GB RoyalAberdeen 750New York Times zařadil Aberdeen a jeho okolí mezi nejlepší pětadvacítku míst, jež stojí za návštěvu. Nezanedbatelnou roli v tom hrají i milovníci golfu, neboť severovýchodní pobřeží v délce nějakých 250 kilometrů je doslova poseté golfovými hřišti. První golfové přikázání nám tak velí vyrazit do kraje hradů a zámků, zpěněného příboje i písečných dun, z nichž některé dosahují až třicetimetrové výšky. Přijměte naše pozvání.

Přírodní krása, bohatý golfový odkaz a rozmanitost zdejších hřišť, zahrnující mezinárodně ceněná mistrovská dějiště i veřejnosti nepříliš známá členská hřiště – to vše oblasti vyneslo lichotivou nálepku jedné z nejdokonalejších golfových scén ve Velké Británii.
Linksová hřiště jako Royal Aberdeen (na úvodním snímku) či Cruden Bay zaujímají v nejrůznějších žebříčcích čelní příčky, zakusit nástrahy tohoto typu hřiště však můžete i v Inverallochy, Fraserburghu, Cullen Links či Peterheadu, méně známých perlách, servírujících výzvu i těm nejzkušenějším a všem pak bez rozdílu nabízejících výhledy na modrou hladinu Severního moře kontrastující s bílou pěnou, dunami porostlými téměř nepropustnou trávou, zelení fervejí a žlutou barvou rostlin, které dotvářejí jedinečnou kulisu hřišť, avšak míček v nich pohřbít rozhodně nechcete...

Mistři svého druhu
V uplynulých dvou set letech po sobě zanechala v Aberdeenshire výrazné stopy pěkná řádka slovutných golfových architektů. Ve zdejší krajině vytvořili ferveje, jež dodnes slouží jejich následníkům jako zdroj nevyčerpatelné inspirace. S úzkostnou pečlivostí se do půdy kolem Aberdeenu pustili dle návrhů Alistera MacKenzieho, Jamese Braida, Archie Simpsona nebo Toma Morrise staršího.
Zpod rukou legendárního tvůrce Augusty National Alistera MacKenziho se roku 1910 zrodil Duff House Royal, o bezmála dvě desetiletí pak přidal mistrovské hřiště v Hazleheadu. James Braid je podepsán například pod redesignem GC Fraserburgh, tradičního linksu, jenž je pátým nejstarším klubem ve Skotsku a sedmým nejstarším na celém světě.

Great ba min
Budete-li mít možnost zahrát si s někým z místních, neváhejte. Dozvíte se spoustu zajímavostí a historických souvislostí, krom toho dozajista oceníte rady, jak na tu kterou jamku. Když vám pak zvlášť parádně sedne drajv, dost možná z úst vašeho průvodce uslyšíte výše uvedenou větu. Váš míček ale může skončit také v pořádném rafu (místním dialektem roch), což je pak gye teuch situace, tedy „hodně těžká", zkrátka pořádná šlamastika.
Místní dialekt používaný v severovýchodním Skotsku se označuje jako doric a má kořeny v Řecku. Bohatě je zastoupen v literatuře i písních, a dokonce byl uznán jako třetí oficiální jazyk ve Skotsku, vedle angličtiny a skotské gaelštiny. Místní pochopitelně hovoří i anglicky, a tak z jejich případného doprovodu na hřišti nemusíte mít žádné obavy. Spíš naopak, budou vám cennými průvodci po hřištích, kterých v regionu napočítáme na pětapadesát.

Golfová hřiště vyhoví hráčům všech úrovní i jejich peněženkám. Díky jejich pestrosti si každý najde to své. Reputaci jedné z nejúžasnějších golfových destinací si však region vysloužil především zásluhou skvělých linksů v čele s Royal Aberdeen, Murcar Links, Trump International Golf Links či Cruden Bay. Kvartet, jaký bezpochyby figuruje na seznamu vysněných zastávek každého milovníka tradičního způsobu golfu tak, jak se hrál po staletí. Jedním z dokladů kvality budiž fakt, že první dva jmenované resorty v nedávné minulosti hostily podniky European Tour.

GB RoyalAberdeen 250Hvězdné kvarteto
Osmnáctka Royal Aberdeen Balgownie Links (1780) z dílny bratří Archie a Boba Simpsonových (na snímku) je právem považována za skutečný klenot. O úpravu bankrů a prodloužení se později zasloužil James Braid. Klub původně založila Society of Golfers v Aberdeenu roku 1815 a jedná se tak o šestý nejstarší klub světa. Na začátku 20. století (1903) přešlo hřiště pod patronát krále Edwarda VII., odtud slůvko Royal v názvu.
O úvodní devítce se často referuje jako o nejlepších devíti zahajovacích jamkách, jež představují výzvu pro všechny nadšené hráče. Tradiční layout in-out vás provede mezi dunami a zpět podél náhorní plošiny. Právě písečné duny udávají ráz hřiště, jež nabízí výhledy na Severní moře i řeku Don. Bezpochyby jde o náročný test i pro špičkové profesionály, i proto sem před šesti lety zavítalo prestižní Scottish Open ze série EPGA Tour.
Klub si zakládá na příjemné atmosféře, vřelém přijetí i pozornosti věnované ve stejné míře členům i návštěvníkům. Resort tvoří ještě dalších osmnáct jamek hřiště Silverburn.

GB MurcarLinks 250Archie Simpson, který kredit získal i za hřiště Blair a Haugton v Deeside GC, navrhoval také sousední Murcar Links (na snímku). Kromě toho asistoval Tomu Morrisovi staršímu při návrhu mistrovské osmnáctky v Cruden Bay. Dílo z roku 1899, ležící 40 kilometrů severně od Aberdeenu, se chlubí dramatickými výhledy a zároveň patří mezi největší výzvy, jaké severovýchod může nabídnout. Pozdějších úprav se podobně jako v Royal Aberdeen chopil Braid.
Jamky meandrují mezi dunami, masivní písečné útvary a zvlněné ferveje spolu s vřesem a výhledy na zpěněné Severní moře, kdy modř přechází v bílou pěnu, jen dokreslují velkolepé kulisy. Každá jamka představuje výzvu samu o sobě. I když hra na zdejším linksu může trochu „bolet" vzhledem k nevyzpytatelným odrazům, „pomačkaným" fervejím i několika slepým ranám a dalším nástrahám, odnesete si nezapomenutelný zážitek.
Stěžejní jamkou je sedmička, čtyřpar zvaný Serpentina. Z vyvýšeného odpaliště drajvujete přes klikatící se potok s roklí po pravé straně a nepříjemně hustým rafem vlevo. Všude kolem vysoké duny.

GB CrudenBay 250Cruden Bay GC (na snímku), původní design Toma Morrise staršího, kde spolu s ním svůj otisk zanechal i Archie Simpson, založili na sklonku 19. století (1899). Redesign svěřili do rukou Toma Simpsona a Herberta Fowlera v roce 1926. Návštěvníky přitahuje tradicí s nádechem „staromódního" linksového golfu bez bugin a vozíků. Když k tomu přidáte jemně konturované greeny a úžasná panoramata, pak zdaleka nejde jen o hřiště pravidelně figurující ve stovce nejlepších golfových stánků planety, ale o prvotřídní zážitek se vším všudy. Solidní délka, dobré umístění a správná rozhodnutí – tři klíče k úspěchu na jednom ze skrytých skotských klenotů.

GB TrumpInternationl 250Nejnovější přírůstek této části Skotska spadá do vlastnictví současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Osmnáctku Trump International Golf Links (na snímku) navrhoval slavný golfový architekt Martin Hawtree.
Resort otevřený roku 2012 se usadil mezi stovkou nejlepších hřišť planety v hodnocení amerického Golf Digestu. A vlastně to ani nepřekvapí. Bezvadné ferveje, vyvýšené duny, nezapomenutelné scenérie, to vše jen kousek od Aberdeenu.

Další korálky golfového náhrdelníku
Na sever od centra Aberdeenu se podél pobřeží rozkládají další linksová hřiště. Nějakých padesát minut cesty po A90 dorazíte do GC Peterhead. V rodokmenu má u roku narození uvedenu číslici 1841 a je tak osmnáctým nejstarším hřištěm světa. Zaparkujete na břehu řeky Ugie, přejděte most ke klubovně a vyrazte na jeden z nejlepších skotských linksů.
Přímořské hřiště jako vymalované. A také pořádně těžké, třebaže s délkou 5 621 metrů nepatří dle moderních standardů k nejdelším. Tím se však nenechte mýlit. Naopak si uvědomte, že uvedené metry jsou v případě linksových hřišť dosti zavádějící, mimo jiné proto, že neustálý boj svádíte s větrem vanoucím od moře. V resortu roku 1923 přibyla další osmnáctka, nicméně dnes už z ní existuje jen devět jamek známých pod jménem New Course.

Další zastávku hledejte ve vísce Inverallochy, jež nyní tvoří součást města Fraserburgh. Vesnička propůjčila název 4 971 metrů dlouhé osmnáctce Inverallochy Golf Club, jež je kratší, o to však zábavnější. Valící se duny jdoucí podél panenských pláží a rozeklaná skaliska vytvářejí dramatickou kulisu herního děje. Z každé jamky spatříte mořskou hladinu. Klasický links z roku 1888 čítá šest tříparů, rekordní skóre 57 při paru 67 volá po zdolání...
Pár mil severně leží dobře známý Fraseburgh Golf Club, kde se hraje už od roku 1777! Třebaže závěrečná jamka začíná širokou otevřenou fervejí, nenechte se ukolébat, místo otevřené náruče fervejí se už od dvojky potýkáte s divokou jízdou dunami. Právě tady se snadno vrátíte do doby, v níž se hrával golf před sto lety.
Divoce zvlněné ferveje, písečné kopce, báječné výhledy a několik skutečně spektakulárních jamek – to je nefalšované linksové dobrodružství. Za takový výhled ze šestnáctky směrem k Severnímu moři a Moray Firth či město Fraserburgh se těch pětačtyřicet liber určitě vyplatí. Kromě toho klub nabízí dalších devět jamek hřiště Rosehill (2 195 m).

GB CullenLLinks 250Co by kamenem dohodil se podél krásné pláže rozprostírá bláznivé hřiště s parem 63 (4 206 m), které se nepodobá žádnému jinému zde na severu. Navštívit ho musíte už jen pro jeho originalitu. Řeč je o Cullen Links Golf Club (na snímku), výtvoru Toma Morrise staršího, doyena cechu golfových architektů, který sem zavítal roku 1881, aby zde křížem krážem položil ferveje. Parádně využil četné elevace a zanechal nám výzvy v podobě nezapomenutelných tříparů, jež hřišti dominují.
Součástí resortu je také Hotel Cullen Bay v blízkosti třetí jamky, který servíruje nádherné výhledy na dolní pasáž hřiště i pětadvacetimetrovou rudou skálu známou jako Boar Crag. Přímořský golf slouží coby nadmíru atraktivní alternativa k mistrovským layoutům. O zábavu je postaráno.
Po rundě golfu se zastavte v hotelu nebo v Lily's Kitchen Café v Cullen a ochutnejte jednu z tradičních skotských rybích polévek Cullen Skink. Jde o hustý pokrm s uzenou treskou, bramborami, mlékem a cibulí, jež tu servírují už od konce 19. století. Na počest polévky se dokonce od roku 2012 koná světový šampionát Cullen Skink World Championship, který hostí právě jmenovaný hotel. Titul už třikrát zůstal v držení jednoho z vlastníků hotelu Iana Watsona, až jej před dvěma lety sesadil jmenovec Lynne Watson z Lily's Kitchen Café.

Ve vnitrozemské části objevíte parkové typy hřišť, zasazené v nádherných zámeckých kulisách, plných stromů, soutěsek či obnažených skal porostlých vřesem. Patří sem i nejvýše položené britské hřiště v Breamaru v blízkosti Národního parku Cairngorms. Nedaleko od něj najdeme i devítku nacházející se poblíž letního útočiště královny v Balmoral.
Z parkových hřišť stojí za upozornění i Banchory Golf Club, okouzlující osmnáctka jdoucí podél břehu řeky, jejíž ráz určují stromy i vřes. Za vznik vděčí místním architektům, jimž cenné rady poskytl uznávaný a nám už dobře známý Archie Simpson. Ferveje se proplétají mezi břízami i borovicemi, lemují je divoce rostoucí květy, které obklopují i menší, zato pěkně tvarované greeny. Lesy a vyvýšené kopce tvoří krásné pozadí hry. Z centra města je to do klubovny kousek a věřte, že se vynasnaží, abyste si ze hřiště i klubovny odvezli krásné vzpomínky.

Za pár minut jízdy z Aberdeenu dorazíte na další z nevšedních a lehce skrytých pokladů. Osmnáctka Craibstone prověří všechny vaše dovednosti. Každá jamka vyžaduje odlišný přístup, společným jmenovatelem nicméně bude zábava. Greeny jsou považovány za jedny z nejlepších na severovýchodě země, jemné sklony a četné brejky však dovedou pozlobit. Vítáni tu jsou všichni bez rozdílu včetně skupinek, kterým ušijí den na míru. V bistru servírují domácí kuchyni a tvrdí o sobě, že jsou víc než golf. Tak proč to neprověřit!

Hned dvě osmnáctky parkového typu servíruje Newmachar. O jejich zrod se zasloužil Dave Thomas, Hawskill letos slaví třicet let od svého otevření, Swailend zahájil provoz o sedm let později. Navzdory relativnímu mládí, ve srovnání s dalšími hřišti v regionu, působí mnohem zralejším dojmem. Zejména díky vzrostlým borovicím i břízám. Architekt velmi chytře zakomponoval bankry i vodní překážky. Oč je osmnáctka Swailend méně náročná na psychiku, o to větší nástrahy v podobě jemných kontur i dobře umístěných bankrů tu číhají, náročnou prověrku podstoupíte i na greenech.

Peterculter, projekt Eddyho Lappina rozkládající se na březích řeky Dee, nabízí jedny z nejkrásnějších přírodních scenérií v okolí Aberdeenu. Ani se nechce věřit, že v „rodném listu hřiště" stojí rok narození 1989. Táhne se po terasách a přirozeně kopíruje říční břeh, navíc je o hřiště v průběhu roku příkladně postaráno, a tak jej vždy najdete ve výborné kondici. V pohodlné klubovně se vám dostane i vřelého přijetí, což pro cizince platí dvojnásob. Přijeďte a vyzkoušejte hru, garantuji vám, že nebudete zklamáni.

GB Portlethen 250Vydáte-li se zhruba deset kilometrů od centra Aberdeenu jižním směrem po A90, dorazíte na půdu Portlethen GC (na snímku). Dorostlo do jednoho z nejpopulárnějších parkových hřišť severovýchodního Skotska, za což vděčí řadě přírodních prvků. Těm dominuje potok Findon, lemovaný vzrostlými košatými stromy. Vybírali je pečlivě a na hřišti jich vysadili na jednadvacet tisíc. Malebnost hřiště ještě podtrhují kamenné mostky.
Na první devítce potok přetíná hned pět jamek a ovlivňuje jak drajvy, tak přihrávky do greenů. Druhá devítka je na vodní překážky chudší, nicméně na patnáctce a na poslední jamce Findon opět vstupuje do hry. Čtyřparová patnáctka, nezpochybnitelná signature hole, vyžaduje přesný drajv, neboť se točí zprava doleva a je třeba si otevřít úhel pro ránu do greenu. Ta vede z kopce a překonáváte potok, respektive vodní příkop, který jamkoviště chrání.

Zrození šampiona
To by v tom byl čert, pokud by z tak skvělých hřišť nevzešel alespoň jeden velký mistr svého řemesla. Je jím Paul Lawrie, vítěz British Open z roku 1999, který evropské barvy hájil i v Ryder Cupu. Profesionální kariéru zahájil roku 1986, kdy ho coby sedmnáctiletého teenagera najali jako profíka v Banchory Golf Club, jen pár kilometrů od jeho rodiště Aberdeenu.
Dnes tu vlastní a vede Paul Lawrie Golf Centre, zahrnující devítijamkové hřiště a cvičné plochy. „Jako zdejší rodák jsem šťastný, že mám na dosah několik fantastických hřišť, a jsem pyšný, že můžeme nabídnout prvotřídní zařízení a k tomu dech beroucí kulisy. Jakmile tu hru jednou vyzkoušíte, garantuji vám, že se sem budete chtít vrátit," tvrdí zkušený šampion.

Živá voda
Skotská whisky je známá po celém světě a její příznivci cestují tisíce kilometrů, aby si oblíbený nápoj vychutnali v jeho domovině. Není divu, že i v této oblasti narazíte na řadu palíren. Už 220 let produkuje svou jedinečnou sladovou whisky palírna Knockdhu. Za války byla uzavřená a sloužila k ubytování vojáků, k další uzavírce došlo v roce 1983. Provoz obnovila o šest let později společnost Inver House Distillers a od roku 1994 používají název anCnoc, aby nedocházelo k záměně s whisky Knockado.
Nejvýchodněji položenou je Glen Garioch, nejmenší a nejméně známá ze tří pálenic Morrison Bowmore. Ardmore čerpá vodu z pramene v Knockandy a produkuje čtrnáctiletou whisky s 45 % alkoholu. Ardmore Highland dostanete v hotelech i restauracích napříč celým regionem.
Na úpatí pohoří Cairngorm stojí lihovar a palírna Royal Lochnagar, kde nabízejí fascinující prohlídku místní experti. Držitelem královské licence je od roku 1846 a malebná palírna boduje i jako turistická atrakce. Leží totiž jen pár minut od letního sídla britské královny v Balmoralu.
Ve známost i přes svou kratší historii vstoupila i palírna Macduff, jež svou architekturou a zevnějškem nezapadá do zdejší tradice. Vznikla roku 1962 a produkuje čistou sladovou malt whisky značky Glen Deveron, což je desetiletá whisky s obsahem alkoholu 40 %, mající lehkou a bohatou chuť bez rašelinového charakteru.

Od pití se snadno přesuneme k jídlu. Bylo by doslova hříchem nevyužít darů moře, čerstvé ryby – různé druhy tresek, platýs, krevety či oliheň – tvoří nedílnou součást místní nabídky. Jen málokdo dobrovolně vynechá možnost navštívit Bay Fish & Chips na pobřeží Severního moře ve Stoneheaven, kde lze pokrm spláchnout jedním ze dvou lokálních piv, BrewDog a Fierce Beer. Vyhlášené je hovězí maso plemena angus, stejně jako zmrzlina z rodinné farmy v Mackies.

Skotský průvodce vůbec udává spoustu pohnutek k návštěvě, konkrétně jich přináší 597. Vedle pětapadesáti golfových hřišť se na území nachází 263 hradů a zámků, 8 palíren, 5 lyžařských center, 87 vyhlášených restauračních zařízení, 10 významných festivalů, 2 starobylá města, 165 mil pobřeží, 1 královské sídlo a 1 národní park. Jednoduše řečeno – důvod k návštěvě si najdete vždycky a snadno ho obhájíte. Kdykoliv a před kýmkoliv!

DALŠÍ ATRAKCE
Vedle nepřeberných golfových zážitků oblast servíruje řadu dalších pozoruhodných míst. V jejich výčtu nemůžeme opomenout největší Národní park Cairngorms s dramatickými horami, majestátními kopci a vřesovišti. National Geographic považuje zdejší pobřeží za jedno z vůbec nejkrásnějších na světě. Na své si tu přijdou jak milovníci vodních sportů, tak příznivci turistiky.

Skotové jsou milovníci her, od května do září tu probíhají nejrůznější zápolení na lokální úrovni až po soupeření, jehož se účastní tisíce lidí. Jednou z popisovaných soutěží je i pověstný hod kládou o délce pěti až šesti metrů, vyhlášené jsou i skotské tance a řada dalších akcí, při nichž se pánové oblékají do kiltu a vše doprovázejí tradiční dudácké melodie.

Údolí řeky Dee je domovem zámku Balmoral, letního sídla královské rodiny, které si před více než 150 lety vybrala královna Viktorie. Ostatně zámků tu najdete víc než kdekoliv jinde v zemi. Známá je zřícenina hradu Dunnottar na útesu s výhledem na Severní moře, vzhledem ke své poloze hrad v minulosti odolal všem útokům a nikdy nebyl dobyt. V jeho zdech se kdysi ukrývaly skotské korunovační klenoty. Dnes jsou z Dunnottaru romantické trosky, na jejichž zdech najdete strašidelnou hlavu.
Zříceninu hradu Slains, zbudovanou na dramatickém vrcholu útesu v Cruden Bay, budou znát příznivci literatury. Osobitý prostor hlavní síně ve tvaru oktagonu mohl sloužit Bramu Stokerovi coby předloha pro popis síně hraběte Drákuly.

SEZNAM HŘIŠŤ
Aboyne Golf Course
Typ: parkové | Par: 68/69 | Green fee: od 40 £
T.: +44 (0) 13398 86328 | W: www.aboynegolfclub.co.uk

Aboyne Loch, Tiger Golf Course
Typ: parkové | Par: 68 | Green fee: od 15 £
T.: +44 (0) 13398 86444 | W: www.thelodgeontheloch.com

Aboyne Loch, Pussycat Golf Course
Typ: parkové | Par: 62 | Green fee: od 12 £
T.: +44 (0) 13398 86444 | W: www.thelodgeontheloch.com

Alford Golf Course
Typ: parkové | Par: 69 | Green fee: od 24 £
T.: +44 (0) 1975 562 178 | W: www.alford-golf-club.co.uk

Auchenblae Golf Course
Typ: parkové | Par: 64 | Green fee: od 15 £
T.: +44 (0) 1561 320 002 | W: www.auchenblaegolfcourse.co.uk

Auchmill Golf Course
Typ: vřesové | Par: 71 | Green fee: od 18 £
T.: +44 (0) 1224 714 577 | W: www.auchmillgolfclub.co.uk

Ballater Golf Course
Typ: vřesové | Par: 70 | Green fee: od 40 £
T.: +44 (0) 13397 55567 | W: www.ballatergolfclub.co.uk

Balnagask Golf Course
Typ: pobřežní links | Par: 70 | Green fee: od 20 £
T.: +44 (0) 1224 876 407 | W: www.sportaberdeen.co.uk

Banchory Golf Course
Typ: parkové | Par: 69 | Green fee: od 38 £
T.: +44 (0) 1330 822 365 | W: www.banchorygolfclub.co.uk

Braemar Golf Course
Typ: vřesové | Par: 65 | Green fee: od 25 £
T.: +44 (0) 13397 41618 | W: www.braemargolfclub.co.uk

Craibstone Golf Course
Typ: parkové | Par: 69 | Green fee: od 35 £
T.: +44 (0) 1224 716 777 | W: www.marshall-leisure.co.uk

Cruden Bay, Main Golf Course
Typ: links | Par: 70 | Green fee: od 150 £
T.: +44 (0) 1779 812 285 | W: www.crudenbaygolfclub.co.uk

Cruden Bay, St. Olaf Golf Course
Typ: links | Par: 64 | Green fee: od 30 £
T.: +44 (0) 1779 812 285 | W: www.crudenbaygolfclub.co.uk

Cullen Links Golf Course
Typ: links | Par: 63 | Green fee: od 25 £
T.: +44 (0) 1542 840685 | W: www.cullenlinksgolf.co.uk

Deeside, Blairs Golf Course
Typ: parkové | Par: 70 | Green fee: od 35 £
T.: +44 (0) 1224 869 457 | W: www.deesidegolfclub.com

Deeside, Haughton Golf Course
Typ: parkové | Par: 70 | Green fee: od 100 £
T.: +44 (0) 1224 869 457 | W: www.deesidegolfclub.com

Duff House Royal Golf Course
Typ: parkové | Par: 68 | Green fee: od 50 £
T.: +44 (0) 1261 812 062 | W: www.duffhouseroyal.com

Fraserburgh, Corbiehill Golf Course
Typ: links | Par: 70 | Green fee: od 45 £
T.: +44 (0) 1346 516 616 | W: www.fraserburghgolfclub.org

Fraserburgh, Rosehill Golf Course
Typ: parkové | Par: 66 | Green fee: od 18 £
T.: +44 (0) 1346 516 616 | W: www.fraserburghgolfclub.org

Hazlehead Pines
Typ. Parkové | Par: 67 | Green fee: od 20 £
T.: +44 (0) 1224 321 830 | W. www.sportaberdeen.co.uk

Hazlehead, Golf Course (9 jamek)
Typ: parkové | Par: 35 | Green fee: od 11 £
T.: +44 (0) 1224 326 293 | W: www.sportaberdeen.co.uk

Huntly Golf Course
Typ: parkové | Par: 67 | Green fee: od 20 £
T.: +44 (0) 1466 792 643 | W. www.huntlygolfclub.com

Inchmarlo, Queen's Golf Course
Typ: parkové | Par: 64 | Green fee: od 20 £
T.: +44 (0) 1330 827 080 | W: www.inchmarlo-golf.com

Insch Golf Course
Typ: parkové | Par: 69 | Green fee: od 22 £
T.: +44 (0) 1464 820 363 | W: www.inschgolfclub.co.uk

Inverallochy Golf Course
Typ: links | Par: 67 | Green fee: od 30 £
T.: +44 (0) 1346 582 000 | W: www.inverallochygolfclub.com

Inverurie Golf Course
Typ: parkové | Par: 69 | Green fee: od 28 £
T.: +44 (0) 1467 624 080 | W: www.inveruriegolfclub.co.uk

Kemnay Golf Course
Typ: parkové | Par: 71 | Green fee: od 40 £
T.: +44 (0) 1467 642 225 | W: www.kemnaygolfclub.co.uk

King's Links Golf Course
Typ: links | Par: 71/68 | Green fee: od 20 £
T.: +44 (0) 1224 632 269 | W: www.sportaberdeen.co.uk

Kintore Golf Course
Typ: parkové | Par: 70 | Green fee: od 30 £
T.: +44 (0) 1467 632 631 | W: www.kintoregolfclub.net

Longside Golf Course
Typ: parkové | Par: 66 | green fee: od 15 £
T.: +44 (0) 1779 821 558 | W: www.longsidegolfclub.co.uk

Lumphanan Golf Course
Typ: vřesové | Par: 62 | Green fee: od 20 £
T.: +44 (0) 13398 83480 | W: www.lumphanangolfclub.co.uk

MacKenzie Championship Course
Typ: parkové | Par: 70 | Green fee: od 20 £
T.: +44 (0) 1224 321 830 | W: www.sportaberdeen.co.uk

McDonald Golf Course
Typ: parkové | Par: 70 | Green fee: od 32 £
T.: +44 (0) 1358 722 891 | W: www.ellongolfclub.co.uk

Meldrum House Golf Course
Typ: privátní | Par: 70 | Green fee: na vyžádání
T.: +44 (0) 1651 873 553 | W: www.meldrumhouse.com

Murcar Links, Golf Course (18 jamek)
Typ: links | Par: 71 | Green fee: od 110 £
T.: +44 (0) 1224 704 354 | W: www.murcarlinks.com

Murcar Links, Strabathie
Typ: links | Par: 70 | Green fee: od 30 £
T.: +44 (0) 1224 704 354 | W: www.murcarlinks.com

Newburgh-On-Ythan Golf Course
Typ: links | Par: 72 | Green fee: od 40 £
T.: +44 (0) 1358 789 058 | W: www.newburghgolfclub.co.uk

Newmachar, Hawkshill Golf Course
Typ: parkové | Par: 72 | Green fee: od 65 £
T.: +44 (0) 1651 863 002 | W: www.newmachargolfclub.co.uk

Newmachar, Swailend Golf Course
Typ: parkové | Par: 72 | Green fee: od 45 £
T.: +44 (0) 1651 863 002 | W: www.newmachargolfclub.co.uk

Oldmeldrum Golf Course
Typ: parkové | Par: 70 | Green fee: od 30 £
T.: +44 (0) 1651 872 648 | W: www.oldmeldrumgolf.co.uk

Paul Lawrie Golf Centre
Typ: parkové | Par: 27 | Green fee od 18 £
T.: +44 (0) 1224 865 750 | W: www.paullawriegolfcentre.co.uk

Peterculter Golf Course
Typ: parkové | Par: 71 | Green fee: od 40 £
T.: +44 (0) 1224 734 994 | W: www.petercultergolfclub.co.uk

Peterhead, New Golf Course
Typ: links | Par: 62 | Green fee: od 20 £
T.: +44 (0) 1779 472 149 | W: www.peterheadgolfclub.co.uk

Peterhead, Old Golf Course
Typ: links | Par: 70 | Green fee: od 65 £
T.: +44 (0) 1779 472 149 | W: www.peterheadgolfclub.co.uk

Portlethen Golf Course
Typ: parkové | Par: 72 | Green fee: od 45 £
T.: +44 (0) 1224 781 090 | W: www.portlethengolfclub.com

Rosehearty Golf Course
Typ: links | Par: 62 | Green fee: od 15 £
T.: +44 (0) 1346 571 250

Royal Aberdeen, Balgownie Links
Typ: links | Par: 71 | Green fee: od 190 £
T.: +44 (0) 1224 702 571 | W: www.royalaberdeengolf.com

Royal Aberdeen, Silverburn Course
Typ: links | Par: 64 | Green fee: od 70 £
T.: +44 (0) 1224 702 571 | W: www.royalaberdeengolf.com

Royal Tarlair Golf Course
Typ: parkové | Par: 71 | Green fee: od 25 £
T.: +44 (0) 1261 832 897 | W: www.royaltarlair.co.uk

Stonehaven Golf Course
Typ: parkové | Par: 66 | Green fee: od 40 £
T.: +44 (0) 01569 762 124 | W: www.stonehavengolfclub.com

Tarland Golf Course
Typ: parkové | Par: 68 | Green fee: od 24 £
T.: +44 (0) 13398 81000 | W: www.tarlandgolfclub.co.uk

Torphins Golf Course
Typ: parkové | Par: 64 | Green fee: od 15 £
T.: 44 (0) 13398 82115 | W: www.torphinsgolfclub.co.uk

Trump International Golf Links
Typ: links | Par: 72 | Green fee: od 195 £
T.: +44 (0) 1358 743 300 | W: www.trumpgolfscotland.com

Turriff Golf Course
Typ: parkové | Par: 70 | Green fee: od 30 £
T.: +44 (0) 1888 563 025 | W: www.turriffgolfclub.com

Westhill Golf Course
Typ: parkové | Par: 69 | Green fee: od 25 £
T.: +44 (0) 1224 740 159 | W: www.westhillgolfclub.co.uk


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...