Rak-Schladming-ilu1-750Schladming zná každý jako pojem lyžařský. Ale mezi golfisty je Schladming stejně dobře zavedený jako pojem golfový. Zdejší hřiště leží u městečka Haus in Ennstal, jen kousek od Schladmingu, patří mezi The Leading Golf Courses a posledních pět let patří rodině Wittmannů, majitelů známého Adamstalu.

Bernhard Langer
Špičkový německý golfista Bernhard Langer v roli architekta dal do návrhu hřiště na rovince v údolí řeky Enns všechnu svou invenci a zkušenost. Cíl – něco jedinečného. Americký styl – však se mu brzo začalo říkat „Pebble Beach Alp". Jednoduchá, přehledná krása fervejí v dokonalé krajinné zahradě.

Hřiště
Za třicet let hřiště dozrálo do plné krásy. Stromy a keře nabyly plných forem, teď představují ty správné obtíže, jak si je Langer představoval. Hřiště je navrženo velice promyšleně, každý čtvereční metr byl pečlivě modelován: vedení fervejí a umístění překážek pro golfistu – hráče, půvab a vyladění přírodních celků pro golfistu – estéta.
Původně tady byla téměř úplná rovina, ale při rozsáhlých zemních pracech vznikly na sebe navazující kopečky příjemných oblých tvarů, které od sebe jednotlivé ferveje opticky oddělují a zároveň jsou perfektním vodítkem směru hry. Ferveje nejsou široké a často se mírně kroutí, ale kopečky svádějí nepřesné míčky z boků ke středu.
Podle nejlepších tradic stavby jsou první jamky lehčí, aby se i méně zkušený hráč rozjel, bez stresu dostal do tempa. Na trojce začíná maličko přituhovat, první lehký dogleg, směr ke greenu ukazuje výrazný červenolistý javor.

Voda jako ozdoba i překážka
První vodní překážka čeká na páté jamce. Hned následující jamka, třípar celý přes vodu, je signature hole hřiště. Green je za vodou, jejíž písečná pláž se táhne přes celou jeho šířku. Jen hory, jedle a modříny vás ujistí, že nejste někde na Floridě.
Pak už se vody nezbavíte, setkáte se s ní na všech zbývajících jamkách. Padesát bankrů jen tvrdí muziku. Pozoruhodné je, že Langer naskládal na hřiště pět pětiparů, a dokonce šest tříparů. Jamky 12 a 13 vedou přímo po břehu řeky Enns. Mohutné zalesněné hory, zvlášť třítisícový Dachstein, dávají hřišti punc jedinečnosti.

Franz Wittmann junior
Franz Wittmann jr. byl rodinou pověřen dostat hřiště na úroveň, na jaké bylo v dobách své největší slávy. Během pěti let se mu to podařilo víc než vrchovatě. Kvalita je perfektní: „Ferveje sekáme na 12 mm. I z rafu se dá dobře hrát, sekáme ho nízko, na 35 mm, a nemáme zde prakticky nikde opravdový raf, tím se vyhýbáme hledání míčků. Sekáme i prostory mezi fervejemi. Další předností jsou velmi krátké cesty k další jamce. Výsledkem je, že se u nás hrají překvapivě rychlé časy," popisuje.

Hotely
Z mnoha partnerských hotelů Franz označil dva, Hotel arx, menší boutique hotel nad Schladmingem v místní části Rohrmoos, a Hotel TUI Blue přímo v centru Schladmingu, u dojezdu centrální sjezdovky Planai.

Text: Ivo Doušek, foto: archiv klubu
Převzato z časopisu Golf 7-8/2022

Rak-Schladming-ilu2-250Více informací na:
Golfclub Schladming Dachstein
A – 8967 Haus, Oberhaus 59
T +43 3686 2630
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.schladming-golf.at
www.das-arx.at
www.tui-blue.com


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...