Pravidla

Golf-AntratxKdyž golfisté nadšeně líčí své oblíbené destinace, nesmí chybět jeden ostrov: Mallorca. Největší z Baleárských ostrovů se může totiž pochlubit 24 golfovými hřišti. Kdo zde jednou natýčkuje, bude se často vracet.

Slunečné dny jsou tu pravidlem a nádherné pláže jakbysmet. Golfová sezóna tu trvá téměř celý rok. Oblíbenost ostrova je dána nádhernou krajinou, historickým dědictvím, kulturou a gastronomií. Na golf na Mallorcu je nejlepší vyrazit v přechodových měsících: v říjnu, listopadu nebo potom od února do dubna. Snad nejkrásněji je na ostrově, když koncem února rozkvetou mandloně a krajina se pokryje narůžovělým sněhem mandlových lístků. Atraktivní hlavní město Palma je zdařilou kombinací minulosti a přítomnosti. Okouzlí vás její historické centrum stejně jako moderní Passeig Maritimo.

S golfem se tu začalo již před druhou světovou válkou. První hřiště bylo otevřeno v roce 1934 v Alcúdii (nezaměňovat prosím s Alcanadou) poblíž stejnojmenného přístavu. Po vypuknutí španělské občanské války v šestatřicátém roce se však z fairwayí staly přistávací dráhy pro vojenská letadla a golfové hřiště již nebylo nikdy obnoveno.
Dnes se na ostrově nachází dvacet osmnáctijamkových hřišť a čtyři devítky, všechna jsou dosažitelná během jedné autohodiny a všechna mají společný jmenovatel - nádherný výhled jak na moře tak na hory.

Golf-Alcanada2Jako nejkrásnější jsou označována hřiště Alcanada (na snímku) a Son Gual, která patří mezi evropskou nejlepší stovku hřišť.
GC Son Gual

Hřiště Son Gual můžete spatřit již když přistáváte na letišti nedaleko hlavního města Palma. Táhne se mezi vlnícími kopci a olivovými háji na výborně udržovaném terénu a patří opravdu k tomu nejlepšímu, co může ostrov nabídnout. Vybavte se hodně míčky, protože německý designér Thomas Himmel (trojnásobný amatérský mistr Německa) vodními překážkami nešetřil, vstupují totiž do hry na deseti jamkách. Nešetřil ani bunkery, je jich tu přes šedesát. Jamky se neopakují a všude se nabízejí krásné výhledy na záliv hlavního města i na pohoří Sierra de Tramuntana. Hřiště letos oslaví teprve desáté výročí, ale najdete tu desítky krásných vzrostlých olivovníků a čtyři jamky lemují vinice. V klubu Son Gual si kromě golfových autíček můžete pronajmout i segwaye.
PAR 72
www.son-gual.com

GC Puntiró
Další zajímavé hřiště, které jsme navštívili, byl Golf Park Puntiró. Nachází se rovněž na jihu ostrova nedaleko hlavního města. Autorem je Jack Nicklaus, který klasicky velmi citlivě zakomponoval krajinu. Hřiště je jen mírně zvlněné, se dvěma většími jezírky a elegantní klubovnou a tréninkovým zázemím.
PAR 71
www.golfparkmallorca.es

GC Maioris
Pe menší kulturní přestávce v hlavním městě jsme zvolili hřiště Golf de Maioris. Jedná se rovněž o celkem mladé moderní hřiště, které je v provozu od roku 2006. Má zajímavý design s často širokými a originálně vedenými fairwayi. Longhiteři tu mohou opravdu roztočit svůj driver. Je náročné, ale není jednotvárné. Měli jsme čas, nikdo nás nekontroloval, tak jsme se dokonce ke ke dvěma jamkám vrátili a zopakovali je.
PAR 72
www.golfmaioris.es

Golf Son Antem West & Ost
Tento resort je umístěn v nádherném prostředí lesů, starých olivovníků a všudypřítomnými výhledy na pohoří Randa. Nachází se tu dvě osmnáctky, největší golfová akademie v Evropě a sympatický hotel v tradičním mallorském stylu.
Hřiště Son Antem Ost bylo vybudováno v devadesátých letech na pozemku původního loveckého revíru s cílem, dát šanci i začátečníkům a mít radost ze hry. Jednodušší , široké a dlouhé fairwaye, rovné greeny a hodně vody – to je stručná charakteristika hřiště. Nicméně když začne foukat silný vítr, může z hřiště učinit pěknou výzvu.
PAR 72
Mistrovské hřiště Son Antem West bylo připojeno v roce 2001. Je jedno z nejtěžších hřišť na ostrově a vyžaduje zkušenější hráče. Pět jamek doprovází tři jezírka. Nejzajímavější je pátá jamka, par 4, dogleg doleva a vyvýšený green obklopený pořádně hlubokými bunkery.
PAR 72
www.sonantemgolf.com

Cíl nejen pro golfisty
Svou výjimečnou scenerií přitahoval ostrov odjakživa známé spisovatele, básníky a skladatele: Agatha Christie, Frédéric Chopin, Georges Sand, básník Robert Graves poznali kouzlo ostrova a a často zde pobývali. Letní prázdniny tu pravidelně trávila španělská královská rodina i slavní herci jako Audrey Hepburn a Spencer Tracy. Tenisové hvězdy Boris Becker a Rafael Nadal to mají rovněž své domovy.
Palma – perla Středozemního moře
Hlavní město Palma se v posledních letech skutečně vypracovalo k lákavé destinaci. Ideální k pobytu je podzim a jaro, protože tu nejsou davy z Německa a Velké Británie, ani letní vedra. I v zimě tu bývá průměrná teplota 17 stupňů.
Centrum je plné překvapení - můžete se hodiny toulat v kouzelných malých uličkách, kam nesmí auta, a jsou plné obchůdků a sympatických kaváren a restaraucí. Kromě výloh koukněte i do úžasných skrytých patií a atrií, místní domy jsou totiž často postavené tak, že z ulice vidíte jen zavřené okenice, zatímco ve dvorech jsou oázy plné květin a fontán.
Už jste někdy slyšeli o Tapas trail? Je to gastronomická stezka, na které se doslova projíte centrem a vyzkoušíte místní speciality. Můj tip: La Boveda – vždy nabitá, vždy hlasitá a veselá. Nejlepší tapas jsou podle znalců v baru La Llonja. Zde můžete ochutnat specialitu Mallorky, tzv. cocu, pizzu s rajčaty, cibulí a paprikou. Nová tržnice pro gurmety San Juan má celý rok otevřeno - v prostorách původních jatek.
www.gastronomicosanjuan.es

La Seu - katedrála světla
Nenechte si ujít skvost středověké architektury, který už od dávných časů symbolizuje hlavní město ostrova – katedrála světla La Seu. Patří k největším pokladům gotiky na světě. V 15. století ji navrhl architekt Sagrera a na počátku 20. století se její rekonstrukce chopil slavný katalánský architekt Antonio Gaudí a vložil do původně gotické stavby svůj otisk. Najdete tu jeho lampy a upravil prostor u oltáře. Je tu sice stále narváno turisty, ale stačí na chvíli pozvednout oči na obrovské rozetové okno s vitráží, a octnete se ve svém vlastním světě. Pochopíte, proč se tomuto místu říká La Seu neboli katedrála světla, a zatají se vám dech.

Valldemossa
Žádná jiná vesnice na Mallorce tak nepřitahuje turisty jako Valldemossa na severozápadě ostrova, jen 18 kilometrů od Palmy. Na severozápadě ostrova Valldemossu střeží zelenající se hradba pohoří Sierra de Tramuntana. Dominantou města je kartuziánský královský klášter obklopený úchvatnou zahradou.
Právě s klášterem je spjatý jeden z velkých příběhů dějin Valldemossy. Útočiště v něm našel hudební skladatel Frédéric Chopin, který na Mallorku přicestoval v roce 1838 společně se svojí partnerkou Georges Sand, ambiciózní francouzskou spisovatelkou. Doufal, že mu pohyb na zdejším vzduchu uleví od zdravotních problémů spojených s jeho tuberkulózou.
AMerický herecký pár Michael Douglas a Zeta-Jones si tu pořídili luxusní sídlo S'Estaca, což samozřejmě zvýšilo atraktivitu této horské vesničky.

Ostrov nejkrásnějších pláží
Platja des Trenc leží v chráněné oblasti s pískovými dunami a celá řada průvodců ji označuje za jednu z nejkrásnějších na světě. Člověk si tu připadne jako v Karibiku – nádherný bílý písek a blankytně modrá voda. K dalším top plážím lze přiřadit i klidnou zátoku a pláž Cala Mesquida na severovýchodě ostrova. Cala Mandiá a Cala Romantica s křišťálově čistou vodou a jemným pískem jí rovnocenně konkurují.
A kde se ubytovat?

Viva Zafiro Alcúdia
V Alcúdii byl před dvěma roky uveden do provozu hotel Viva Zafiro Alcúdia, který má skvělou moderní infrastrukturu. Nepůsobí mohutně, protože jej tvoří šest objektů na čtyřech podlažích, obklopených vodními plochami, restauracemi a bary. Do centra pěkného historického města Alcúdia i na pláže je to kousek. Nejbližší hřiště je Alcanada, vzdálené pouhých pět minut autem.
www.hotelsviva.com

Pure Salt Garonda
Chcete-li to mít kousek do Palmy, pak doporučím hotel Pure Salt Garonda, který je přímo stvořený pro dnešního informovaného a náročného cestujícího. Najdete zde vše, po čem na klidné dovolené toužíte a přitom můžete před hotelem naskočit na autobusu a pohodlně se dostat do centra.
Hotel se nachází v exkluzívní poloze, přímo na pláži, jen deset minut od letiště. Tři hotelové restaurace se liší svou kulinářskou nabídkou. Hlavní restaurace, která je otevřena dopoledne a večer, podává středomořskou a mezinárodní kuchyni. Moderní marocké prostředí najdete v restauraci Tapas Restaurant Mikel & Pintxo přímo na promenádě u pláže. Kuchařský tým zde úspěšně kombinuje tradiční španělská jídla a tapas s moderní kuchyní. Italská restaurace L'Arcada má na jídelníčku italské speciality.
www.puresaltgaronda.com

Převzato z časopisu GOLF 5/2018
Připravila: Natascha Kames


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...