Spa Hotel Ulrika

Thajsko-Chiang-High-250Thajsko není zemí, kterou si automaticky vybavíte při představě golfu v teple. Přesto tato země nabízí celou řadu špičkových hřišť, jež jsou díky podnebí stále zelená. Využili jsme nabídku TAT Thailand (Tourism Authority of Thailand) na Česko – Slovenský turnaj a jeli jsme některá z nich blíže prozkoumat. A protože Thajsko není úplně za rohem a jet tam na týden nám přišlo líto, rozhodli jsme se prodloužit si pobyt o další týden na severu Thajska, do jeho hlavního centra Chiang Mai.

Severní město nás přivítalo vlídně. Už z letadla byla vidět golfová hřiště se spoustou vodních prvků, a tak jsme se zájmem jen odhadovali, která z nich budeme hrát. Začali jsme nenáročně na golfovém hřišti Royal Chiangmai. Informační cedule obsahuje sice množství údajů, ale přesný je jen ten o 100% vlhkosti. Aktuální teplotu uvádí v rozpětí 22 až 34 °C, rychlost greenů 8,7 také příliš nesouhlasila, byly pomalejší.

V Thajsku máte povinnost vzít si na hřišti buginu a kedíka. Na všech osmi hřištích, která jsme tu hráli, jsme se v této roli setkali až na jedinou výjimku pouze se ženami. Překvapivé je, že i přes zaplacení fee, buginy i kedíka na recepci je po hře všude ještě striktně vyžadováno spropitné v pevně dané výši. Většinou se pohybuje kolem 300–400 THB. Nemá cenu se tomu vyhýbat, je to jakási nepsaná povinnost a byli jsme i svědky situace, že při nižším „dýšku" bylo požadováno dorovnání do běžné výše.
Hned na prvním hřišti jsme narazili na domestikovaného skotského golfistu. Postěžoval si, že toto je snad jediné, co se mu na hře golfu v Thajsku nelíbí. Přestože byl na daném hřišti členem, má singl hendikep a hřiště dobře zná, musí k ročnímu poplatku při každé hře vše zaplatit včetně spropitného caddiemu. A pozor – kdekoliv v Thajsku je zpoplatněno i to, když s vámi jde na hřiště nehrající doprovod. I kdyby neřídil buginu a šel pěšky, platí poplatek 600 THB.

Thajsko-Chiang-Alpine-250Hřiště na severu Thajska jsou rozmanitá. Ani jedno ze tří hřišť, která jsme hráli, není typově podobné jinému. Po příjemném rozehřátí na Royal Chiangmai nás čekaly dvě lahůdky: Alpine Golf Resort Chiangmai se třemi devítkami (na snímku u odstavce) a Chiangmai Highland Golf & Spa Resort (na úvodním ilustračním snímku). Obě jsou typická spoustou vodních překážek, výhledy na hory a také trávou bermuda, díky níž míček po dopadu prakticky hned stojí. Navíc pokud jsou ferveje i rafy mokré, což je v našem podzimním období pravidlem, neuděláte „řízky" při odpalu tak, jak jste zvyklí v Česku. Hůl se vám slušně „kouše".
Na obou hřištích se hraje Asian Tour a podle mnohých patří mezi nejkrásnější v zemi. Alpine Golf Resort Chiangmai navrhl Ron Garl a chcete-li si užít na každé jamce vodní past, neexistuje lepší volba. Prostě voda, kam se podíváš. Naproti tomu hřiště Chiangmai Highland Golf & Spa Resort designem připomíná vzdáleně Konopiště. Jsou zde jamky technické i pro ranaře. Hřiště navrhoval Schmidt Curley, jehož projekční kancelář stojí za návrhy více než 150 hřišť v 25 zemích celého světa.

Po týdnu jsme se rozloučili se severem a hurá zpátky do Bangkoku, připojit se ke skupině golfistů, s nimiž jsme absolvovali turnajové menu, nachystané thajskými organizátory. Cílem byla Pattaya. Letovisko proslulé spíše nevázaným nočním životem. Nicméně hned první hřiště Laem Chabang International Country Club nás překvapilo vytrvalým deštěm, se kterým jsme se na severu nepotkali.
Velká škoda, protože hřiště bylo nádherné. Technicky náročné, ferveje vymazlené a greeny hodně rychlé. Není divu, navrhl jej Jack Nicklaus a jeho rukopis je vidět všude. Pokud přemýšlíte o cestě za golfem do Thajska, tak si rozhodně toto 27jamkové hřiště nenechte ujít. Při troše štěstí tu můžete potkat Tigera Woodse, který sem minimálně jednou ročně zavítá.

V rámci turnajového rozpisu jsme hráli každý den na jiném hřišti, postupně v rychlém sledu následovala hřiště Pattaya Country Club, Phoenix Gold Golf & Country Club a Pattana Golf Club & Resort. Hřiště Laem Chabang nastavilo laťku hodně vysoko, takže Pattaya CC bylo trochu zklamáním. Design sice na slušné úrovni, ale v údržbě by to chtělo přidat. Neurazí, ale znovu se sem vrátit příliš neláká.
Zato další den to byla úplně jiná liga! Phoenix Gold Golf & Country Club nabízí tři devítky, Mountain, Ocean a Lakes, přičemž každá dělá čest svému jménu. Jakákoliv nepozornost se tvrdě trestá, ale kdo chce prověřit své schopnosti, určitě by toto hřiště neměl opominout.
Dovedeme si představit strávit zde celý týden. Každý den by hra byla úplně jiná. Ne nadarmo toto hřiště pravidelně hostí turnaje patřící do Asian Tour. Údržba na velmi slušné úrovni a technicky rozmanité jamky.

S o to větším očekáváním jsme mířili na hřiště, jež nás čekalo předposlední den. Musíme konstatovat, že jsme nebyli zklamáni. Začínat hru odpalem na jamce s HCP 1 není příliš obvyklé. A taková byla Pattana Golf & Country Club. První rána přes vodu na fervej, kde číhá voda nalevo i napravo. A i když se úvodní ranou dostanete za 200 metrů, druhý úder na ostrovní vyvýšený green vyžaduje minimálně dalších 150 metrů. Ze žlutých odpališť (naše bílá) měří cca 390 metrů.
Kolegové z flightu ztratili každý 3 až 4 míčky, takže při neznalosti hřiště ve vás okamžitě začne hlodat červíček pochybností, zda máte dostatek míčků. Naštěstí další jamky již nebyly tak záludné. Nicméně hřiště není pro bázlivé. A míčky se ve vodě lovit nedají, krokodýl je ve střehu...

Thajsko-woods-250Přišel čas rozloučit se s oblastí Pattaya a přesunout se do Bangkoku na poslední hřiště – Thai Country Club. Naše očekávání opět rostlo. Jednak je to hřiště, patřící k jedněm z nejdražších v Thajsku (green fee cca 190 €), ale hlavně se chlubí tím, že jde o „domovské hřiště" Tigera Woodse (jeho maminka je Thajka). Tiger zde vyhrál dva turnaje PGA a drží si tu stále svoji skříňku s číslem 1. Je jasné, že na fotku se stojí fronta, ale kdo by to nevyužil?
Hřiště je v perfektním stavu, technicky vyladěné, ale ve flightu jsme se shodli, že je trochu nudné. Rovná placka, která nedává prostor fantazii, rafy husté tak, že míček neměl šanci zapadnout. Běžně jsme z něho hráli dokonce drajvrem! Z týčka se vlastně nedalo zahrát špatně, protože kdo netrefil fervej, hrál prostě z té vedlejší. A to nás nikoho příliš nebavilo.
Celé hřiště zdobí pamětní cedule, oznamující například, že „Tiger Woods tady roku 1997 zahrál první ranou na green" (311 metrů na jamce č. 10). Nám však jediné rozptýlení připravil jen varan, který se líně vynořil z vody s rybou, do které se s chutí pustil.

Thajsko-Caddy-250Takže jestli se na toto hřiště vrátit? Jak kdo, ale můžeme-li si vybrat, upřednostníme Laem Chabang nebo Phoenix Gold Golf & Country Club. Nehledě na to, že okolo Bangkoku a na jih směr Pattaya je spousta dalších hřišť, která zvou k návštěvě.
Při hodnocení dvou týdnů vyplněných golfem, skvělou pohostinností místních i návštěvou památek jsme se jednomyslně shodli, že se sem ještě vrátíme. Thajsko je exotika golfistům zaslíbená. Mix celoročního golfu, příjemného počasí, výborných služeb, všudypřítomných úsměvů, památek, přírody a v neposlední řadě výtečné kuchyně je fascinující.
Ne náhodou vyhlásila světová organizace World Golf Travel Agents Association Thajsko za nejlepší destinací světa pro exotickou dovolenou s golfem. A jeden poznatek na závěr: každé z výše uvedených hřišť má velkoryse řešený clubhouse, luxusní šatny se sprchami a všudypřítomné občerstvení. V tom by se mnohé resorty u nás mohly inspirovat.

Převzato z časopisu GOLF 12/2019
Text: Jana Omar Paludová, foto: Jana Omar Paludová, Stanislav Paluda a Alice Moe

 
UŽITEČNÉ INFORMACE

ROYAL CHIANGMAI
Adresa: The Royal Chiangmai, 169 Moo 5, Chiang Mai-Prao Road km.26, T.Maefak, A.Sansai, Chiang Mai 50290 Thailand
Tel.: +668 3568 9797
Web: www.royalchiangmai.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 6 969 (bílá) | 6 389 (žlutá) | 5 623 (červená)
Green fee: 2 800 THB (1. 4.–31. 10.)

ALPINE GOLF RESORT CHIANGMAI
Adresa: Alpine Golf Resort Chiangmai, 16 San Kamphaeng - Banthi Rd., Chiang Mai, Thaiand 50130
Tel.: +66 53 880-888
Web: www.alpinegolfresort.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 7 532 (bílá) | 6 436 (žlutá) | 5 839 (modrá) | 5 149 (červená)
Green fee : 5 000 THB

CHIANGMAI HIGHLAND GOLF & SPA RESORT
Adresa: Chiangmai Highland Golf & Spa Resort, 167 Moo 2 Onuar, Mae On, Chiang Mai 50130 Thailand
Tel.: +66 53 261 354–9
Web: www.chiangmaihighlands.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 27 (3 devítky) | Par: 72
Délka (yardy) – Valley: 3 617 (černá) | 3 314 (bílá) | 3 108 (žlutá) | 2 9819 (modrá) | 2 528 (červená)
Délka (yardy) – Highland: 3 610 (černá) | 3 307 (bílá) | 3 179 (žlutá) | 2 920 (modrá) | 2 528 (červená)
Délka (yardy) – Mountains: 3 522 (černá) | 3 219 (bílá) | 2 963 (žlutá) | 2 632 (modrá) | 2 309 (červená)
Green fee : 3 900 THB (1. 11.–31. 3.)

LAEM CHABANG INTERNATIONAL COUNTRY CLUB
Adresa: Laem Chabang International Country Club, 106/8 Moo 4, Beung, Sriracha, Chonburi 20230, Thailand
Tel.: +038 372 273
Web: www.laemchabanggolf.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 27 (3 devítky) | Par: 72
Délka (yardy) – Mountain: 3 517 (černá) | 3 360 (bílá) | 3 117 (žlutá) | 2 743 (modrá) | 2 350 (červená)
Délka (yardy) – Lake: 3 453 (černá) | 3 294 (bílá) | 3 067 (žlutá) | 2 781 (modrá) | 2 440 (červená)
Délka (yardy) – Valley: 3 601 (černá) | 3 445 (bílá) | 3 251 (žlutá) | 3 008 (modrá) | 2 704 (červená)
Green fee : 3 000 THB (po–pá) | 3 500 THB (so–ne)

PATTAYA COUNTRY CLUB
Adresa: Pattaya Country Club, 52 M.2 Highway 331, Khao Mai Keaw, Banglamung, Chonburi 20150, Thailand
Tel.: +66 08 7518 2817
Web: www.pattayacountryclub.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 7 054 (bílá) | 6 661 (žlutá) | 6 274 (modrá) | 5 630 (červená)
Green fee: 2 000 THB (po–pá) | 2 500 THB (so–ne)

PHOENIX GOLD GOLF & COUNTRY CLUB
Adresa: Phoenix Gold Golf & Country Club, 111 Moo 9 Sukhaphiban 2 Road, Huayyai, Banglamung Chonburi 20150, Thailand
Tel.: +66 038 239 391–5
Web: www.phoenixgoldgolf.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 27 (3 devítky) | Par: 72
Délka (yardy) – Mountain: 3 449 (bílá) | 3 224 (žlutá) | 2 907 (modrá) | 2 514 (červená)
Délka (yardy) – Ocean: 3 363 (bílá) | 3 144 (žlutá) | 2 922 (modrá) | 2 485 (červená)
Délka (yardy) – Lakes: 3 261 (bílá) | 3 060 (žlutá) | 2 846 (modrá) | 2 394 (červená)
Green fee 9/18/27 jamek: 1 000 THB/3 000 THB/4 000 THB (po–pá) | 1 300 THB/3 500 THB/4 800 THB (so–ne)

PATTANA GOLF CLUB & RESORT
Adresa: Pattana Golf Club & Resort, 99/89 Moo 9, Khaokhunsong District, Sriracha City, Chonburi Province, Thailand 20110
Tel.: + 66 38 318 999
Web: www.pattana.co.th
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 27 (3 devítky) | Par: Andreas 37, Brookei 36, Calypso 36
Délka (yardy) – Andreas: 3 686 (bílá) | 3 456 (žlutá) | 3 252 (modrá) | 2 923 (červená)
Délka (yardy) – Brookei: 3 639 (bílá) | 3 420 (žlutá) | 3 231 (modrá) | 2 896 (červená)
Délka (yardy) – Calypso: 3 472 (bílá) | 3 286 (žlutá) | 3 087 (modrá) | 2 712 (červená)
Green fee: 4 100 THB (po.–pá) | 4 800 THB (so–ne)

THAI COUNTRY CLUB
Adresa: Thai Country Club, 88 Moo 1, Bangna-Trad Km. 35.5, Thambon Pimpa, Bangpakong District, Chacheongsao 24130, Thailand
Tel.: +66 38 562 700
Web: www.thaicountryclub.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 7 097 (bílá) | 6 520 (žlutá) | 6 520 (modrá) | 5 248 (červená)
Green fee: 5 500 THB (po–pá) | 7 000 THB (so–ne)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...