SVK MalackyV posledním dílu série článků o hřištích bratislavského regionu se podíváme do Bernolákova a Malacek. Obě hřiště vzdálená od Bratislavy jen cca 20 minut jsou dílem architekta a investora Ing. Arch. Jaroslava Kachlíka. Ten si stavbou hřišť, která financuje z prostředků získaných investorskou činností, plní své sny. Už si splnil tři – postavil dvě hřiště, v Bernolákovu a v Malackách, a v Bernolákovu, přímo na hřišti, zrestauroval a do nové krásy uvedl Theresia Chateau – památný kaštiel (zámek), v němž ráda pobývala Marie Terezie.

SVK BernolakovoPrvní sen – Bernolákovo – Black River
Prvním hřištěm Jara Kachlíka je Bernolákovo. Dlouho jezdil po světě a hodně přemýšlel. Chtěl za sebou nechat hřiště, které odolá zubu času a bude výzvou hráčům i za padesát či sto let. Chtěl hřiště, kde se bude muset hodně přemýšlet, kde nebude stačit dlouhá rána, kde bude hráč muset kromě holí používat víc než jinde i taktiku, rozum.
Postavil hřiště dvou částí, jak mu dovolil terén. Prvních šest jamek najdete ve staletém parku mezi nádhernými stromy. Poslední z šesti jamek je přímý, půlkilometrový pětipar, mířící přímo k zadnímu průčelí kaštiela. Nádherná jamka, jen ten zámek se mírně rozpadal. Teď září krásou – to však byl až třetí sen.

Od sedmé jamky začíná druhá část hřiště, plná překážek a překvapení. Každá jamka jiná, řada takových, že jejich obdobu nenajdete na celém světě. Autor říká – tady to každému přidává tolik ran, že není potřeba slepě bušit do drajvru a honit se za délkou. Ani to nejde – ale zkušený a přemýšlející hráč si s hřištěm poradí. Jaroslavův konzultant v USA Richard Gaulíder osobne probíral koncepci s Jackem Nicklausem, který mu poradil pět úprav.
Když hřiště otvírali, trochu nešťastně nechali – k dalšímu vystupňování obtížnosti – rafy narůst do takové výšky, že se v nich ztratil skoro každý míček. Spolu s objektivní obtížností a neobvyklými překážkami získalo rychle pověst, že se tady nedá dobře zahrát, že trestá dobré rány... A protože špatná pověst se šíří mnohem rychleji než pověst dobrá, hráči se sem zrovna nehrnuli.

Po pár letech už rafy snížili, pár překážek se zmírnilo nebo ztratilo, přesto je hřiště stále obtížné: zahrát si Bernolákovo i nadále zůstává výzvou, dobrodružstvím. Silné povahy jásají, slabší povahy se sem nevracejí. Každý taky neleze na Eiger nebo Everest... Přestože už je Bernolákovo mnohem průchodnější než na začátku svých dějin, velký nával na hřišti nečekejte. O to zajímavější a příjemnější hru si užijete, nikdo na vás netlačí, za nikým nečekáte. Rozhodně stojí za hřích – odhoďte staré pověsti a přesvědčte se.
Jaroslav Kachlík mi kdysi dal dvě dobré rady. Zaprvé spočítat si, kolik hřiště přidává, a tyto rány vědomě využívat k přihrávkám. A pro kratšího hráče, což já jsem, hrát z modrých. Skutečně, z modrých kamenů je hřiště pro průměrného golfistu zase o něčem jiném... Ostatně předepsaná odpaliště pro muže vypadají takto: z bílých při HCP 0–4,5, ze žlutých 5–12,9, z modrých 13–24,9, ze zelených 25–36, z červených 37–54. Doporučuji to respektovat!

SVK MalackyDruhý sen – Malacky – White Eurovalley
Druhým splněným snem Jara Kachlíka jsou Malacky. Pro toto hřiště našel prostor v rovinatých borových lesích blízko dálnice spojující Brno s Bratislavou. Nádherné prostředí. Na kráse mu neubrala ani přírodní pohroma, kdy se týden po slavnostním otevření hřištěm prohnala větrná smršť a polámala několik tisíc borovic. Ale zbylo jich dost, prostředí je nadále pěkné, slavnostní.
Říká se, že každý, kdo postaví dům, by svůj druhý dům stavěl jinak. Platí to určitě i o Malackách – Jaro se vyhnul největším extrémům, a i když ani toto hřiště není lehké, Malacky se dají projít úplně normálně. Jsou zde jen dva pořádně zatočené pětipary, jaké jinde nenajdete. Hlavní překážkou malackého hřiště jsou tisíce vysokých borovic, lemujících všechny ferveje. Na pohled nádherné, jen je potřeba hrát po fervejích.

Borovice rostou na původním pískovém podloží, prostor mezi nimi často vyplňuje odkrytý písek. Z něj se dá hrát, i míčky se zde hledají lépe než jinde, přesto je dobré se stromům vyhýbat. Překážky? Několik trošku natažených jamek, bankry, tu a tam jezírko – ničeho není tolik, aby to vadilo plynulé hře nebo vašemu pocitu ze hřiště. A opět zde platí to, co pro Bernolákovo – hrajete sami, nerušeně. Ne že by okolo nebyly další flighty, ale jamky jsou až na výjimky natolik daleko jedna od druhé, že si hráči „neškodí". Trošku je slyšet dálnice, ale její zvuk je natolik monotónní, že ho za chvíli přestanete vnímat.

SVK Bernolakovo zamekTřetí sen – Theresia Chateau
Barokní zámek v Bernolákovu, který si dal začátkem 18. století postavit hrabě Esterházy, byl pro Jaroslava Kachlíka třetím snem. Od války výrazně chátral, ale stále to šlo o krásnou stavbu přímo u vstupu do hřiště v Bernolákově. Zámek má bohatou historii, kromě Marie Terezie sem jezdili i další příslušníci vídeňského dvora, v roce 1910 sem soukromě zavítal americký prezident Theodore Roosevelt.

Dnes, po třech letech intenzivního renovování vnějších i vnitřních prostor, je zámek jako nový, možná ještě lepší. Velmi důstojné prostředí. Slouží pro svatby a podobné slavnostní příležitosti, přemístila se sem i golfová recepce. Najdete tu klubový dům a dá se zde, v pravých zámeckých komnatách, i přenocovat, pokud si objednáte golfový balíček. Balíček představuje součet pokoj plus fee minus 30 %, k tomu gratis bugina! Velmi dobrá nabídka.
Jaroslav mne upozornil, že pouze přenocovat se nedá, zámek není hotel, ale těší jej, že tyto balíčky už golfisté, kupodivu hlavně Češi, objevili. Není se co divit – noc pro dva, dvě green fee a bugina vyjdou v týdnu jen na 130 euro pro oba. Na zámku! Všechny balíčky najdete na webových stránkách resortu.

Převzato z časopisu GOLF 7/2018
Text: Ivo Doušek, foto: archiv golfových hřišť


UŽITEČNÉ INFORMACE
BLACK RIVER – BERNOLÁKOVO
Adresa: Black River Resort, Kaštiel 5, 900 27 Bernolákovo, Slovensko
Tel.: +421 245 994 221
Web: www.golf.sk
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Black River
Počet jamek: 18 | Par: 73
Délka (m): 6 483 (bílá) | 6 101 (žlutá) | 5 563 (modrá) | 5 268 (červená)
Green fee: 45 € (po–čt) | 65 € (pá–ne)
Park
Počet jamek: 9 | Par: 62
Délka (m): 3 716 (bílá) | 3 632 (žlutá) | 3 282 (modrá) | 3 198 (červená)
Green fee: 35 € (po–čt) | 45 € (pá–ne)

WHITE EUROVALLEY – MALACKY
Adresa: White Eurovalley, Továrenská 5486, 901 01 Malacky, Slovensko
Tel.: +421 911 243 101
Web: www.golf.sk
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
White Eurovalley (Sand+ Pine)
Počet jamek: 18 | Par: 75
Délka (m): 6 406 (bílá) | 6 115 (žlutá) | 5 810 (modrá) | 5 372 (červená)
Green fee: 45 € (po–čt) | 60 € (pá–ne)
Public
Počet jamek: 9 | Par: 36
Délka (m): 2 799 (bílá) | 2 728 (žlutá) | 2 577 (modrá) | 2 497 (červená)
Green fee: 20 € (po–čt) | 30 € (pá–ne)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...