Rak GC-MariahofV posledních třech letech na golfových hřištích v údolí rakouské řeky Mur silně vzrostl počet českých hráčů. Podstatně se o to zasloužil fakt, že všechna čtyři místní hřiště akceptují po všechny dny v týdnu vouchery 1fee2hráči. Letos už počtvrté. A taky je v údolí Muru krásně... Tuto zprávu roznesli první čeští golfisté, kteří v roce 2016 houfně vyrazili do Murtalu. Předtím, jak potvrdili golfoví manažeři místních hřišť, tady byla čeština slyšet sporadicky. Přitom to sem od nás není nijak daleko – ze Salzburgu jste na horním konci údolí za hodinu, z Lince nebo Vídně je to na dolní konec údolí půldruhé hodiny jízdy.

Murtal je skoro sto kilometrů dlouhé údolí, řeka zde vytvořila mezi dvěma pásy hor dost prostoru, aby se sem vešla městečka, ale už ne města. Leží v jižním Štýrsku, údolí začíná ve výšce 1 050 metrů nad mořem a po celé délce si udržuje horský charakter, klesá jen velmi zvolna. Jako korálky jsou kolem Muru, který začíná jako potok a nijak zvlášť široký není ani v ústí údolí, rozvěšeny malebné vesničky, městečka, hrady, zámky, kostely.
Než sem pronikli turisté, bylo údolí známé hlavně dřevařstvím: dodnes je zde největší koncentrace dřevařských firem v zemi. Poznáte to podle ohromných skladů dřeva u silnice: celé údolí si říká „svět dřeva". Najdete zde štýrskou dřevařskou stezku, muzeum dřeva i trvalou výstavu „Doba dřevěná". Dřevěné prvky vnikly přirozeně i do architektury hřišť.

Méně než za tisícovku
Všechna hřiště patří k tomu nejlepšímu, co rakouský golf nabízí – ovšem svým nenápadným, nevtíravým způsobem. Menší klubovny, restaurace s regionální kuchyní, perfektní stav a přátelská, trošku líná, příjemná atmosféra. Jakoby zde všichni byli na dovolené. Všechna green fee se drží těsně pod 80 eury, to při užití voucheru znamená, že hrajete za méně než tisícovku!

Rak GC-LungauGC Lungau: 1 050 metrů nad mořem
Prázdninový region Lungau – to je 15 obcí na horním toku Muru, biosférická rezervace, přírodní park „Cedrový les", muzeum nejslavnější světové koledy „Tichá noc", ale i šedesát křišťálově čistých jezer, alpské louky a pro golfisty jedno z nejkouzelnějších hřišť.
Lungau funguje už 26 let, architekt Keith Preston seskládal mezi lesíky, jezera a horské lučiny lehkou devítku a mistrovskou osmnáctku, na té se dvakrát hraje přes Mur a dvakrát stojí ranám v cestě jezero. Nejlepší výhled na hřiště a vysoké hory za ním se nabízí z terasy klubové restaurace. Nedaleko je mocný hrad Mauterndorf, všude kolem cyklostezky a turistické cesty. V létě se v jezerech dá krásně koupat – přestože jsme výš než tisíc metrů, slunce je dokáže vyhřát.
Web: www.golfclub-lungau.com

Rak GC-Murau-KreischbergCG Murau-Kreischberg pod sjezdovkami
Nejnovější resort z murtalského čtyřlístku letos slaví dvanáctiny. Hřiště se rozložilo mezi starobylé město Murau a sjezdovky střediska Kreischberg, které znají ze zimy tisíce českých lyžařů. Zvlněné ferveje a greeny, lesní jamky, podélné i příčné vody, palisádou vyztužený ostrovní green u klubovny. Je tady pořádek: první a desátá jamka začínají, devítka a osmnáctka končí přímo u klubovny. Karl Fussi, manažer hřiště a zároveň šéf lyžařského resortu, má okna své úřadovny obrácena k ostrovnímu greenu: „Tady se dějí věci, dalo by se koukat z okna celou sezonu."
Příroda, příroda, příroda. Hřiště začíná třemi krásnými, sportovně laděnými jamkami. Jednička je natažený čtyřpar s pravým doglegem, dvojku nezapomenete kvůli tomu, jak krásně vede lesem, trojka má zvýšený odpal, 40 výškových metrů nad terénem: hraje se přes les na fervej hluboko dole. Od čtvrté obtížnost na chvíli poleví, ale na tříparové sedmičce čeká rána na poloostrovní green, před nímž končí ve vodě množství míčků. Ještě víc jich hráči nastřílejí do velké vodní plochy u ostrovního greenu poslední jamky. Ta jamka je totiž 468 metrů dlouhá a spousta hráčů se pokouší trefit ostrov z dálky druhou ranou...
Součástí klubovny je vyhlášený steakhouse „Pfiff" – tady hráči často porušují pravidlo, že po golfu má následovat lehčí jídlo... Na strmém kopci uprostřed Murau je velký hranatý zámek rodiny Schwarzenbergů, kde Karel Schwarzenberg prožil po válce celých 40 let.
Web: www.golf-murau-kreischberg.at

Rak GC-MariahofStyrian Mountain Golf Mariahof
„Mírně zvlněné hřiště," prohlásil manažer Wolfgang. Jenže ten má jiná měřítka než my ostatní: na hřišti je několik pořádných kopců jak nahoru, tak dolů. Úžasné jamky, hned na druhé jde odpal do tak strmého a dlouhého kopce, že nahoru dostřelí jen „nejvyspídovanější" jedinci, ostatní hrají druhou zpod svahu, po němž se jim míček skutálel zpátky dolů.
Trojka stoupá dál, ke konci jako po prudké sjezdovce. Opět „mírně zvlněný terén"... Dál to jde mírně dolů, velice krásná je šestka, odpal z výšky do úzkého údolí se strmými břehy porostlými mladými břízkami. Jamka končí nejkrásnějším greenem, jaký jsem kdy viděl: z boků nízké břízky, za ním je vysoký les. Pak vyšplháte dvacet výškových metrů a hrajete dolů, buď carry 260 metrů jako Wolfgang, nebo první po úzkém hřbetě trochu doleva od přímého směru a dolů až druhou ranou. I tento green je parádní.
Na druhé devítce je sada jamek jdoucích po zvláštních dost velkých tvarech. Tady už se jedná o tvary uměle vytvořené, ale opět pěkné a zajímavé. Žádná rovinka... Osmnáctka končí stylově – na ostrově.
Pár kilometrů odtud leží městečko St. Lambrecht, v němž sídlí proslulé, mnoho set let staré a velice známé opatství Stift St. Lambrecht. Opatství ohromí svou velikostí, má opevnění jako velký hrad, i kostel uvnitř je obrovský, celé to působí v té poklidné krajině jako předimenzované zjevení. Určitě nevynechat!
Web: www.gc-mariahof.at

Rak GC-MurtalGC Murtal – štýrský klenot
Leží v ústí údolí, v blízkosti Zeltwegu, minutku od bývalého dějiště rakouských závodů formule 1. Pro rakouské golfové gurmány povinnost, jedno z nejkrásnějších hřišť země, i v oficiálních informacích jej běžně nazývají štýrský golfový klenot. Místo, které už vidělo řadu turnajů European a Alps Tour.
Nádherná luční krajina, pro golf jako stvořená. Hodně vody, jak uměle vytvořená jezera a jezírka, tak vydatný potok s křišťálově čistou vodou, kličkující kolem fervejí i přes ně, vyžadují po hráčích přesnou mušku. Třeba třetí jamka, třípar na údajně poloostrovní green. Architekt Jim Howes, jehož si nedávno pozvali na redesignování v roce 1995 otevřeného hřiště, obklopil green vodou různé šířky prakticky úplně; nejde o poloostrov, ani o třičtvrtěostrov... Ale je to jen HCP 10, kolem greenu je přece jen něco prostoru.
Nejtěžší jamkou hřiště je bezesporu čtrnáctka, dlouhá čyřparovka s odpalem přes vodu na ne zrovna širokou fervej. Dost ostrý levý dogleg, rána na green letí nad dvěma potoky a green ještě chrání bankry.
Web: www.gcmurtal.at

V Murtalu se daří turistice, hřiště snadno našly spoustu partnerských hotelů. Ale jeden vyniká – penzion Zentnerhof stojí přímo u klubovny hřiště Murau-Kterschberg, vedle něj steakhouse Pfiff, komfortní pokoje a apartmány, dobré ceny a na hřiště skutečně jen krůček. Další ubytování najdete na stránkách hřišť.

Převzato z časopisu GOLF 3/2019
Text a foto: Ivo Doušek


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...