Spa Hotel Ulrika

Pro našince „neznámý“ Quebec

Východní část kanadské provincie Quebec, třebaže je Evropě nejblíže z celého severoamerického kontinentu, nepatří mezi středoevropskými turisty k hojně navštěvovaným destinacím. Ovšem třeba část Laurentinské vysočiny se určitě vyplatí prozkoumat. A nezapomeňte na golfové hole.

Z Londýna trvá let do Montrealu něco přes 7 hodin a odtud už se do kopců dostanete nejlépe pronajatým osobním vozidlem. Cesta po dálnici č. 15 (120 km) trvá asi hodinu a půl. Část Laurentinské vysočiny, o které je řeč, se rozprostírá kolem vyhlášeného lyžařského střediska Mont Tremblant. Původní městečko Saint Jovite leží přímo u dálnice a může být velmi dobrým výchozím bodem pro veškeré aktivity v okolí.

Lyžařské středisko a resort volnočasových aktivit Mont Tremblant se nachází asi 15 minut jízdy směrem na sever. Valnou část turisticky hojně využívaného resortu vlastní a spravuje společnost Intrawest, jinak aktivní rovněž např. ve střediscích Whistler Blackcomb a Panorama v Kanadě, Steamboat a Winter Park v USA nebo Flaine a Les Arcs 1950 ve Francii.
Kanaďané outdoorovým aktivitám opravdu holdují a zdejší okolí nabízí bezpočet příležitostí, jak s časem naložit – zvolit si můžete výlet do přírody, projížďku na kole nebo po jezeře či řece nebo můžete vyrazit samozřejmě na golf.

V bezprostředním okolí Mont Tremblant se nachází šest golfových hřišť, které rozhodně stojí za návštěvu. Nejblíže městečka Saint Jovite, jen pár minut cesty autem směrem k lyžařskému resortu, je první z nich – La Maitre. Náročné hřiště s několika vodními plochami zasadil známý Fred Couples do zalesněné mírně kopcovité krajiny. Prvotřídní soukromou osmnáctku charakterizují bohatě modelované ferveje i vodní kaskády u klubovny.

Popojedete-li tak pět minut dál na sever, dorazíte do resortu Gray Rocks, jehož osmnáctka La Belle z roku 1920 je nejstarší v celé oblasti. „Lesní“ hřiště dokonale využívá přírodní podmínky, ferveje sice nejsou tolik modelované, o to více však kopírují terén. Relativně skromnější klubovna nabízí vše potřebné.
Součástí téhož resortu je i hřiště La Bete. Na mistrovské osmnáctce, o něco náročnější než La Belle, si na některých jamkách užijete slušných výškových rozdílů. Vzhledem k občas užším fervejím a četným překážkám se o slovo víc než jinde hlásí přesnost.
Přímo u lyžařského a turistického centra Mont Tremblant leží mistrovské hřiště Le Géant s pěti obytnými komplexy, řadou soukromých rezidencí s nabídkou nejen víkendových pobytů v okolí. A ke sjezdovkám je to kousek.

Cestou zpět k jihu k dálnici a Saint Jovite najdete při silnici Monté Ryan do lesního porostu zasazené hřiště Le Diable. Opět se tu cení přesnost, strašákem jsou výrazné obří bankry, vysypané charakteristickým červeným pískem, nebo spíše pískovny, které místy lemují ferveje po téměř celé délce, jinde výrazně oddělují odpaliště nebo gríny od hracích ploch. A opět několik vodních překážek. Obě jmenovaná hřiště byla zařazena mezi desítku nejlepších v Kanadě.
Kousek stranou hlavní cesty leží krátké a o něco skromnější Manitou. Kratší však neznamená nezajímavé. Valná většina jamek jsou sice třípary, ale jejich zasazení do terénu v kombinaci s vodními překážkami, bankry a bujnou vegetací z nich činí skutečnou výzvu.

Všechna hřiště jsou úžasně zasazená do zalesněné a mírně zvlněné krajiny. Ferveje nejsou přehnaně široké, takže musíte hrát přesně. Hru také hodně zpestřují strategicky umístěné vodní překážky, obří bankry či celé písečné plochy. Provoz na hřištích bývá rušný, jeden flajt následuje druhý. Většina kluboven je skromnějších, nicméně vždy s poměrně dobře zásobeným pro-shopem a restaurací.

V květnu bývají ceny green fee o něco přijatelnější, hrací čas je ale nutné rezervovat s dostatečným předstihem. Například na hřišti La Belle se letos v květnu (mimo víkend) při startu po 14.30 hrálo za neuvěřitelných 27 kanadských dolarů. Naopak druhým extrémem může být třeba víkendová cena v záři na osmnáctce La Bete, která se vyšplhala na 109 kanadských dolarů (i tak je to levnější než na některých tuzemských hřištích). U cen v Kanadě obecně platí, že ty uváděné nejsou výsledně zaplacenou částkou, na pokladně vám ještě přidají místní taxy a daně, takže ve výsledku je nutné počítat s navýšením o nějakých 15 %.

V Mont Tremblant můžete navštívit i rozsáhlý národní park (od severu k jihu 48 km, v nejširším místě měří 60 km), rozkládající se severně od výchozího Saint Jovite. Celá oblast stojí za návštěvu i v zimním období – zdejší lyžařský areál přímo nad resortem nabízí 600 akrů sjezdových terénů. Z vrcholu (1 058 metrů nad mořem) vedou dostatečně dlouhé sjezdovky všech obtížností, které končí prakticky přímo v městečku, u jednoho z náměstíček s mnoha obchody a restauracemi.
Ani v létě nejsou svahy opuštěné. Na své si přijdou vyznavači horských kol nebo raftingu, najdeme tu lezeckou stěnu, bobovou dráhu v umělém korytě a další adrenalinové aktivity.

Laurentinská vysočina leží v provincii Quebec, takže jazykem číslo jedna je tu francouzština. S angličtinou ovšem problémy nejsou. Některé hotely (třeba vyzkoušený Comfort Inn&Suites v St. Jovite) nabízejí poměrně výhodné balíčky zahrnující jak ubytování, tak hru na některém z okolních hřišť.
Pohybovat se po Kanadě je nejvhodnější zapůjčeným osobním autem. Na mezinárodním letišti Dorval – Pierre Elliot Trudeau v Montrealu mají kanceláře prakticky všechny větší půjčovny. Litr benzínu stál letos v květnu kolem jednoho kanadského dolaru (cca 17 Kč). Stejně jako ubytování i zapůjčení vozidla je dobré si zamluvit předem na internetu.
Pro návštěvu je možné zvolit jakýkoliv termín, květen mívá zpravidla přívětivé teploty, v září nebo říjnu zase okolní převážně smíšené lesy hrají všemi barvami a jsou pastvou pro oči.

Týden strávený v kanadských lesích tak může být skvělým zážitkem pro všechny vyznavače pohybu v přírodě. Škoda jen, že v současné době vše trochu komplikují formality spojené s vycestováním do této krásné a tuzemskými golfisty zatím trochu neprobádané země.

ZÁKLADNÍ INFORMACE
LE MAITRE DE MONT-TREMBLANT

Web: www.clublink.ca 
Počet jamek:
18 | Par: 72
Délka:
7 069 yardů
Green fee: Soukromé hřiště

GRAY ROCKS
Adresa: 2322, rue Labelle, Mont-Tremblant, J8B 1T8
Web:
www.grayrocks.com
Email:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

  Hřiště La Belle
Adresa: 100, chemin Champagne, Mont-Tremblant Qc J8E 1V4 
Web:
golflabelleetlabete.com 
Počet jamek:
18 | Par: 72
Délka:
6 330 yardů
Green fee:
27–55 CAD

Hřiště La Bete
Adresa:
1760, chemin du golf, Mont-Tremblant Qc J8E 2K6 
Web:
golflabelleetlabete.com 
Počet jamek:
18 | Par: 72
Délka:
6 825 yardů
Green fee:
49–109 CAD

TREMBLANT
Adresa:
1000, ch. des Voyageurs, Mont-Tremblant, J4G 3G5
Web:
www.tremblant.ca 
Email:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Green fee:
dle poptávky

Hřiště Le Diable
Počet jamek: 18 | Par: 71
Délka:
7 056 yardů

Hřiště Le Géant
Počet jamek:
18 | Par: 72
Délka:
6 836 yardů

MANITOU
Adresa: 251, ch. Clément, Mont-Tremblant, J8E 1N8
Web:
www.golfmanitou.com 
Email:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript  
Počet jamek:
18 | Par: 58
Délka:
3 355 yardů
Green fee:
20–40 CAD

Další informace
www.tourismemonttremblant.com
www.comfortinntremblant.com

Text a foto: Karel Bařinka


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...