BoracayILFilipíny jsou mnohem méně častým cílem turistických cest než třeba země v Karibiku. Přitom můžou nabídnout podobně krásné pláže, různá další zajímavá místa i okolo stovky golfových hřišť. Jednou z filipínských perel je nepochybně ostrov Boracay.

Nevelký ostrůvek v provincii Aklan je právem považován za jedno z nejlepších míst, kde lze strávit alespoň část dovolené na Filipínách. Necelou hodinu letu z hlavního města Manily najdete kousek tropického ráje, který snese srovnání s nejlepšími karibskými destinacemi. Kilometry bílých pláží, jež získaly nejedno ocenění od různých cestovatelských publikací, jsou zřejmě největším lákadlem. S tím souvisí samozřejmě široká nabídka vodních sportů, Boracay je zvlášť vyhlášené jako centrum windsurfingu a kiteboardingu.
Ubytování se nabízí ve všech cenových kategoriích, od jednoduchých hostelů pro „baťůžkáře" až po luxusní resorty v ceně stovek amerických dolarů za noc. Pestrý noční život je samozřejmostí, každý si najde to svoje. A zkrátka nepřijdou ani golfisté, osmnáct jamek čeká i na Boracay.

Boracay perspektivaFairways & Bluewater
Golfové hřiště a stejnojmenný resort najdete v severovýchodní části ostrova, jen pár minut cesty motorovou tříkolkou od Bílé pláže na jihozápadním pobřeží. Díky umístění mimo „turistické centrum" jsou zde ceny ubytování dokonce o pár desítek procent nižší, a přitom ani zde pláž nechybí. V porovnání s tou hlavní je malá, ovšem méně obsazená.
My jsme nicméně zvolili ubytování v centru, a tak jsem si prošel skoro už tradičními komplikacemi při rezervaci startovního času. Boracay jsme navštívili v době čínského Nového roku, kdy počty návštěvníků (a ceny za ubytování) výrazně rostou. Logicky jsem měl obavy, že bych se na hřiště vůbec nemusel dostat. Na email nikdo neodpověděl, na místě jsem se pak pokusil o rezervaci telefonicky, což se asi na šestý pokus podařilo. Druhý den, když jsme dorazili, ovšem o žádné rezervaci nevěděli... Naštěstí se ukázalo, že hřiště je prakticky prázdné, tudíž není problém pustit se do hry.

Kromě green fee je třeba připlatit za autíčko a caddyho (obojí povinné). Můj caddy, tedy vlastně „caddyová" měla trošku smůlu, protože druhé místo v autíčku obsadila manželka s fotoaparátem, a tak za námi musela celou dobu běhat. Ale zřejmě jí to nijak nevadilo. Před odpalem mi vždy popsala jamku, na greenu očistila míč, postarala se o hole a jinak do hry nezasahovala – přesně podle mých představ.
Driving range jsem vynechal, je schovaný u druhé devítky daleko od klubovny. První jamka je ovšem ideální na rozehrání, širokou fervej pouze protíná úzká vodní překážka před greenem. Na druhé jamce, par 3, je to už mnohem těžší. Green chrání bankry, vodní překážka i kamenný val. První pětipar, jamka číslo 5, zase zapojí do hry jezero po pravé straně ferveje, které chrání i přístup do greenu.
Jamky 6 (par 4, pravý dogleg) a 7 (par 3, jezero vlevo) jsou docela náročnou zkouškou a současně jsou nejodlehlejším místem první devítky. Ta se jinak rozkládá na poměrně kompaktním prostoru v údolí obklopeném hotelovými budovami. Místa je však dostatek, a tak se nemusíte bát rozbitých oken nebo zasažených hotelových hostů. Vše vyvrcholí devátou jamkou, kterou lemují ohromné bankry. Green „pod skalou" pak střeží ještě vodní překážka.

Boracay bunkeryTři barvy písku
Po krátké zastávce v klubovně pro doplnění tekutin jsme vyrazili vstříc druhé devítce. Od té první je poměrně vzdálená a přejezd autíčkem je tady skoro nutností. Na rozdíl od první poloviny hřiště se jamky rozkládají v členitém terénu zdvihajícím se od pobřeží. Na první pohled zaujme množství bankrů, kde velmi pravděpodobně vyzkoušíte hru v bílém, žlutém i červeném písku. Společně se zelenými fervejemi, modrým mořem a oblohou a pestrobarevnými květy servíruje druhá devítka docela silný estetický zážitek.
První jamky stoupají z údolí, teprve dvanáctka (par 4, levý dogleg) nabídne s druhou ranou výhled na moře a skalní útvary na pobřeží. Proti sobě jdoucí jamky 14 a 15 se nacházejí v nejvyšším místě hřiště, takže nabízejí daleký rozhled po hřišti i okolí. Jsou to také jediné dvě jamky druhé devítky, kde můžete potkat jiný flajt, neboť díky většímu prostoru pro druhou polovinu hřiště dopřávají ostatní jamky soukromí.
Na šestnácté jamce, krátkém tříparu, pálíte z výšky do greenu chráněného bankry všech barev a máte pocit, že dobře trefený drajv by mohl doletět snad až do moře na obzoru.
Překvapení na nás čekalo na předposlední jamce, respektive u jejího greenu, který měl neobvyklé strážce – stádo koz, starající se o raf v okolí. Hlavě kozí rodiny se vůbec nelíbilo fotografování poskakujících potomků, ale na souboj s holí naštěstí nedošlo. Zanechali jsme tedy kozí rodinku osudu a užili si poslední jamku, jež klesá zpět do údolí.

Příjemné posezení v klubovně s dobře vychlazeným pivem jen korunovalo výborný golfový zážitek na Filipínách. Po návratu na Bílou pláž byl nejvyšší čas na pozdní oběd – velmi chutnou a levnou rybu, což je taky dobrý důvod pro výlet na Boracay. Sem se moc rád znovu vrátím!

Převzato z časopisu GOLF 8/2013
Text: Jan Pošta, foto: Andrea Bezděkovská, Fairways & Bluewater Boracay

 
Boracay2UŽITEČNÉ INFORMACE
FAIRWAYS & BLUEWATER BORACAY
Adresa: Fairways & Bluewater Boracay, Newcoast Boracay, Malay, Aklan
Tel.: +63 36 288 5585
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Web: www.fairwaysandbluewater.com.ph
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka hřiště (m): 5 966 (bílá) | 5 517 (žlutá) | 5 192 (modrá) | 4 793 (červená)
Green fee: 5 000 PHP + golf cart 1 200 PHP + caddy fee 400 PHP

 
INFORMACE PRO TURISTY
Jak se na Boracay dostat
Z hlavního města Manily, případně z jiných míst, je možné letět buď na malé letiště Caticlan (obsluhované pouze vrtulovými letadly, IATA kód MPH), nacházející se kousek od přístavu Jetty Port, nebo na letiště Kalibo (KLO), z něhož trvá cesta po silnici do Caticlanu zhruba dvě hodiny. K dispozici je množství autobusů a dodávek. Většina letů z Manily do Kaliba a Caticlanu odlétá z vnitrostátního Terminálu 3 (ne všechny!). Cesta lodí z Jetty Port do Cagban Port na Boracay trvá pár minut, před plavbou je nutné také zaplatit poplatek 125 PHP (terminal + environmental fee).

Kdy cestovat
Hlavní turistická sezona na Boracay trvá od listopadu do dubna. Teploty se pohybují mezi 25 až 32 °C a prší málo. V květnu a červnu přibývá srážek a teploty dosahují až 38 °C, od července do října nastává období dešťů a je vyšší riziko výskytu tajfunu. Nejvíce návštěvníků přiláká ostrov na Vánoce, čínský Nový rok a Velikonoce, kdy ceny ubytování rostou o desítky procent.

Časový posun
V době zimního času v ČR činí časový rozdíl +7 hodin.

Cestovní doklady
Při turistickém pobytu na Filipínách, který nepřesáhne 21 dní, se nevyžaduje vstupní vízum, postačí cestovní pas platný alespoň 6 měsíců po datu ukončení zájezdu. Při příletu na Filipíny je nutné předložit zpáteční letenku a při odletu počítat s platbou odletové taxy (550 PHP).

Měna
Oficiální měnou v zemi je filipínské peso (1 PHP = 0,5 Kč).


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...