podmínky hry na všech hřištích, je v něm přirozeně „namočena" i dlouhá řada na golfisty orientovaných hotelů.

Strmé okolní hory lemují ploché dno údolí kolem Ennsu. Sem naskládali Rakušané řádku měst a vesnic – asi nejznámější z nich je lyžařské centrum Schladming – a také čtyři golfová hřiště, každé jiné, jedno hezčí a zajímavější než druhé. Další tři lěží v sousedících údolích.
Mocné hory přitahují pohled na každé jamce. Úchvatné kulisy velikánů se střídají s jemně zvlněnými řetězci pahorků a dávají zdejšímu golfu punc výjimečnosti. Ale jsou zde i velmi srdeční a přátelští hostitelé, zdejší kluby nehrají na snobskou notu.

S kartou GOLF IN Ski amadé Card levněji
Na všech hřištích platí karta GOLF IN Ski amadé Card, s jejíž pomocí si golfový zážitek o hodně zpříjemníte: každý den vás stojí podstatně míň, než kdybyste kupovali jednotlivá green fee. Je na 3, 4 nebo 5 her a platí celé dva roky. Skvělý dárek pro golfové nenasyty: můžete hrát celý den, od rána do večera, třeba i přejet na jiné hřiště – takový all inclusive den. Jak praví klasický reklamní slogan: „a to se vyplatí..." Kartu lze získat na všech hřištích a také v desítkách partnerských hotelů a dalších ubytovacích zařízení.
Projděme si jednotlivá hřiště. Řazení neodpovídá jejich významu, nedovolili bychom si stanovovat jejich pořadí – každé je krásné, každé má něco zvláštního.

KARTA GOLF IN SKI AMADÉ
3 dny golfu 179 euro
4 dny golfu 239 euro
5 dnů golfu 299 euro
Neomezený golf
Přirážka Schladming 5 euro
Více na www.golfinskiamade.com

Rak GC-PichlarnGC Schloss Pichlarn – u zámku s tisíciletou historií
Mohutný zámek Pichlarn se vyzývavě tyčí na kopci nad městečkem Irdning. Pyšní se více než tisíciletou a velice barvitou historií, posledních 40 let je z něj hotel. Přede dveřmi se rozprostírá malý park s velikánskou, několik set let starou lípou, kterou by neobjal ani celý flight. Hřiště obtáčí zámek ze všech stran. Mezi rakouskými hřišti je se svými pětačtyřiceti roky téměř Metuzalémem.
Prvních devět jamek postupně hráče provede svahem spadajícím do údolí na jih od zámku, z většiny je krásný pohled na majestátní horu Grimming, obrovský, samostatně stojící kopec tyčící se do výšky 1 300 metrů nad údolí Ennsu. Místní se vám pochlubí, že je to největší převýšení od úpatí k vrcholu ze všech rakouských samostatně stojících hor. Jamky vedou mezi loukami a menšími lesíky. Pak hřiště vystoupá zpátky k zámku a klubovně.

Druhá devítka začíná dvěma velice zvláštními jamkami – obě mají na první pohled hodně nakloněné ferveje, po nichž kratší rány nutně musejí stékat. Pro delší rány je už ale dopadová zóna v pořádku, skoro beze sklonu. Pak přechod nad zámek, do lesa stoupajícího k nejvyššímu bodu hřiště. Vede jím úzká fervej dvanáctky, les po obou stranách spadá do hlubokých strží, jamka jde po hřebenu mezi nimi a člověku se nechce uvěřit, jak tady objevili místo pro tak zajímavý pětipar.
I další dvě jamky jsou krásné, impozantní, třináctka míří dolů přes terénní zlom, fervej je snad sto metrů široká, a to i u greenu. Čtrnáctá – další krásný výrazný horizont, tentokrát ve stejné výši jako odpaliště, za ním svah ke greenu strmý jako černá sjezdovka. Mocné tvary, nadlouho si je člověk zapamatuje. Poslední jamky už jsou zase v otevřeném terénu, končí se tříparem.

Klubovna je skromná, nabídka jídel odpovídá účelu (úžasný kuřecí salát!), jeden z nejkrásnějších putting greenů na výspě nad údolím, kopce, bugina je tady vítaným pomocníkem. Fíčko 70 euro.

Hotely
Hotel Pichlarn je unikátní tím, co všechno poskytuje. Víc než metrové zdi ve staré části stavby, velice důstojné prostředí, klid, luxusní kuchyně, wellness i ubytování. Potkat zde můžete nejen golfisty, ale třeba i světové fotbalové týmy na utajených oddychových pobytech. Není to úplně levné, ale určitě stojí za hřích užít si té atmosféry. Češi už na to přišli, patří k příjemným a dosti častým hostům.

Rak RaadstatRadstadt, hřiště s golfovou lanovkou
Čtvrtým hřištěm v údolí Ennu je GC Radstadt. O tomto hřišti jste asi slyšeli – je známo hlavně díky pozoruhodné lanovce zvané Birdie Jet, která přepravuje hráče na odpaliště jamky číslo dvanáct, vysoko nad zbytek hřiště. Ale není to jen o jedné jamce, na které staví hřiště většinu svého marketinku. Daleko od provozu, v tichu, obklopeni horami si tady užijete parádní golf.
Vyjeďme Birdie Jetem nad krajinu. Dvanáctka je kraťounký třípar, lemovaný po všech stranách kruhovým bankrem. Pak konečně přijde pověstná třináctá jamka s impozantním odpalem. Green dole je jako pětník, jako poštovní známka. A když se trefíte, letí to strašně dlouho. Zahrajete ránu, míček posléze zmizí někde dole, kam není vidět, fervej jen tušíte, ale je tam a je dost široká. Je vidět až její druhou polovinu. Když jste dost dlouzí, uvidíte za hodnou dobu míček vyběhnout na viditelnou část ferveje.
A že tady je na co koukat – za zelenou hradbou blízkých kopců se do neskutečné výše zvedá ještě jedna kulisa – třítisícové vrcholky Dachsteinu, skály a sníh. Všechny ostatní jamky jsou poskládány do mírného svahu a na spodní rovinu s rybníčky, mezi pravé alpské louky, co kvetou snad celý rok.

Hotely
První devítka se pohybuje mezi lesíky, jezírky a loukami, v těsné blízkosti hotelu Gut Weissenhof, jehož majitelům patří i podstatná část pozemků, kde leží hřiště. Hotel nabízí zajímavé spojení – golf a jízdu na koni. Rozsáhlý statek má několik set let starou minulost, současný hotel je velmi příjemný, pravá rakouská pohostinnost. Rozsáhlé wellness, výborná kuchyně... a na golf dvě stě metrů. Majitel pan Habersatter si rád najde čas na golfovou rundu s hosty.

W: www.weissenhof.at
Ještě blíž leží další hotel, méně honosný, ale stejně příjemný, domácký Hotel Zum Jungen Römer (U mladého Římana). Klubovna golfu se nachází přímo v jeho přízemí! Rozumné cenové relace, majitel pan Stiegler dokáže cenově vyjít vstříc skupinám a skupinkám, někdy ho zastihnete večer při roznášce jídla – rodinná pohoda. Samozřejmě jste u golfistů! Ale v zimě je z golfhotelu skihotel, na spodní stanici lanovky je to 200 metrů a dolů sjedete až ke dveřím.
W: www.roemer.at

Rak GC-DachsteinGCC Dachstein Tauern – Pebble Beach Alp
Asi nejznámější hřiště najdete u Schladmingu, v obci Haus/Ennstal. Všichni mu říkají Schladming, ale oficiálně se jmenuje Golf & Country Club Dachstein Tauern. První, co vám při pohledu na hřiště padne do oka, jsou nízké hladké kopečky, které oddělují jednotlivé ferveje od sebe a mají tendenci míčky vracet zpět na fervej. Typický rukopis Bernharda Langera.
Klub je členem prestižního sdružení Leading Golf Courses Austria, jež soustřeďuje třináct nejlepších rakouských hřišť. Hrávají se tady i velké rakouské turnaje, ale největší důraz kladou na to, aby si dobře zahráli hosté – fíčkaři. Ti hřiště živí a z vynikajícího stavu všech zelených ploch je zřejmé, že ho živí dobře. Klubovna je moderní, před 30 lety, kdy ji spolu s celým hřištěm vyprojektovali, byla přímo avantgardní. Samo hřiště je v provozu 27 let.

Dvanáctimilimetrové ferveje výborně běhají, ani raf není tak vysoký, aby se v něm míček celý schoval, a je vysekáno i pod stromy a mezi fervejemi. Greeny nejsou přehnaně rychlé, aby se běžný návštěvník neupatoval. Všechno je jakoby naleštěné, malebné, kvalitní, výborně udržované.
Nejtěžší jamky najdete na konci obou devítek. Devátá jamka je dlouhý čtyřpar, voda doprovází první ránu z obou stran, po pravé straně pokračuje až ke greenu, kteý se za vodu i částečně schovává. Podobně si pohrál s osmnáctkou, několikrát zvolenou nejkrásnějším pětiparem Rakouska. Odpal do roviny, pak se fervej rozdělí na dva pruhy oddělené lesíkem, stoupání a zase klesání, nějaký ten fervejový bankr, poslední rána na ostrov jde přes relativně velkou vodu, krása.
Důstojné závěry obou devítek, ale ostatní jamky za nimi v kráse ani obtížnosti o moc nezaostávají. Sváteční zážitek. Celé vás to přijde na 82 euro, ale s kartou Golf in Ski amadé Card, kterou vám nabídnou v hotelu nebo na hřištích, hrajete za 58 euro! Bugina není nutná, hřiště je rovinaté, ovšem moc za ni nechtějí, takže se využít dá.

Hotely
Hotel arx se zvláštním jménem z řečtiny leží uprostřed Ennstalu v Rohrmoosu, místní části Schladmingu. Říkají si butikhotel – nejen kvůli velikosti, ale i zaměřením: všechny detaily jsou trochu jiné než v běžných hotelech. Jde o přísně rodinný podnik. Majitel Bernhard Veith je zaměstnán jako ředitel sportovní školy, takže v hotelu pracují hlavně jeho žena a syn, jehož manželka Anna jezdí Světový pohár na lyžích, je několikanásobnou mistryní světa a olympijskou vítězkou – je to ta nešťastnice, které o setinu vyfoukla v superobřím slalomu na olympiádě zlato naše Ester Ledecká.
Díky perfektní, vyznamenáními oceněné kuchyni (a příznivým cenám) se Veithovým daří plnit hotel i v létě, což všechny místní hotely nedokážou. Hotel je velice tichý, komorní prostředí vás osloví hned u recepce a neopustí vás až do konce pobytu. Wellness samozřejmě nesmí chybět, i když je jeho rozsah úměrný velikosti celého hotelu. Ceny jsou nižší, než by odpovídalo čtyřhvězdičce dole ve Schladmingu. K dobrému jménu přispívá i způsob přípravy jídel – vše, co jen trochu jde, čerpají z regionálních produktů, všechno je čerstvé.
V nabídce mají i golfové balíčky, ovšem lze si sestavit i pobyt indivduální, zajištění tee timů je samozřejmé, dobrá je možnost využít slevovou Golf in Ski amadé Card.

Blízkost Schladmingu, kde v zimě málem neslyšíte jinou řeč než češtinu, nabízí možnost využít hotel arx i jako zimní základnu. Pan Veith potvrdil, že sem golfisté jezdívají i na lyže – člověk se rád vrací tam, kde už to jednou prozkoumal. Od hotelu se dá ráno odjet na lyžích dolů a odpoledne se vrátit shora.

Rak EnnstalGC Weissenbach – nejrovnější ferveje celých Alp
Čtyřicítku už má na krku i další hřiště – Golf & Landclub Ennstal Weissenbach. Na rozdíl od Pichlarnu leží v naprosté rovině. Proto jej navštěvuje spousta hráčů, rekreační golfisté se zkrátka neradi dřou do kopce. Ale nechtěl bych mu křivdit – je krásné díky přírodě, což je patrně hlavní důvod té vysoké návštěvnosti. Jako jediné evropské golfové hřiště leží v evropské přírodní rezervaci „Natura 2000".
Zeleň vládne všude kolem, na zavlažování mají evidentně dost vody, řada menších i větších rybníčků, vodní rýhy. Za hradbami stromů i tady vykukuje obrovitý Grimming a další kopce. Klid, mír, příjemná hra bez záludností, to vše za rozumné peníze – 72 euro. Kdo by neodolal a i tady chtěl buginu, dá 30 euro.
Nejtěžší jamka je pětka, jen 330 metrů dlouhý čtyřpar (ze žlutých) s greenem ukrytým za vodou. Hřiště se dá doporučit pro „odpočinkový den" nebo i pro hráče, kteří se s golfem teprve seznamují a na těžké osmnáctce by si hru neužili.

Rak St-JohannOpen Golf St. Johann-Alpendorf
Devítka Blue Course je turnajové hřiště, Orange Course typická tříparová akademie. Blue Course staví design na soustavě menších jezírek, která jsou však víc na ozdobu než na obtíž. Okolí nádherné – excelentní kulisa horských štítů. Hřiště leží na řece Salzach, která svádí svou zelenou vodu z okolních hor do Salzburku.

Hotely
Hotel Sonnhof Alpendorf máte přímo u hřiště, nabízí golfové balíčky, perfektní wellness, samozřejmě velmi dobrou kuchyni, výhledy z oken hotelu jsou nezapomenutelné – naproti se vypíná mocná hradba pohoří Hochkönig.

Golfclub Gastein
Nepříliš dlouhé ani obtížné hřiště ve výšce 900 metrů je obklopeno ohromnými horami, kde se lyžuje dlouho do jara – ideální místo na stále oblíbenější ski & golf. Horské potůčky, dokonale upravené ferveje. V okolí jsou lázeňské hotely a zařízení, těžící z termálních pramenů, které vyvěrají na mnoha místech. Jeden pramen je vyveden i na hřiště.
Hřiště založené v roce 1960 patří v Rakousku k nejstarším, bylo vybudováno právě ve spojitosti s lázněmi, které zde existovaly už daleko dříve. Současná doba lázeňství moc nepřeje, o to větší klid najdete při návštěvě Bad Gasteinu i samotného hřiště.

Hotely
Přímo proti hřišti stojí velký hotel Cesta Grand (dříve Europäischer Hof) a řada golfově orientovaných penzionů.

Golfclub Goldegg
Nachází se nedaleko St. Johannu, na vyvýšeném plató 250 metrů nad Saalachem. Z většiny jamek pozorujete krásná horská panoramata Hochkönugu, který je zde skoro na dosah ruky. Velmi dobře udržované hřiště, jezírka, doglegy, hra plná zábavy i překvapujících momentů.

Hotely
Přímo u hřiště leží Sportpension Goldegg, v němž si můžete při průchodu k šesté jamce dát něco k pití. Ve městečku Goldegg najdete další hotely a penziony.

Doprava
Dojezdová doba z Prahy i Brna činí 4 až 5 hodin pohodlné jízdy, z Prahy přes Linz nebo Salzburg je to do centra údolí – Schladmingu – 400 km, z Brna přes Vídeň 415 km.


UŽITEČNÉ INFORMACE

GOLF IN Ski amadé
Adresa: A-5020 Salzburg, Glockengasse 4d
Tel.: +43 (0) 662 890909
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Web: www.golfinskiamade.com

GCC DACHSTEIN TAUERN
Web: www.schladming-golf.at
Par: 71
Délka (m): 5 516 (žlutá)
Green fee: 82 €

GCC SCHLOSS PICHLARN
Web: www.golfpichlarn.at
Par: 72
Délka (m): 5 618 (žlutá)
Green fee: 70 €

GLC ENNSTAL-WEISSENBACH
Web: www.glcennstal.at
Par: 70
Délka (m): 5 650 (žlutá)
Green fee: 72 € (Od pondělí do čtvrtka akceptují vouchery 1=2)

GLC RADSTADT
Web: www.radstadtgolf.at
Par: 72
Délka (m): 5 962 (žlutá)
Green fee: 84 €

GOLFCLUB GOLDEGG
Web: www.golfclub-goldegg.com
Par: 72
Délka (m): 5 553 (žlutá)
Green fee: 74 €

GOLFCLUB GASTEIN
Web: www.golfclub-gastein.com
Par: 71
Délka (m): 5 576(žlutá)
Green fee: 74 €

OPEN GOLF ST. JOHANN ALPENDORF
Web: www.golfsanktjohann.at
Par: 68
Délka (m): 4 580 (žlutá)
Green fee: 60 €

UBYTOVÁNÍ V REGIONU GOLF IN SKI AMADÉ

arx Hotel & Restaurant
Adresa: Rohrmoserstrasse 91, 8971 Rohrmoos/Schladming, Austria
Tel.: +43 3687 61493
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Web: www.das-arx.at

Schlosshotel Pichlarn
Adresa: Zur Linde 1, 8943 Aigen im Ennstal
Web: www.schlosspichlarn.at

Gut Weissenhof
Adresa: Weissenhof (Straße) 6, 5550 Radstadt
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Web: www.weissenhof.at

Hotel zum Jungen Römer
Adresa: Römerstraße 18, 5550 Radstadt
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Web: www.roemer.at

Sonnhof Alpendorf
Adresa: Alpendorf 16 A-5600 St. Johann im Pongau
Tel.: +43 6412 7271, +43 6412 7271 35
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Převzato z časopisu GOLF 6/2018
Text a foto: Ivo Doušek


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...