Na každém kroku pohoda a usměvaví lidé. To mě po přistání na Mauriciu okamžitě překvapilo. Cestou z letiště do hotelu nám taxíkář hned podal mapu ostrova a rozpovídal se. Brzy jsem měla pocit, že zde už vše znám. Zkuste se na něco zeptat taxíkaře v Evropě, většinou vám odpoví holou větou.
Jsem Evropanka milující lyžování a není lehké mě přemluvit k tomu, abych v zimních měsících opustila kontinent. Když mne ale operace menisku před dvěma lety vyřadila ze zimních sportů, nechala jsem se přesvědčit k návštěvě ostrova Mauricius. S nelehkým srdcem jsem opouštěla zaběhaný operační systém. Ale stálo to za to!
S kamarádkou jsme vyrazily podruhé a už s konkrétními představami a plánem, co vše chceme stihnout. Zvolily jsme další resorty a hřiště, abychom víc poznaly a pochopily, proč tu vládne taková, s ostatními plážovými destinacemi nesrovnatelná pohoda.
Koktejl jazyků a kultur
Historie ostrova je nesmírně zajímavá. Nejtypičtějším rysem je jeho multikulturní kouzlo – ať jsou to evropské, africké, indické nebo arabské vlivy – takřka každý národ tu zanechal nějakou stopu. Ulice tamních měst připomínají přehlídku národů i jejich svatostánků – o sebe se doslova opírají křesťanské kostely, islámské mešity, hinduistické chrámy i čínské pagody. Vyznavači jejich náboženství žijí na ostrově ve výjimečné toleranci, umění snášenlivosti se učí snad už ve školce. A užitek z toho mají všichni.
Kulturní mix nevznikl náhodou, je za ním kus ne vždy mírumilovné historie ostrova. Na ostrov připluli kolem roku 1000 arabští mořeplavci a obchodníci, avšak neobsadili jej. Až portugalský mořeplavec Pedro Mascarenhas v roce 1512 Mauricius znovu objevil a společně se sousedními ostrovy Rodrigues, Réunion a Cargados Carajos dal soustroví název Maskarény. V portugalských rukou však také dlouho nezůstalo.
Jako první jej kolonizovali Nizozemci, kteří ho nazvali jménem podle nizozemského prince Mauritse van Oranje. V roce 1715 ostrov dobili Francouzi, kteří na Mauricius přivezli otroky a současně vytěžili většinu drahého ebenového dřeva. Z hlubokých lesů zbyly holé pláně, na kterých se začala pěstovat cukrová třtina. Pracovali zde vesměs afričtí otroci, z jejichž lámané francouzštiny se vyvinula kreolština. Tou většina obyvatel mluví dodnes.
Byli to rovněž Francouzi, kteří zde založili hlavní město Port Louis, jež se rychle stalo důležitým obchodním centrem. Během napoleonských válek ostrov obsadili Britové a po zrušení otroctví v roce 1835 vyřešili nedostatek lidí v zemědělství dovozem „levné pracovní síly" z Indie. Až v roce 1968 získal ostrov nezávislost, nicméně setrval v Britském společenství národů. Pozůstatkem po nich je jízda vlevo, ale třeba i nadšení pro golf.
Republikou se ostrov stal 12. března 1992 po zavedení nové ústavy. Do čela se postavil první premiér – oblíbený Sir Seewoosagur Ramgoolam, dnes nazývaný „Otec národa", jehož roku 2005 vystřídal jeho syn Navinchandra Ramgoolam Mauritius.
Pohoda a klid na každém kroku
Stále mi vrtalo hlavou, jak je možné, že tu všichni dohromady žijí v takové pohodě. Viděla jsem četná letoviska, kde klidnou dovolenou a bezpečnost jistily ploty nebo vysoké zdi všude kolem. Zde sice existují vstupní brány, ale z resortů se dá vyjít volně, aniž by člověk míjel nějakou kontrolu.
Vyzpovídala jsem proto Mauricijce známého z Prahy. Viky už léta pracuje v cestovním ruchu a právě pobýval doma na ostrově. „Ano, otázky bezpečnosti máme na ostrově pod kontrolou. Žijí tu četné etnické skupiny, lidé s nejrůznějším náboženstvím, ale opravdu se tolerují. Lidé si dobře uvědomují, že nás živí v první řadě turismus. Nezaměstnanost je velmi nízká, v současné době kolem pěti procent. Ekonomice se daří a stále roste a stát klade velký důraz na bezpečnost," vysvětloval mi ochotně.
Při pohledu na můj mobil pravil: „Kdyby ti někdo ukradl tento telefon, díky všudypřítomným kamerám bude do hodiny chycen a odsedí si nejméně měsíc. Lidé si práce váží a vědí, že to není samozřejmost."
Krom toho mne zaujalo, že nikdo nečeká na spropitné. Zaměstnanci vám donesou kufry a okamžitě se tiše vytratí. Jen se objevíte na recepci, už někdo s úsměvem přiskočí a pomůže. Šoféři vyskočí z auta, běží vám otevřít dveře a odnesou vám zavazadla až k recepci. Jazyková vybavenost je rovněž na slušné úrovni.
Co všechno tu lze dělat?
Kdo chce, může podniknout celodenní výlet a prohlédnout si celý ostrov. Dá se to stihnout. Problém snad může činit jen horší orientace, protože jakmile se dostanete mimo hlavní silnice, ukazují všechny směrovky jen do hlavního města Port Louis.
Ale vyplatí se tam zabrousit, protože to není v žádném případě ospalé přístavní městečko z koloniální doby. Žije tu kolem 200 000 obyvatel a panuje tu čilý ruch. Vyrazit můžete na nákupy, a to do malých obchůdků v úzkých uličkách nebo přímo na nábřeží do elegantních shopping center na Caudan Waterfront. Všude se dá smlouvat, ale ceny nejsou tak nízké, jak byste očekávali. Kašmírový svetr nikde pod sto eur nedostanete.
Až se nasytíte obchodů, koukněte se na modrého a červeného Mauritia v Blue Penny Museum. Už i proto, že si ho koupil jeden Čech za sto milionů. Událost je o to významnější, že jde o jeden ze dvou posledních exemplářů těchto známek v soukromých rukách, všechny ostatní můžete obdivovat jen v muzeích.
Bezpečné koupání
Můžete být klidní i během koupání v moři. Voda je nádherně teplá, vlny většinou mírné. Mauricius je obehnáný korálovým útesem, který tvoří dokonalou přírodní hradbu, přes niž velcí živočichové nemají šanci proniknout. Čelisti tak můžete vidět maximálně na televizní obrazovce. Lze vyzkoušet šnorchlování, z pláží vyjíždějí pravidelně čluny na moře, nebo se potápět profesionálně, vyrazit na výlety lodí, zkusit windsurfing. Na programu ale najdete třeba i rybaření.
Golf
Britům, kteří v roce 1810 vyhnali Francouze, vděčí ostrov za rozvoj golfu. První golfové hřiště The Gymkhana vzniklo na jihu ostrova už v roce 1844 a existuje dodnes. Byla to tenkrát po Británii a Indii třetí destinace, která disponovala vlastním golfovým hřištěm, nejstarším na jižní polokouli.
Britové tenkrát vybudovali devět jamek na vojenských pozemcích uprostřed ostrova ve Vacoas. V 50. letech minulého století jej rozšířili o dalších pět jamek a dnes se hraje jako osmnáctka s parem 68 a s délkou 5,6 kilometru. Jamky vyžadují vzhledem ke vzrostlému stromoví velkou přesnost. Některé jilmy jsou více než dvě stě let staré a díky jejich velikosti tu vždy panuje příjemný stín i teploty. Osvětlený driving range pak náruživým golfistům umožňuje trénovat i večer.
Jak vybírat golfová hřiště a ubytování
V současnosti na ostrově napočítáme tucet kvalitních osmnáctek, takže je z čeho vybírat. Hřiště jsou ve skvělém stavu, často velmi odlišná, a tak si každý snadno najde svého favorita.
My jsme tentokrát zvolili hotelovou skupinu Beachcomber, která má své hotely rozesety po celém ostrově. Mauricius platí za luxusní destinaci, ale stále se nabízejí nejrůznější balíčky, jež nevycházejí na horentní sumy. Každopádně buďte ostražití a na vše se včas informujte. Většina hřišť patří hotelům nebo hotelovým skupinám, což pro jejich hosty znamená hru i transfery zdarma, zatímco na jiných hřištích se platí. Často jsou však k dispozici partnerská hřiště, kde si hosté zaplatí jen minimální poplatek za transfer. Jak říkám, je třeba se zeptat.
Hotelová skupina Beachcomber patří k pionýrům hotelového průmyslu na ostrově. První hotel vybudovala už v roce 1952. Dnes tu vlastní a řídí osm luxusních hotelů. Vybírat se dá z různých kategorií – od pokojů, apartmánů až po luxusní suity a vily. Čtyři z nich mají vlastní golfová hřiště a díky spolupráci s ostatními hřišti nabízí šest hotelů zajímavé golfové balíčky.
Trou aux Biches Golf Resort & Spa – tropická elegance
Pobyt jsme zahájily na severu, v hotelu Trou auch Biches ve stejnojmenném středisku. Dlužno dodat, že laťka byla nastavena opravdu vysoko: ve stinném palmovém háji připomínaly vilky a chalety stylovou vesničku. Dvoukilometrová zářivě bílá písečná pláž, jedna z nejkrásnějších na ostrově, se táhla kolem tyrkysové laguny a za ní 35 hektarů velká tropická zahrada. Resort Trou aux Biches navíc platí za nejromantičtější na ostrově, hlavní zásluhu na tom mají i neuvěřitelné západy slunce.
Šest restaurací zajistí pestrou neopakující se stravu. Čtyři z nich se nacházely přímo uprostřed resortu, další dvě na pláži. Nechyběly ani lázně, důmyslně umístěné v pavilonech mezi palmami a exotickými rostlinami. Pro negolfisty tu mají obrovskou nabídku sportovních aktivit, včetně tenisových hřišť s akademií.
Mont Choicy Le Golf
Pár minut od hotelu leží nedávno otevřené mistrovské hřiště Mont Choicy Le Golf. Je to jediné golfové hřiště na severozápadě ostrova a vůbec první na Mauriciu, které vyzdvihuje přirozenou krásu severu ostrova i historické dědictví tohoto místa. Výhledy na oceán i hory, černý vulkanický písek kontrastuje s bílými bunkery. Kdo hru nebere příliš vážně, nebude cvrlikáním kanárků ve stromoví přesličníků rušen, nýbrž okouzlen.
Jihoafričan Peter Matkovich, který jej navrhl, je autorem mnoha hřišť na celém světě. Když zde poprvé běžel alejí lemovanou nádhernými flambojány, která vedla ke staré usedlosti na polích s cukrovou třtinou, napadlo ho, že je to místo jako stvořené pro grandiózní golfové hřiště. V roce 2017 svou vizi uskutečnil.
Podle prospektu se jedná o rovinné rozlehlé hřiště uprostřed přírodní rezervace s bujnou tropickou vegetací, které je vhodné pro každého hráče. Strategie spočívá v různých možnostech, které každému hráči jednotlivé jamky nabízejí v závislosti na jeho schopnostech a dovednostech. Hra má přece přinášet radost a golfisté se sem skutečně rádi vracejí.
Obě devítky mají vlastní styl, první je inspirována klasickým linksovým hřištěm s travnatými, proláklinami a muldami, těžkými roughy a dlouhými prostornými bunkery. Oproti tomu druhá devítka s tropickým parkovým layoutem připomíná dědictví původní cukrové plantáže.
Krátká ostrovní 15. jamka je jasná jednička s 200 let starým komínem, pozůstatkem starého cukrovarnického mlýnu. V klubovně je skvělá restaurace s vlastním vinným sklepem.
Paradis Beachcomber
Naší druhou zastávkou se stal jihozápad ostrova, kde se v bezprostřední blízkosti vlastního hotelového hřiště nacházejí dva další hotely, Paradis Beachcomber a Dinarobin Beachcomber. Oba jsou situovány podél sedmikilometrové pláže, táhnoucí se kolem celého resortu na poloostrově La Morne. My jsme zakotvily v hotelu Paradis Beachcomber.
Resort nabízí čtyři restaurace, Blue Marlin, specializující se na ryby a mořské plody, italskou kuchyni v La Palma, La Ravanne s důmyslně připravenou mauricijskou kuchyní a u bazénu Le Brabant s mezinárodní kuchyní. Hosté mohou vyzkoušet i restaurace sesterského hotelu Dinarobin Beachcomber Golf Resort & Spa, který je hned vedle.
Nachází se tu i největší sportovní škola v Indickém oceánu Sports Beachcomber. Nabízí celou řadu vodních sportů, treking, cyklistiku, tenis (šest tenisových kurtů s večerním osvětlením) a nejrůznější fitness programy.
Paradis Golf Club aneb estetická dokonalost
Golfový resort leží na severním konci poloostrova Morne, na úpatí hory Le Morne Brabant, jež stoupá do výšky 556 metrů a chrání pobřeží před větry. Stojí tu jako pomník věnovaný čtyřem otrokům, kteří se v 19. století z vrcholu vrhli do moře, jak se později ukázalo, poněkud nesmyslně, neboť policie, před kterou utíkali, jim chtěla oznámit, že bylo na ostrově zrušeno otroctví. Dnes je hora Le Morne Brabant na seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Kolem mystické hory se vinou jamky první devítky a po deváté jamce se otevírají směrem k moři, fairwaye druhé devítky doprovází rozlehlá laguna s bujnou vegetací. Vyvrcholením jsou závěrečné jamky, kde se do hry zapojuje oceán.
Doporučuji rezervovat si kolo v podvečer! Když se ke hře totiž přidá západ slunce, zažijete nezapomenutelné okamžiky. Hra je tu skutečnou výzvou, protože fairwaye i umístění greenů vyžadují velkou přesnost. Jamky jsou velmi rozmanité, žádná se neopakuje, takže nuda se nekoná.
První jamka se nachází jen několik metrů od recepce hotelu Paradis. Za signature hole označují pětiparovou šestnáctku, jejíž pravý dogleg tvaruje oceán. Druhou, ale spíš třetí ránou se dostanete na green, který leží přímo na špici poloostrova.
Kromě hotelového hřiště lze vyrazit na dvě další blízká, Golf du Chateau a Tamarina Golf Club.
Shandrani Beachcomber Resort & Spa
Ze západního pobřeží jsme se přemístily na jih do hotelu Shandrani. Ten jsme našly na poloostrově uprostřed tropické zahrady. Patří k nejstarším na ostrově, ale nabízí nejen příjemné ubytování s vyhlídkou na moře na krásně modré laguně Blue Bay, ale i velkoryse pojaté lázně a velké sportovní vyžití. Vyzkoušet můžete potápění, šnorchlování, windsurfing, kite surfing či lukostřelbu. K dispozici jsou také kajaky, čluny, plachetnice nebo šlapadla.
Hotel je rovněž vhodný pro rodiny s dětmi, protože jsou k dispozici i rodinné apartmány s více ložnicemi. Nechybí ani dětský klub. Z celé řady restaurací nás nejvíc zaujala Teak Elephant, kde se podávala thajská kuchyně a kde jsme mohly v otevřené kuchyni přihlížet přípravě pokrmů.
Golfisté mohou využít hotelovou devítku Pitch & Putt (Par 29) uprostřed rozlehlé tropické zahrady, pouhých 100 metrů od hotelové recepce.
Avalon Golf Estate
Z hotelu Shandrani nebyl daleko nedávno otevřený golfový resort Avalon. Mistrovské hřiště, pod jehož designem je podepsán rovněž Peter Matkovich, leží v přírodní rezervaci uprostřed čajových plantáží, nedaleko posvátného místa hinduistů, přírodního jezera Grand Bassin.
Rozkládá se v nadmořské výšce 400 metrů a je tak nejvýše položeným mauricijským hřištěm. Přestože se nachází daleko od pobřeží, za jasného dne nabízí téměř ze všech jamek výhledy na oceán. Táhne kopcovitým terénem, obklopeném malými lesíky, fairwaye lemují kapradiny a nádherná květena, mosty, překlenující potůčky a vodopády – každá jamka se prezentuje s novou scenerií a novou výzvou – připadáte si tu jako v rozkvetlé zahradě.
Součástí resortu je 18jamková golfová akademie s parem 54, 22 metrů dlouhý bazén, tenisová hřiště a hřiště na beach volejbal. A nezapomeňte navštívit skvěle vybavený proshop.
Poslední dny jsme strávily na východním pobřeží, kde jsme si zopakovaly dvě kouzelná hřiště z předchozí návštěvy, Ile aux Cerfs a Anahitu.
Ostrov jen pro golfisty: Ile aux Cerfs
Osmnáctijamkové Ile aux Cerfs je svou nezaměnitelnou polohou bezpochyby jedním z nejzajímavějších hřišť světa. Pokrývá většinu ostrova, který je obklopen tyrkysovou lagunou. Navrhl ho německý profesionál Bernard Langer. Je ďábelsky těžké a dlouhé jamky a rokle hru poměrně komplikují.
„Mým cílem bylo při projektování hřiště vyvolat zážitek, který osloví všechny smysly hráče. Chci, aby se každé kolo na tomto hřišti proměnilo v mimořádný a nezapomenutelný zážitek, jak z hlediska golfové výzvy, tak pokud jde o přírodní krásu," vysvětlil Langer svou filozofii.
Osmnáctka je otevřena denně od 6.30 až do západu slunce. Koncept tohoto hřiště je opravdu jedinečný, na ostrově totiž nenajdete žádný hotel či jiné ubytování.
Anahita
Vynechat byste neměli ani hřiště Anahita, postavené dle přísných norem USGA. Leží hned naproti ostrůvku Ile aux Cerfs. Fotogeničnost je vlastní všem zdejším hřištím, ale dle mého názoru právě Anahita v tomto směru vede. Na rozdíl od Ile aux Cerfs nabízí nejen výhledy na lagunu Indického oceánu, ale i na přilehlé pohoří.
Ernie Els tu golfistům připravil přátelsky široké fairwaye dokonale zakomponované do tropické krajiny, hluboké bunkery a samozřejmě spoustu vody. My jsme měli při první návštěvě možnost zahrát si s místním Head Pro Patrickem Foyem. Na veškeré nástrahy nás včas upozornil, takže se nám hřiště podařilo odehrát bez velkých ztrát.
Jak se domluvíte?
Je to neuvěřitelné, Francouzi jsou víc než dvě stě let pryč, všichni obyvatelé však mluví francouzsky. A kreolsky, což je taková „osobitá" francouzština. Oficiálním jazykem je nicméně angličtina, kterou však začnou zdejší hovořit, až zjistí, že nerozumíte francouzsky...
Kdy vyrazit?
Kdykoli... Po celý rok se teploty na Mauriciu pohybují v rozmení 25 a 30°C, léto tam začíná, když u nás přichází zima. Víza? Žádné obavy, nejsou potřeba. Nemusíte se ani nechat očkovat proti tropickým nemocem, ostrov je sám o sobě bezpečný, dokonce patří mezi místa s nejnižší kriminalitou na světě. Časový posun činí pouhé tři hodiny, takže nehorzí ani hrůzný jetlag.
Převzato z časopisu Golf 2/2019
Text a foto: Nataša Kames
UŽITEČNÉ INFORMACE
MONT CHOICY LE GOLF
Adresa: Mont Choisy Le Golf, Allėe des Flamboyants, Mont Choisy Park, Mauritius
Tel.: +230 269 6430
Web: www.montchoisygolf.com
Email:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 5 982 (bílá) | 5 701 (žlutá) | 5 391 (modrá) | 4 907 (červená)
Green fee: 125 € (po–ne)
PARADIS HOTEL & GOLF CLUB
Adresa: Paradis Hotel and Golf Club, Le Morne Peninsula, Mauritius
Tel.: +230 401 5050
Web: www.beachcomber-hotels.com
Email:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 5 924 (černá) | 5 679 (bílá) | 5 479 (žlutá) | 5 050 (modrá) | 4 707 (červená)
Green fee: 40 € (po–ne)
SHANDRANI BEACHCOMBER RESORT & SPA
Adresa: Shandrani Beachcomber Resort & Spa, Blue Bay, Le Chaland 515 10, Mauiritius
Tel.: +230 603 4100
Web: www.beachcomber.co.za
Email:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 9 | Par: 29
Délka (m): 768
Green fee: zdarma pro hotelové hosty
AVALON GOLF ESTATE
Adresa: Avalon Golf Estate, Bois Sec, Bois Cheri, Mauritius
Tel.: +230 430 5800
Web: www.avalon.mu
Email:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 318 (bílá) | 5 847 (žlutá) | 5 499 (modrá) | 4 899 (červená)
Green fee: 110 € (po–ne)
ILE AUX CERFS
Adresa: Ile aux Cerfs Golf Course, Ile aux Cerfs, Trou d'Eau Douce, Mauritius
Tel.: +230 402 7720
Web: www.ileauxcerfsgolfclub.com
Email:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 469 (bílá) | 5 979 (žlutá) | 5 448 (modrá) | 4 595 (červená)
Green fee: 170 € (po–ne)
ANAHITA
Adresa: Anahita Golf & Spa Resort, Beau Champ, Grande Rivière Sud Est 409 01, Mauritius
Tel.: +230 402 2200
Web: www.anahita.mu
Email:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 828 (černá) | 6 374 (bílá) | 6 106 (žlutá) | 5 588 (modrá) | 4 971 (červená)
Green fee: 175 € (po–ne)
KDE SE (NE)UBYTOVAT
Sugar Beach Golf Resort & Spa
Celý pětihvězdičkový resort byl vybudován v ušlechtilém koloniálním stylu. Nejvyšší centrální budovu s recepcí a pěti restauracemi obklopují v překrásné zahradě sahající až k pláži dvoupodlažní vilky s výhledem na oceán. Resort si oblíbí i rodiny s dětmi, protože je k dispozici roztomilý dětský klub pro ratolesti každého věku.
Golfové hřiště Tamarina
18jamkové hřiště Tamarina se nachází pouhých deset minut od resortu. Protéká jím řeka Rempart a téměř z každého odpaliště vidíte impozantní siluetu stejnojmenné hory.
Long Beach Golf & Spa Resort
Nejmladší ze skupiny Sun Resorts, pětihvězdičkový resort Long Beach s moderním elegantním designem se táhne podél nádherné a nejdelší pláže Belle Mare na východním pobřeží v tropické zahradě s neuvěřitelnými rostlinami. Centrem je Piazza lemovaná restauracemi, bary a obchůdky. Odtud je neblíže na hřiště na ostrově Ile aux Cerfs a Anahita.
Heritage Le Telfair Golf & Wellness Resort
Renomovaný pětihvězdičkový resort Heritage leží na jihu v oblasti Domaine de Bel Ombre. Pětihvězdičkové tu ovšem bylo jen vynikají stejnojmenné hřiště. Hotelové prospekty nabízely 12 restaurací, s námahou se nám však podařilo získat stůl v jedné, navíc poměrně slabé... Personál se nám poprvé nezdál vůbec vstřícný a tolik opěvované lázně byly právě mimo provoz.
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.