Schladming-02-250Se dvěma prestižními hřišti – GC Schladming a GC Adamstal – píše bývalý mistr rallye Franz Wittmann dějiny rakouského golfu. Oba resorty, patřící mezi nejlepší v Rakousku, sdružené v Leading Golf Courses Austria, určitě stojí za návštěvu. Schladming má proti Adamstalu ještě výraznější horskou kulisu.

V minulém čísle jsme se podrobně zabývali Franzovým „srdečním" Adamstalem, tady je to naopak. Před třemi lety Franz vytáhl trn z paty bývalému vlastníkovi GC Dachstein Tauern ve Schladmingu, který zestárl a už nechtěl hřiště provozovat. Wittmannovi hřiště koupili a dnes tu vládne Franz Wittmann mladší.

Život je plný náhod. Když v roce 1990 GC Schladming otvírali, hrál devětasedmdesátinásobný vítěz rallye Franz Wittmann, tehdy novopečený golfista, poslední tři jamky Pro-Amu s jistým Bernhardem Langerem. Co je na tom zvláštního? Schladming byl prvním hřištěm, které Langer designoval, a dnes je jeho vlastníkem Wittmannovic rodina.

Hřiště leží několik kilometrů od Schladmingu, v obci Haus/Ennstal. Všichni mu zjednodušeně říkají „Schladming", dříve se oficiálně jmenovalo Golf & Country Club Dachstein Tauern, nyní Golf & Countryclub Schladming Dachstein. Leží uprostřed regionu Schladming Dachstein Tauern ve výšce 750 metrů nad mořem, mezi řekou Enns a hlavní silnicí, vedoucí poměrně úzkým údolím.

Schladming-01-250Langerův rukopis
První, co vám při pohledu na hřiště padne do oka, jsou hladké nízké kopečky, které oddělují jednotlivé ferveje od sebe, navíc mají tendenci vracet míčky zpět na fervej. Málokterá fervej je rovná, většinou se trošku kroutí, ze stran do nich zasahují výběžky nízkého rafu. Na pohled moc pěkné, ale vyžaduje to mířit přesně. Typický rukopis Bernharda Langera.

„Bernhard Langer si s naším hřištěm vyhrál," poznamenal Franz Wittmann mladší, když jsme spolu stáli před klubovnou. Nazývají jej „Pebble Beach of the Alps", a to zcela oprávněně. Kromě kopečků na hřišti najdeme hodně vodních překážek. „Pět ze šesti tříparů se hraje přes vodu, a to zdaleka není všechno, voda je i na dalších devíti jamkách," chlubí se Franz. Hřiště není nijak přehnaně obtížné ani dlouhé, ale vody vyžadují trochu přemýšlení a strategie.

Všechno je jakoby naleštěné, malebné, kvalitní, výborně udržované. Dvanáctimilimetrové ferveje výborně běhají, ani raf není tak vysoký, aby se v něm míček celý schoval. Vysekáno je i pod stromy a mezi fervejemi. Hřiště je velmi dobře průchodné, míček neztratíte, maximálně jich pár utopíte, ale potřeba to není.

Greeny nejsou přehnaně rychlé, aby se běžný návštěvník neupatoval. Nad střechu klubovny přečnívá několik kovových jehlanů, symbolizujících okolní hory, na nich vlajky sloužící k odhadu síly a směru větru. Klubovna je moderní, před 30 lety, kdy ji spolu s celým hřištěm vyprojektovali, byla přímo avantgardní. Samo hřiště je v provozu osmadvacet let.

Schladming-club-250Nejtěžší devítka a osmnáctka
Bernhard Langer vložil nejtěžší jamky na konec obou devítek. Devítka je dlouhý čtyřpar, voda doprovází první ránu z obou stran, po pravé straně pokračuje až ke greenu, který se částečně schovává za vodu. Podobně si pohrál s osmnáctkou, která byla už několikrát zvolena nejkrásnějším pětiparem Rakouska. Odpal do roviny, pak se fervej rozdělí na dva pruhy oddělené lesíkem, stoupání a zase klesání, nějaký ten fervejový bankr, poslední rána na ostrov jde přes relativně velkou vodní překážku, krása.

Důstojné závěry obou devítek, ale ostatní jamky za nimi v kráse ani obtížnosti o moc nezaostávají. Sváteční zážitek. Celé vás to přijde na 85 euro, ale s kartou Golf Alpin, kterou vám nabídnou v hotelu nebo na hřištích, celkem výrazně ušetříte. Bugina není nutná, hřiště je rovinaté, ovšem moc za ni nechtějí, takže ji lze využít.

Hřiště je členem prestižního sdružení Leading Golf Courses Austria, jež soustřeďuje čtrnáct nejlepších rakouských hřišť. Osm kontrol kvality ročně je oficiálních, další jsou tajné. Hrávají se tady i velké rakouské turnaje, ale největší důraz klade Franz junior se svým týmem na to, aby si tu zahráli hosté – fíčkaři. Ti hřiště živí. A z vynikajícího stavu všech zelených ploch je zřejmé, že ho živí dobře.

Převzato z časopisu GOLF 9/2019
Text: Ivo Doušek, foto: archiv GC Schladming Dachstein

UŽITEČNÉ INFORMACE
GC SCHLADMING DACHSTEIN
Adresa: CG Schladming Dachstein Oberhaus 59, A-8967 Haus im Ennstal
Tel.: +43 3686 2630
Web: www.schladming-golf.at
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 71
Délka (m): 5 888 (bílá) | 5 533 (žlutá) | 5 106 (modrá) | 4 731 (červená)
Green fee: 85 € (po–ne)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...