M-Golf-Legend-750Cestování lidem uspokojuje jejich tužby ať jsou seberozdílnější. Na Mauriciu se splní i hodně náročná přání jak těch, kteří hledají krásné pláže, klidné moře a nedotčenou přírodu, tak těch, kdo milují golf v krásném prostředí. Takže není žádným překvapením, že se sem rádi vracejí.

Když Airbus vyplivl skoro tisíc pasažérů na letišti, počítala jsem s nekonečnými kontrolami a frontami. Vše bylo ovšem tak skvěle zorganizováno, že jsem po slabé půlhodince už seděla v taxíku do hotelu. S kamarádkou jsme si vybraly východ, kde je hustota hřišť největší a stále se dále buduje.

M-Port-Louis-250Ostrov křížem krážem
Před golfem pár výletů: Mauricius, chcete-li, můžete objet za jeden den, tak je tento ostrov malý. Ze severu na jih měří pouhých 65 kilometrů, z východu na západ ještě o 20 kilometrů méně. Jediným větším problémem při objevování ostrova může být často orientace. Jakmile se totiž dostanete na některou z hlavních cest, všechny vedou do hlavního města Port Louis. Ale vyplatí se tam zabrousit, protože to není v žádném případě ospalé přístavní městečko z koloniální doby. Žije tu kolem 1,3 milionů obyvatel a je tu pěkně živo. Zde lze vyrazit na nákupy: do malých obchůdků v úzkých uličkách nebo přímo na nábřeží do elegantních shopping center na Caudan Waterfront. Nenechte si ujít centrální tržnici Central Market, Babylon čínských, kreolských, indických a afrických obchodníků nabízejících to nejexotičtější zboží – od léčivých bylin přes afrodiziaka, ovoce, zeleninu a hlavně nekonečné množství koření z Dálného východu. Všude se dá smlouvat, ale ceny nejsou tak nízké, jak byste tady očekávali.

M-Residence-250Zázraky v botanické zahradě
Jakmile se nasytíte města, vyrazte třeba do botanické zahrady Pamplemousse, která leží necelou hodinu od Port Louis. Můžete tu strávit klidně i půl dne, je obrovská a nejstarší na jižní polokouli. Pochází z roku 1767. Můžete špacírovat pod stoletými palmami, odpočívat pod banánovníky na březích rybníčků. Nenechte si ujít královské lekníny, ty největší z nich prý unesou i novorozené dítě. Roste tu i legendární palma Talipot, která kvete většinou až po uplynutí 50 – 70 let, a po dozrání plodů celý kmen odumírá.
Dále pokračujte podél severozápadního pobřeží až nahoru k zátoce Grand Baie a k Mysu neštěstí (Cap Malheureux), jehož malý kostelík připomíná dramatické a nešťastné ztroskotání lodi Saint Géran v roce 1744. Spisovatele Bernardina de Saint-Pierra tenkrát inspirovalo k napsání love story "Paul a Virginie": příběh dvou zamilovaných, kteří podobně jako Romeo a Julie tragicky zahynuli.
Pobřeží je samozřejmě elegantnější. Nádherné pláže a luxusní resorty. Mezi nimi najdete malé oázy pro domácí obyvatelstvo, nedotčené pláže, kde se setkávají nejen o víkendech mladí i staří. Společně se vaří, zpívá, muzicíruje a tančí v rytmu národního tance sega často až do rána.

Blaho pro tělo i duši
V Evropě nejraději cestuji na vlastní pěst, ale v případě Mauricia jsme s kamarádkou vyrazily za travel designery z Elite Voyage a nelituji. Doporučili nám na východním pobřeží hotely, rezervovali tee time, zajistili transfery a vše skvěle fungovalo.

M-golf-legend-view-250Constance Belle Mare Plage
Constance Belle Mare Plage je světoznámé letovisko ležící na východním pobřeží. Táhne se podél dvoukilometrové písečné pláže, která obepíná celý resort, patřící k nejstarším a nejlepším na Mauriciu. Vilky jsou rozesety v bujném tropickém parku, některé takřka na pláži jiné obklopené palmami uprostřed stinné zahrady. Resort je vhodný jak pro rodiny s dětmi, tak pro bezdětné páry. Na výběr máte několik variant ubytování: od dvoulůžkových pokojů, přes prostorné suity a k dispozici je i několik vilek s více ložnicemi a příjemným átriem s bazénem.

Sedm restaurací jistí pestrou neopakující se stravu. Přímo v hlavní budově hotelu je ta hlavní La Citronelle, kde se podávají snídaně a večeře. Mě okouzlila restaurace přímo golfovém hřišti Legend Deer Hunter s krásným výhledem na hřiště, specializující se na mořské plody a divočinu. Sympatický číšník a sommeliér nám doporučil humra a zajímavý salát ze srdíček mladých palem. Jemné, krémové jádro různých druhů palem patří mezi vysoce ceněné ostrovní pochoutky. Jde o střed zelených, mladičkých, maximálně čtyři roky starých stromů. K tomu nám nábídl skvělý Sauvignon Blanc z Jižní Afriky. Další oblíbenou restaurací je La Sppiagga, která leží přímo na pláži. Specializuje se na mořské plody a italskou kuchyni.

Golf & Co
Na ostrově je 12 kvalitních hřišť, takže je z čeho vybírat. Hřiště jsou ve skvělém stavu a často velmi odlišná, každý si najde svého favorita. Většina je přímo u moře, ale za návštěvu stojí i vnitrozemská hřiště.

M-Azuri-250Azuri – neopovrhněte devítkou
První den po příletu – přistává se brzy dopoledne – jsme se ubytovaly v resortu Belle Mare. Hotelový manager nám na zahájení doporučil novou devítku Azuri, která byla v provozu teprve čtyři měsíce. Hřiště má tří- a čtyřparové jamky s rozlehlými greeny. Na každém greenu jsou dvě jamky – dáte-li si i druhou devítku, hrajete na druhou, vzdálenější jamku. Takže vlastně jako osmnáctka. Díky všudypřítomnému mořskému vánku, velkým, pořádně zvlněným greenům, strategicky umístěným bunkerům a dramatickým změnám výšky se určitě nudit nebudete.
Malá, ale úžasná klubovna s otevřenou kuchyní vytváří velmi příjemný golfový zážitek pro hráče všech úrovní dovedností. V areálu je kvalitní chiping area a v blízké budoucnosti bude dokončen i driving range. V bezprostřední blízkosti je i hotel Azuri.

Legend Course a Links Course
Velkou výhodou celého resortu Constance Belle Mare Plage jsou dvě vlastní golfová mistrovská hřiště Legend Course a Links Course. Obě jsou ve špičkovém stavu a velmi náročná. Nechybí ani velkoryse pojaté tréninkové zázemí a restaurace s výhledem na hřiště.

M-golf-legend-view-250Osmnáctku Legend – jedno z nejstarších hřišť na ostrově (1994) - obejdete bez problémů i pěšky. Nejsou tu žádná velká převýšení. Hřiště měří 6 024 metrů s parem 72. Úzké fairwaye vyžadují přesnost, totéž lze tvrdit o vodních překážkách. Kdo hraje toto hřiště poprvé doporučím pro jistotu velkou zásobu míčků. Nejen jezírka, ale i zrádné doglegy jsou přímo polykači míčků.

 

M-Golf-LInks8-250Mladší osmnáctka Links je o něco kratší, nicméně jsou tu delší přechody a velká převýšení – tedy doporučuji e-cart. S tradičními linksy toto hřiště nemá moc společného: fairwaye ve zvlněném terénu jsou široké a od písčitých pláží dost daleko. A všude lávové kameny, které jsou často nahrnuty do homolí, kde zapadlý míček těžko najdete. Pokud se do kamene trefíte, nemáte tušení, kam míček odskočil.

Po golfu máte velký výběr dalších zábav. Můžete se řáchat v moři nebo bazénech, zajít do klimatizovaného fitka, zkusit si to na lodis potápěčskou výbavou, eventuelně se nechat rozmazlovat ve wellness centru Constance Spa. Ať už v jedné z vířivek nebo třeba na masáži.
www.constancehotels.com

M-Avalon18th-250Avalon Golf Estate
Letos jsme si opět nenechaly ujít návštěvu golfového hřiště Avalon. Mistrovské hřiště, pod jehož designem je podepsán rovněž Peter Matkovich, leží v přírodní rezervaci uprostřed čajových plantáží nedaleko posvátného místa hinduistů, přírodního jezera Grand Bassin. Avalon se svojí výškou 400 metrů nad mořem je nejvýše položeným mauricijským hřištěm. Přestože je umístěno daleko od pobřeží, za jasného dne, nabízí téměř ze všech jamek výhledy na oceán.
Hřiště se táhne kopcovitým terénem, obklopeném malými lesíky, fairwaye lemují kapradiny a nádherná květena, mosty, překlenující potůčky a vodopády – každá jamka se prezentuje s novou scenerií a novou výzvou - připadáte si tu jako v rozkvetlé zahradě. Součástí rezortu je 18-ti jamková golfová akademie s parem 54, 22 metrů dlouhý bazén, tenisová hřiště a hřiště na beach volejbal. Nezapomeňte navštívit skvěle vybavený proshop.
Par 72, 6.318 m
www.avalon.mu

M-vecere-plaz-250A na závěr jsme si zahrály hřiště Heritage, které leží poblíž stejnojmenného hotelového resortu. Tato mistrovská osmnáctka je pravidelným dějištěm European Tour. Architekt Peter Matkovich, bývalý European Tour Pro, zde vytvořil velmi zajímavé hřiště, které se táhne mírně kopcovitým terénem s mnoha výhledy na oceán. Nebylo třeba pokácet jediný strom ani budovat uměle vodní překážky. Vše důmyslně přizpůsobil zdejšímu terénu. Není divu, že hřiště Heritage bylo již dvakrát vyznamenáno jako nejlepší v Indickém oceáně. Připravuje se druhé hřiště, jehož dokončení zdržel covid. Otevření se plánuje na září 2023. Devítka už je hotová, ale nechtěli nám ji ani ukázat. Sympatický golfový manažer Michael Geerdharry nám jen sdělil, že to bude linksové hřiště, které bude začínat na kopci, vysokém 600 metrů a potáhne se dolů k oceánu.
www.heritage.mu

Výlet na Mauricius byl opravdu zdařilý. Pocovidový start se ostrovu povedl, vše je už v provozu a rozvoj ostrova se rozjel naplno. I golfově jsou plány velké: ještě letos bude otevřena další osmnáctka a na rýsovacím prkně jsou další dvě hřiště. Co si nadšený golfista může lepšího přát.

Připravila: Natascha Kames
Foto: Archiv golfových resortů


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...