Span LogronoKdyž jsem byla nedávno pozvána na sever Španělska, zajásala jsem, protože mne tajuplná historie Baskicka už dlouho nesmírně přitahovala. Až na místě jsem zjistila, že hřiště, která byla na programu, leží v provincii La Rioja, bezprostředně sousedící s Baskickem. To ovšem neznamená, že se s vámi o zážitky ze země Basků nepodělím.

První, co vás překvapí, když vystoupíte z letadla v Bilbau – myslím, že lepší vstup do severního Španělska není – jsou nápisy v jazyce Basků (euskera). Nerozumíte totiž naprosto ničemu. Naštěstí jsou všude informace i ve španělštině a angličtině. Pak začnete zkoumat a zíráte.
Na severu Španělska a jihozápadě Francie u Biskajského zálivu žijí Baskové, jejichž původ a jazyk jsou do dnešní doby záhadou. Historie baskického národa sahá do dávných dob a předpokládá se, že jsou nejstaršími obyvateli Pyrenejského poloostrova.

Euskadi, neboli Baskicko, tvoří sedm provincií, čtyři se nacházejí ve španělské části, zbylé tři na francouzském území. I přes rozsáhlou autonomii by mnoho Basků z obou území rádo vytvořilo samostatný stát. Jejich vizi svobodné vlasti posílil zejména diktátorský režim Franca, který chtěl jejich identitu ve Španělsku potlačit. Naprostá většina z nich proto odpoví zcela jednoznačně na otázku, kým se cítí skutečně být, ať žijí na oficiálním území Španělska nebo Francie – jsou Basky jako po mnoho staletí jejich předci.
Tajuplné pověsti národa nahrává i jeho neobvyklá řeč – euskara. Na rozdíl od většiny jazyků užívaných v dnešní Evropě nemá indoevropské kořeny, dokonce nepatří ani do žádné jiné známé jazykové rodiny. Dnes je úředním jazykem, učí se ve škole, v euskara vysílá rozhlas i televize a vycházejí noviny.

Bilbao efekt
Bilbau, které je dnes nejznámější baskickou destinací, musí každé město závidět. Stačilo jedno jediné muzeum a z nic neříkajícího a na hospodářském významu ztrácejícího španělského pobřežního města se stala turistická atrakce. Dokonce se tento jev mezi odborníky na cestovní ruch označuje jako „Bilbao efekt".
Dříve šedé, naprosto neatraktivní průmyslové město se totiž po dokončení Guggenheimova muzea stalo mezinárodní turistickou destinací. Stavba, jež je dílem světového architekta Franka Gehryho, v roce 1997 zahájila celý proces oživení města. A najednou tu byly peníze i na rozsáhlou obnovu pobřeží. Zprovoznili podzemní dráhu a zrevitalizovali opuštěný přístav. A turisté se hrnuli čím dál víc.

Dnes lze Bilbao srovnávat s četnými světovými přístavními městy, jejichž chátrající pobřežní pásma byla revitalizována a nově využita. Je nejdůležitější metropolí španělské atlantické oblasti s přibližně jedním milionem obyvatel, žijícím v celé velkoměstské aglomeraci podél řeky Nervión.
Díky této transformaci získal přístav i novou klientelu – stal se totiž zastávkou mnoha okružních cest velkých zaoceánských lodí, které mají na programu pobřeží Atlantiku. A opět, po sedmi stoletích paralelní existence ukazuje město a přístav, že jejich společná současnost i budoucnost je pevně spjata.

La Rioja a golf
Málokdo ví, že na severu Španělska jsou i nádherná golfová hřiště. Ta nejzajímavější se nacházejí v provincii La Rioja. Některá se táhnou kolem vinic, jiná v horském a lesnatém prostředí. My jsme stihli čtyři. Všechna relativně blízko hlavního města Logroño.

Span RiojaAltaGC Rioja Alta
Na severu, 45 kilometrů od Logroña, se mezi vinicemi proplétají jamky golfového hřiště Rioja Alta. Hřiště se čtyřmi jezírky je velmi členité a hru komplikují nádherné stoleté duby, které se občas objeví uprostřed fairwayí. Nejvíce si pamatuji pátou jamku – dogleg svažující se k dvoustupňovému greenu. Když skončíte na prvním stupni, těžko se nahoru patuje.
Specialitou tohoto hřiště je Svatojakubská cesta (španělsky Camino de Santiago). Probíhá tu totiž jedna stezka ze sítě dvanácti poutních cest, které vedou ke hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii, kam se vydávají rok co rok poutníci z celého světa. Začíná na hranici s Francií a je dlouhá 750 kilometrů.

Span LogronoEl Campo De Logroño
Hřiště Logroño je nejbližší hřiště od hlavního města Logroño, táhne se v krásném a rozsáhlém parku La Grajera, pouhých pět kilometrů od centra. Nejtypičtější pro hřiště jsou široké fairwaye a pocit velkého prostoru (83 ha). Je považováno za nejlepší hřiště na severu Španělska. Největší výzvou je čtvrtá jamka, nejdelší v zemi. Měří 619 metrů, navíc stoupá do svahu. Pravidelně tu fouká protivítr, takže zahrát tu par je obrovský úspěch.
Hřiště v roce 2006 hostilo turnaj Spanish Professionals Championship, který vyhrál Miguel Angel Jiménez a drží rekord s šedesáti ranami (-8). Klub je koncipován i pro rodiny a nabízí celou řadu dalších aktivit.

Span IzkiGolf BIGIzki Golf
Mě nejvíc zaujalo hřiště blízko Národního parku Izki v provincii Alava. Autorem je slavný Seve Ballesteros, který se podepsal pod celou řadu prvotřídních evropských hřišť. Skvěle zasazené do divoké horské krajiny pohoří Alava, v dáli silueta hřbetu Sierra Cantabria, plné jezírek a nádherných stromů a květin. Máte pocit, že se procházíte botanickou zahradou a je lepší jít pěšky, protože je to opravdový zážitek.
Fairwaye jsou obklopeny nádhernými prastarými duby a buky, jsou však dost široké, takže nebrání použití driveru. „Na jamkách můžete volit různé strategie podle vaší golfové zdatnosti," charakterizoval při zahájení provozu pyšně své oblíbené hřiště Seve Ballesteros. Minulý rok se tu v rámci European Challenge Tour konal podnik Challenge de España 2017. Zkrátka osmnáctka, kterou, vyrazíte-li na sever, musíte navštívit.

Span SojuelaClub De Golf Sojuela
„Určitě si vezměte buginu, hřiště vyžaduje dobrou kondici, chcete-li jít pěšky," pravil místní člen, který s námi vyrazil ve flightu. Hřiště, které jsme poslední den stihli, leží 20 kilometrů jihozápadně od Logroña a charakterizují jej opět značné výškové rozdíly. Autorem je rovněž Seve Ballesteros. Strategicky dost náročné, protože do hry vstupují nejrůznější překážky, nejen bunkery a voda, ale mnoho stromů a vyvýšenin. Odměnou vám bude nádherná terasa a skvělá vína s tapas.

La Rioja a Rioja
La Rioja je region nejznámějšího španělského vína Riojy s více než 300 vinnými sklepy. Pěstuje se nejen zde, ale samozřejmě i v Baskicku a v sousední provincii Navarra. Nejznámější je červená, ale já okoštovala i bílou Rioju, která tvoří kolem sedmi procent výroby. Chutnala skvěle.
Hlavní vinnou odrůdou je tu Tempranillo, následují Graciano, Mazuelo, Cabernet Sauvignon a Merlot. Kontrola kvality rozdělí vína do čtyř kategorií: Cosecha (mladé víno, které nezrálo v dubovém sudu), Crianza (víno, které po sklizni ve sklepích zraje nejméně tři roky, z toho jeden rok v dubových sudech), Reserva (čtyři roky ve sklepích, z toho jeden rok v sudech a tři roky v lahvích) a konečně Gran Reserva (pět let ve sklepích, z toho minimálně dva v barikových sudech a tři v lahvích).

Vivanco – největší vinařské muzeum světa
Nenechte si rovněž ujít Vivanco Museum of Wine Culture, největší vinařské muzeum na světě, které je dokonce zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Stejně jako vinice Bodega Dinastía Vivanco patří i muzeu rodině Vivanco. V muzeu se společně s historií výroby prolínají zajímavá umělecká díla, jež víno tematizují v průběhu takřka několika tisícileté historie.
„Když jsme muzeum v devadesátých letech minulého století budovali," vypráví pyšný majitel, „všichni nás považovali za blázny. Dnes je jednou z velkých ikon kultury vína." Mne osobně nejvíc fascinovalo, že kromě historického pohledu na výrobu vína tu můžete obdivovat obrazy od Picassa, Juan Grise, Roy Lichtensteina, Roberta Delaunaye i Andy Warhola. A ani na velkou sbírku otvíráků lahví se nezapomnělo.

Ochutnejte pinchos v Logroñu
Chcete-li vyzkoušet typickou místní kuchyni, vydejte se večer do centra kouzelného Logroña. V uličce Calle del Laurel, které se říká ulice tapas, ochutnáte vše. Projezte se a propijte se co nejvíce hospůdkami, abyste nasáli atmosféru. A když máte sebou místního znalce, jako jsme měli my, nemá to chybu.
Educador en vinos José Ramón nás protáhl šesti bary a hodně jsme se od něj dozvěděli. Každý lokál nabízí vlastní tapas, zde se jim říká pinchos, jsou jako jednohubky, někdy i větší, ale musí se sníst maximálně natřikrát. Vždy se zapijí dobrým vínem, včetně zajímavé přednášky, jak o právě konzumovaných pinchos, tak o nalévaném víně. A tato dobrůtka stojí dohromady se skleničkou vína kolem 2,5 eur.

Severní Španělsko opravdu za návštěvu stojí, není přeplněné turisty a dá se zde dobře zahrát golf, hodně vidět, zažít i ochutnat.

Převzato z časopisu GOLF 9/2018
Text a foto: Nataša Kames

UŽITEČNÉ INFORMACE
RIOJA ALTA GOLF CLUB
Adresa: Rioja Alta GC, Casa Club, Avenida de la Rioja, s/n, 26258 Cirueña, La Rioja, Spain
Tel.: +34 941 340 895
Web: www.golfrioja.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 387 (černá) | 6 064 (bílá) | 5 727 (žlutá) | 5 475 (modrá) | 5 225 (červená)
Green fee: 45 € (po–pá) | 70 € (so–ne)

EL CAMPO DE LOGROÑO
Adresa: Campo de Logroño, Parque de la Grajera s/n, Carretera de Burgos km 2, E-26008 Logroño, Spain
Tel.: +34 941 511 360
Web: www.golflogrono.es
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 746 (bílá) | 6 005 (žlutá) | 5 464 (modrá) | 4 957 (červená)
Green fee: 52 € (po–pá) | 72 € (so–ne)

IZKI GOLF
Adresa: Izki Golf, C/ Arriba s/n, 01119 Urturi, Araba/Álava, País Vasco, Spain
Tel.: +34 945 378 262
Web: www.izkigolf.eus
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 477 (bílá) | 6 096 (žlutá) | 5 199 (modrá) | 5 033 (červená)
Green fee: 35 € (po–pá) | 55 € (so–ne)

SOJUELA CLUB DE CAMPO LA RIOJA
Adresa: Sojuela Club de Campo La Rioja, Calle Solcampo 9, 26376 Sojuela, La Rioja, Spain
Tel.: + 34 941 446 710
Web: www.clubdecamposojuela.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 286 (bílá) | 5 870 (žlutá) | 5 433( modrá) | 4 981 (červená)
Green fee: 50 € (po–pá) | 70 € (so–ne)

TIYPY NA UBYTOVÁNÍ
Hotel Marques De Vallejo (Logroño): www.hotelmarquesdevallejo.com
Hotel Mercure Carlton Rioja (Logroño): hotel-carltonlogrono.com
Hotel Gran Via (Logroño): www.hotelgranvialogrono.com
Finca de los Arandinos: www.fincadelosarandinos

ZNALEC MŚTNÍ KUCHYNĚ A VÍNA
José Ramón: www.eleducadorenvinos.com


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...