Keňa je pro mnohé našince exotickou, vzdálenou zemí, i když to druhé není úplně pravda, let trvá osm hodin, což není zas tak mnoho. Stejně tak se do této země nejezdí jenom na safari, přestože ji všude proslavilo, a jen těžko bychom v civilizovaném světě hledali místo, kde o něm nic neslyšeli…
Trocha historie nikoho nezabije…
Keňa, pojmenována po hoře Mount Kenya, má neuvěřitelně dávnou historii, na jejím území byly totiž objeveny jedny z vůbec nejstarších fosílií druhu Homo habilis a Homo erectus, podle antropologů pocházejících z pliocénu, tedy z doby před 2,6 milióny (!) lety. Pobřeží pak lákalo mořeplavce (i piráty) všech národností a ras, postupně tak zde vládli Arabové, Portugalci, Turci. V roce 1895 tehdejší vládce, zanzibarský sultán, pronajal – lépe řečeno daroval – půdu Britům, což vedlo k tomu, že se z ní brzy stala jejich kolonie. A svůj vliv si tady udrželi i po vyhlášení samostatnosti v roce 1964.
Civilizace, která postupně přišla do těchto neobydlených, panenských končin, měla bohužel za následek vyhubení domorodých kmenů – Kikujů a Luů. Ti, co přežili, byli většinou využíváni na otrocké práce při sklizni čaje či kávy na rozsáhlých plantážích, později jako levná pracovní síla při stavbě železnice. Anglický styl života měl ovšem, bráno z dnešního hlediska, také své výhody, ale k tomu se ještě dostaneme později…
Jižní část je poměrně klidnější a odliv není zas tak markantní, takže je ke koupání příhodnější. I písek je o něco bělejší a jemnější. Do Keňi často míří amatérští či profesionální potápěči, jejichž cílem je spatřit planktonové žraloky, obrovské tvory, zařazené mezi druhy ohrožené vyhubením. Při troše štěstí se jim to občas i povede. Dobrodruzi či horolezci se zase vydávají zdolat již zmíněnou vyhaslou sopku Mount Kenya (5199 m) či nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro, jejíž upatí zde začíná.
Na safari!
Nevidět v Paříží Eiffelovku či v New Yorku Sochu Svobody je stejné jako nenavštívit v Keňi safari, vždyť kráter Ngorongoro se může chlubit vůbec největší koncentrací divokých zvířat na světě. Toto slovo znamená v domorodém jazyce kiswahili cestu, což je vcelku výstižné pojmenování. Jde totiž i o cestu v duchovním slova smyslu. Asi nikdo nemůže zůstat chladný při pozorování nespoutaného života zvěře ve volné a nádherné přírodě. Vidět na vlastní oči a z poměrně malé (ale bezpečné) vzdálenosti lvy, gepardy, žirafy, impozantní stáda slonů ženoucí se podél buše, pasoucí se zebry či antilopy, v červeném prachu dusající buvolí „smečku“, to je zkrátka nezapomenutelný zážitek.
Také pohled na sluncem vyprahlé pláně, na nichž se občas jakoby náhodně objeví pár hliněných chýší obehnaných trním, či domorodé černošské obyvatele, kdy muži křepčí divoké tance s oštěpem v ruce za účasti mladých dívek, jejichž jediným oděvem jsou pestrobarevné korálky, je uchvacující. Nicméně toto všechno musíte spatřit na vlastní oči, veškerý popis by byl jen nošením dříví do lesa.
Na golf!
O výhodách, jež přinesl anglický kolonialismus, už byla řeč. Jednou z nich je i golf. Ten má v Keni dlouhou tradici a hráči zde naleznou velmi kvalitní a upravená hřiště, od menších devítek až po osmnáctky s profesionálními parametry. Nacházejí se prakticky všude (kromě pouště), jak ve vnitrozemí mezi horskými štíty či azurovými jezery, tak na pobřeží Indického oceánu. Většina z nich se přizpůsobila okolní krajině, nepůsobí rušivě, spíš jako její součást. Není možné vyjmenovat všechny golfové resorty, takže namátkou pro přehled alespoň některé – Royal Nairobi, Nyali, Windsor, Muthaiga.
Posledně jmenované patrně patří k tomu nejlepšímu, co může Keňa nabídnout. Nejkrásnější zdejší hřiště se rozkládá na okraji tropického lesa Karura a právě tady se koná Kenya Open Golf Championship – jeden z turnajů evropské série PGA, kde triumfoval například Ballesteros, Woosnam, Canizares nebo Lafeber. Golfové hřiště redesignoval Peter Markovich, tvůrce nádherného hřiště v Jižní Africe – Arabella Golf Club. Muthaiga Golf Course je opravdu těžké mistrovské hřiště, jehož náročnost umocňují velmi rychlé greeny (říká se, že jsou nejrychlejší ve Východní Africe), skvěle bráněné zákeřnými bunkery.
Dalším známým hřištěm je Karen Golf & Country Club, kde se v letech 2004 a 2005 odehrály turnaje Kenya Open. Jedno z nejpůvabnějších keňských hřišť leží v lůně tropické přírody, obklopené kvetoucí stromy a keři, kulisu dotvářejí také velké vodní plochy, zrcadlící nevšední přírodní scenérie.
Golf uprostřed kávových a ananasových plantáží – přesně takový je Thika Sports Club, v jehož blízkosti se nacházejí známé vodopády Thika, kde se mimo jiné natáčel i slavný film o Tarzanovi. Golfový klub byl založen v roce 1922, hřiště o 10 let později. V dnešní podobě z roku 1996 není členitý a zvlněný terén žádnou procházkou. Každý hráč si musí sáhnout docela hluboko do rezervoárů svých sil a ještě k tomu musí „tasit“ jednu přesnou ránu za druhou, fairwaye jsou totiž velmi úzké a greeny malé. Klubovna je postavena v místním architektonickém stylu, i když její výbava a obrovský krb spíše připomíná horskou alpskou chatu. Největší událostí je turnaj Winston Churchill Cup, který se zde hraje již od roku 1979 jako součást turnajů Keňské golfové asociace.
Sigona Golf Club si skvělou reputaci vydobyl zejména kvalitními fairwayemi. Vzdouvají se v nadmořské výšce 2 200 metrů a místní greenkeeper tvrdí, že „obejít“ 18 jamek je stejně náročné jako dlouhá celodenní túra v horských masívech. Každý hráč tu ze sebe musí vydat to nejlepší, jedině tak má naději na dobrý výsledek. A pokud se mu to náhodou nepodaří, cenou útěchy budiž nádherná příroda a dech beroucí panoramatické výhledy.
Nyali Golf &Country Club je prvním golfovým hřištěm, které leží na keňském pobřeží. Samo o sobě není těžké, každého hráče však rozptyluje zdejší kouzelná příroda, množství zvěře včetně opic a tisíce rozkvetlých květin (některé pocházejí dokonce z Madagaskaru). Kromě dobrého pocitu ze hry si odnesete i nevšední zážitky ze zdejšího divočiny.
Další pobřežní perlou je Leisure Golf Club. Tropickou flóru tu doplňuje množství palem, tráva má svěží jasně zelenou barvu a nedaleko se nachází známá Dianina pláž se sněhově bílým pískem. Hřiště je postaveno v americkém stylu, a tak takřka na každém kroku čekejte písečné dobrodružství.
Velmi starým golfovým klubem je také Nakuru Golf Club, který otevřel již v roce 1929 Lord Francis Scott na úpatí vulkanického kráteru Menengai. U jezera Nakuru zde můžete spatřit velká hejna plameňáků, jejichž jasně růžové peří výrazně kontrastuje s průzračnou tmavě modrou hladinou jezera. Jamky postupně stoupají nahoru až k nejvýše položenému greenu. Je to jediné golfové hřiště, které se hraje stále nahoru, a tak obzvláště v letním období, kdy jsou fairwaye velmi tvrdé, hráči hodně bojují s tím, aby míč udrželi ve hře.
Žádný golfista by neměl opomenout zařadit do svého itineráře golfové hřiště v Mount Kenya Safari Parku. V jednom místě se tu setkávají dvě zeměpisné anomálie, zasněžené vrcholky hor a rovník. Ačkoliv je označováno jako „pitch and put“, hrát musíte velmi přesně, jinak hrozí, že míč utopíte v některé z mnoha vodních překážek. A kdyby se tak přeci jen stalo, upřete svůj zrak na horu Mount Kenya zkrášlenou tisíci barevných květin a zpěvem exotických ptáků.
Všechny hotely i golfové kluby nabízejí (kromě možnosti dobře si zahrát) i řadu dalších aktivit pro ostatní členy rodiny. Služby i ubytování jsou pochopitelně na vysoké úrovni, kterou „golfoví turisté“ vyžadují, včetně nezbytných balíčků. Keňa je prostě (nejen pro ně) výjimečná destinace. Kde jinde můžete odpalovat míček za halasného řevu krále zvířat?
Text a foto: Michal Křeček, Golf Planet
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.