Bulharsko 1 250Když jsem začátkem března dostala pozvánku na předvelikonoční golf na bulharských kopcích pohoří Pirin, panovalo teplé počasí, a tak jsem se spontánně rozhodla letět. V neděli před Velikonocemi však předpověď počasí pod Pirinem vypadala příšerně: déšť, možná sníh a pořádná zima. Do střediska jsme přijížděli opravdu za hustého deště.

Ráno ovšem čekalo překvapení v podobě sluníčka a nádherného výhledu na zasněžený Pirin. Oblékla jsem vše, co jsem v kufru měla, a vyrazila na hřiště, kde se už pilně hrálo i pracovalo. Atmosféra nebyla vůbec špatná. Už na třetí jamce jsem se svlékala a osmnáctku dohrála jen v jednom triku. Počasí na golf jako stvořené a k tomu nádherně svěží čistý horský vzduch.

Na golf do Bulharska
Golfisté znají především hřiště na pobřeží Černého moře. Ostatně já o golfu pod Pirinem také slyšela poprvé. Dnes má Bulharsko šest dokončených hřišť a velké plány vybudovat další. Na současných projektech se podílejí osobnosti jako Gary Player, Ian Woosnam, Jack Nicklaus a Peter Harradin.

Pirin Resort se nachází zhruba 140 kilometrů jižně od Sofie, v nadmořské výšce kolem osmi set padesáti metrů v údolí Razlog na úpatí majestátního pohoří Pirin. Odevšad je vidět vrcholy pohoří Pirin a Rila s nejvyšší horou Balkánského poloostrova Musalou (2 925 m). Na podzim a na jaře se dá golf kombinovat s lyžováním v populární lyžařské oblasti Bansko, kde se pravidelně konají i závody Světového poháru.

Když do areálu vstoupíte, připadáte si jako v Alpách. Hotel a malé městečko vybudovali v duchu typické alpské architektury. Kolem centrálního náměstíčka a na pěší zóně, která vede ke golfovému hřišti a dalším sportovištím, najdete mnoho restaurací, barů, galerií a obchůdků. A všude kolem plno vil a vilek, které si lze dlouhodobě pronajmout nebo koupit. Apartmán přímo u hřiště si tříčlenná rodina pronajme už od 330 euro za měsíc.

Bulharsko 2 250Pirin Golf & Country Club
Osmnáctijamkové golfové hřiště, otevřené roku 2007, je pýchou klubu. Nese podpis Iana Woosnama, vítěze Masters a rydercupového kapitána Evropy z roku 2006. Celé zázemí, tedy klubovna, velká restaurace s krásnou terasou, driving range a akademie ve stinném piniovém háji stejně jako přátelský a kvalitní personál odpovídá mezinárodním standardům pětihvězdičkových resortů. Nenapadne-li sníh, je hřiště v provozu celý rok. Pirin GolF & Country Club je oficiálním členem sítě European Tour Properties.

Celý golfový areál, přestože byla teprve polovina dubna, byl ve skvělém stavu. Jak nám pyšně sděloval jeden z manažerů, s vodou tu problémy nemají, takže bohaté zeleni a květeně všeho možného druhu se tu skvěle daří. Hřiště je lehce zvlněné, hlavně první devítka, ale dá se bez problémů obejít pěšky, protože přechody mezi jamkami jsou velmi krátké.
Mistrovská osmnáctka
Úvodní jamka je ideální na rozehrání, čtyřpar jdoucí lehce z kopce, vlevo aut a 100 metrů před greenem potok a jen jeden bunker vpravo. První výzvou je velmi fotogenická třetí jamka, třípar, jehož a green leží asi o patnáct metrů níž, obklopen rybníčkem s vodopádem. Pod greenem teče potok a na obou stranách číhají dva bunkery. Další výzvou je bezpochyby sedmá jamka (HCP 1). Pětipar se lehce svažuje směrem ke klubovně až ke zúžení asi 80 metrů před greenem, kde číhají skalnaté výstupky a bunkery.
Pak už pochodujete na druhou devítku, která začíná docela těžkým čtyřparem (HCP 2) – přes první, pak přes druhý potok a na vyvýšený greeen. Snadno si zapamatujete také patnáctku, tzv. signature hole v podobě tříparu s malým jezírkem a bunkery.
Hřiště je přehledné, fairwaye dost prostorné, takže začátečníka nepozlobí. Jen si najít tu správnou cestu. Vzhledem k tomu, že tu často fouká, je třeba pečlivě zvažovat strategii a výběr holí.

V týdnu tu není nabito, což je příjemné. Postávání na odpalištích a plánování startovních časů odpadá se tudíž nekoná. Stačí dorazit do klubovny a rozhodnout se. Tee-time je záhodno rezervovat jen o víkendech a svátcích.
Do restaurace dorazíte po hře v dobrém rozmaru a nepříliš unaveni a těšíte se na některou z bulharských specialit. Máte-li rádi čerstvý sýr, doporučuji vyzkoušet křupavou šuplu a k ní suché bílé víno nebo místní pivo.

Pine Course
V resortu navíc objevíte i druhé, zatím pětijamkové hřiště Pirin Pine Course (na dalších jamkách se pilně pracuje), které je velkou výzvou, protože obrovské množství stromů na těch nejnečekanějších místech komplikuje hru. Táhne se piniovým hájem po pravé straně resortu. Prošli jsme si jej třikrát a měli pocit, že jsme na hřišti sami. Kdo nehraje přesně, ten se nestačí divit. Krátké, ale ďábelské!

V současné době je v resortu k dispozici celkem 23 jamek. Můžete hrát osmnáctku – varianta A, ale i variantu B – což je pětijamkové hřiště Pine Course a 13 jamek z osmnáctky Iana Woosnama.

Bulharsko 3 250Pirin Golf Hotel & Spa
V hotelu Pirin Golf Hotel & Spa si budete připadat jako v Tyrolsku. Prostorná vstupní hala, vše obložené dřevem a všude obrázky golfistů nebo lyžařů. Interiéry jsou stylové a elegantní, pokoje prostorné a dokonale vybavené, z balkonů se nabízí nádherný výhled na horské vrcholy. V restauraci si rovněž vyberete, protože nabízí nejen bulharské speciality, ale i mezinárodní kuchyni. Překvapí vás určitě skvěle zásobovaný vinný sklípek.
Po celodenním sportovní vyžití lze odpočívat v prostorném wellness areálu, kde je dokonce pěkný dvacet metrů dlouhý plavecký bazén, takže si slušně zaplavete. Nebo se můžete jen vyhřívat v teplém venkovním bazénku. Sauna, parní lázeň a infračervená kabina jsou samozřejmostí.

Nejen golf
Když se vám nebude chtít hrát golf, můžete vyrazit na horskou túru, půjčit si kolo nebo si zahrát tenis či vyzkoušet jízdu na koni. Dozvěděla jsem se, že jsou i oblíbené výlety do Řecka, odtud leží jen dvě hodiny.

Závěrem...
Pokud toužíte po klidu v krásném prostředí a kvalitním ubytování, budete zde opravdu spokojeni. Ani tréninkový týden se určitě neomrzí, protože golfová akademie je vybavena tím nejmodernějším zařízením k tréninku ran. Když se ubytujete v hotelu Pirin Golf Hotel & Spa, budete to mít s veškerým pohodlím. Shuttle ke hřišti, které je vzdáleno necelý kilometr od hřiště, funguje skvěle, stačí objednat na recepci a do deseti minut jste na hřišti.

Převzato z časopisu GOLF 10/2019
Text: Natascha Kames, foto: Pirin Resort

STRUČNÉ INFORMACE
PIRIN GOLF & COUNTRY CLUB
Adresa: Pirin Golf & Country Club, 24 A Gotse Delchev, 2760 Razlog, Bulgaria
Tel.: +359 885 535 506
Web: www.piringolf.bg
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Mistrovské hřiště
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 182 (bílá) | 5 673 (žlutá) | 5 436 (modrá) | 4 974 (červená)
Green fee – hlavní sezona: 35 € (po–pá) | 52 € (so–ne)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Rozpor mezi hráčem a zapisovatelem

Dobrý deň prajem pán Slezák, prosím Vás, aké je pravidlo, alebo ako sa mám chovať v situácii,aká sa mi stala tento ví ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...