Augusta 250Nechtěl bych být špatným prorokem, ale většina z vás čtenářů si zde asi nezahraje. Hřiště National, kde se každoročně koná Masters, je striktně soukromé a přístup je povolen pouze členům klubu. Členství samo o sobě lze získat opravdu těžko, o čemž svědčí, že až do roku 1990 bylo odpíráno Afroameričanům. Ženám byl klub otevřen teprve v roce 2012.

Klub má vždy zhruba 300 členů a jejich řady můžete rozšířit pouze na základě pozvání. O členství, jehož cena se odhaduje na něco kolem 10 000–30 000 dolarů s ročním poplatkem cca 10 000 dolarů, nelze zažádat.

Pokud tedy nedostanete pozvánku od předsedy klubu Billyho Paynea, zbývá vám jediné. Nechat se pozvat k partičce golfu některým z členů. Znáte-li osobně Warrena Buffetta nebo Billa Gatese, máte napůl vyhráno a třeba se vám poštěstí odehrát v Augustě vytouženou rundu. Pokud ne, zbývá naučit se golf pořádně a zkusit proklouznout mezi vyvolené profesionály, kteří se zde jednou ročně na Masters utkávají. Co je těžší, to už nechám na vašem uvážení...

Augusta Municipal Golf Course – The Patch
Naštěstí National není jediné hřiště v Augustě. Ve skutečnosti jich jsou v Augustě a zejména v jejím okolí desítky. Augusta Municipal Golf Course, nyní známe jako The Patch, zde stálo ještě před slavnější Augustou National. Historii začalo psát v roce 1928, kdy byl založen místní Bon Air Golf Club, nyní známý jako Augusta Country Club.
Osobně jsem měl možnost si zde zahrát a šlo opravdu o příjemný zážitek. Vše se nese v duchu staré Georgie, v jejímž stylu je zbudována rovněž klubovna. Kvůli Masters tu bylo poněkud plno, ale i tak šlo o krásnou procházku po rozlehlých fervejích, lemovaných vzrostlými stromy. Hřiště stojí opravdu v těsném sousedství slavného National a zahrát si jej můžete za příjemných 20 dolarů v týdnu a 33 dolarů o víkendech.

Goshen Plantation Golf Course
Jde o hřiště parkového typu, otevřené v roce 1968. Jako jedno z prvních patří k neprivátním hřištím v Augustě. Nachází se u velkého jezera, které formuje jeho ráz. U mnoha jamek na vás čekají vodní pasti. Pokusit se je přelstít můžete už za krásných 30 dolarů. Na devítku by vám měla stačit lidová dvacka.
W: www.goshenplantation.com

Forrest Hills Golf Club
Forrest Hills nápadně připomíná National. Mezi vysokými piniemi na krásně modelovaných fervejích obklopených spoustou vodních překážek si budete mnohdy připadat, jako byste hráli Masters. V roce 1930 zde Bobby Jones vyhrál první turnaj sezony, ve které si nakonec došel pro Grand Slam.
Ani zde nebudete nuceni sáhnout hluboko do peněženky. Zahrát si můžete od 27 dolarů v týdnu po 37 dolarů o víkendech.
W: www.theforesthillsgolfcourse.com

The River Golf Club
The River Golf Club leží, jak název napovídá, přímo u řeky Savannah, protékající středem Augusty. Nachází se téměř v centru města, ale budete si na něm připadat jako na venkově v Georgii. Rozlehlé vodní plochy lemují téměř každou jamku a řeka jen příjemně dokresluje celý jeho kolorit. Hřiště je polosoukromé. Zahrát si jej můžete po předchozí telefonické dohodě.
W: www.rivergolfclub.com

Další hřiště
Augusta samotná je protkaná spoustou dalších hřišť, z nichž mnohá jsou privátní. K nejzajímavějším patří resort The Champions Retreat, který vznikl spoluprací Nicklause, Playera a Palmera. Naleznete v něm tři mistrovské osmnáctky.
Z hřišť v okolí bych upozornil na Applewood Golf Course asi dvacet mil jižně od Augusty směrem na Waynesboro. Jde o klasické venkovské americké hřiště. Budete se zde cítit jako doma, přestože na recepci sedí bezzubý recepční tmavé pleti a převážná většina hráčů zde hraje ve stetsonech všeho druhu.
Kromě víkendů si zde zahrajete již od sedmnácti dolarů, o víkendech zhruba za dvojnásobek. Návštěvnost hřiště je ovšem i v době konání Masters minimální. Hrál jsem jej v sobotu dopoledne, tedy během třetího dne Masters, a potkal jsem pouze dva flighty a hodně upovídaného maršála. To v Augustě je během Masters na greenech a fervejích našlapáno mnohem více.
W: www.applewoodga.com

Sečteno podtrženo, v Augustě a okolí si zahrajete téměř vždy za velmi přátelské ceny a za velmi příznivých podmínek. Golf je v Americe skutečně sportem pro všechny. A podmínky? Takřka všude naprosto excelentní. Vybere si každý. A pokud si budete chtít zahrát Augusta National, přeji hodně trpělivosti a štěstí. Budete jej asi potřebovat...

Převzato z časopisu GOLF
Text: Jan Vlášek, foto: Globe Media/Reuters


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...