Spa Hotel Ulrika

KrenkSérie českých profesionálních turnajů Czech PGAC Tour vyvrcholila v půli října třídenním kláním na brněnské Kaskádě. Finálový turnaj s poněkud složitým názvem SurGal Clinic GRAND FINÁLE PGA Czech Tour 2014 představoval optimální příležitost promluvit si s Pavlem Krenkem, ředitelem soutěže a ústřední postavou pořádající společnosti CZECH ONE (na snímku vpravo).

CZECH ONE převzala organizaci PGA Czech Tour před rokem, po skončení ročníku 2013. Všichni, co se o túru zajímají, ať už resorty, sponzoři nebo samotní hráči, byli zvědavi, jak si nový promotérský subjekt povede, jak zvládne sezonu finančně a organizačně. Nyní nadešel čas prvního bilancování. Náš rozhovor začal historií vzniku společnosti.
„Před rokem na jaře jsme dali dohromady partu lidí, která podpořila finančně první turnaj ročníku 2013. Pak pokračovaly debaty, jestli se zapojit víc, a vyústilo to ve smlouvu s PGA Czech na další období. Sledovali jsme, jak si túra vede, co by se případně dalo dělat navíc nebo jinak. Dávali jsme dohromady názory ode všech, kdo s túrou měli co do činění, a postupně vznikal obrázek, vize, co dál," vrací se v rychlosti do minulosti Pvel Krenk.

Sám se ke golfu dostal zvláštně – v Liberci, kde žije, pojala skupina lidí záměr postavit golfové hřiště. Pro Krenka, tehdy ještě negolfistu, to byl spíš podnikatelský záměr, samotný golf přišel na řadu až později. Zajistili financování, vybudovali hřiště bez půjček – ano, mluvíme o proslulé „Ypsilonce"! Chtěli, aby hřiště bylo nadčasové a mělo svou atmosféru. Podařilo se, z Pavla Krenka i dalších se brzo stali golfisté, CZECH ONE tvoří další stupínek jejich iniciativ. On sám se z hlediska golfu hodnotí jako zaujatý amatér, golf je podle něj krásný v tom, že se může projít s kamarády a dobře se přitom bavit.

Ambice CZECH ONE
„Ambicí projektu je dát této sportovní sérii pevný organizační řád – celku i jednotlivým turnajům," vysvětluje. „Profesionálové potřebují jistotu, možnost opřít se o pevnou strukturu sezony, aby si jednotlivé turnaje mohli napevno začlenit do programu. Celý projekt je neziskový. Dlouho jej dotovat nechceme, cílem je dlouhodobě vyvážený stav. Proto už první smlouva s PGAC je tříletá."

Vše by mělo vyústit v model túr, jaké vídáme v televizi, zahrnující věci technické jako třeba online scoring, aby diváci či fanoušci mohli sledovat vývoj skóre v reálném čase. Ale i dopady společenské. „Chceme předvést golfisty jako opravdové profesionály, kteří jdou příkladem ostatním. K tomu bezprostředně slouží i rozšíření programu našich turnajů o další vložené akce pro seniory nebo Apprentice, určené pro hráče, kteří si do hlavního turnaje netroufli, nechtějí riskovat rychlé vyřazení, ale rádi by se s profíky přesto porovnali," doplňuje ředitel soutěže.
Do samotných profiturnajů vpouští i slušnou porci amatérských hráčů. Několik jich dodávají sami, další si může přidat resort, na jehož hřišti turnaj proběhne, ČGF má k dispozici 10 karet s omezením HCP do 2, ale když jde o „místního znalce", povolí se i kousek nad tuto hranici.

Krédo organizátorů
Organizátoři turnajů – CZECH ONE – mají zajímavé krédo: „Chceme, aby o nás v podstatě nikdo nevěděl, aby všechno běželo bez toho, že se o nás organizátorech mluví. Když se totiž o někom mluví, bývá za tím nějaký problém, který se řeší, případně je potřeba ho řešit. Spolupracujeme velmi dobře s ČGF, pomohli nám s nominací rozhodčích tak, abychom na každém turnaji měli nejméně tři, na Kaskádě dokonce čtyři, aby se hráči i v tomto ohledu měli o co opřít."
Hráči jsou velmi féroví, o názor rozhodčích se opírají často, aby se v nějaké mezní situaci nedopustili prohřešku proti pravidlům. Letos se dvakrát či třikrát stalo, že se hráč dva dny po turnaji ohlásil, že udělal to či ono, že tu situaci dodatečně nastudoval nebo na jiném příkladu z dalšího kola zjistil, že věc nevyřešil správně, za což se chce nechat diskvalifikovat. „Děje se to i ve „velkém golfu", kde jde o veliké peníze, a to se mi na golfu líbí," dodává Krenk.

Letošek se nesl ve znamení velkého penza práce. Rozhodli se, že vyzkoušejí v praxi všechny nápady, vyhodnotí a na nich postaví další sezony. Hledali účelná řešení, koncepce. Museli si také zblízka osahat a nacvičit komunikaci s hráči, neboť ti potřebují jednoznačné informace, a to včas. Reagovat je potřeba na každý mail, na každý dotaz.
Dalším stěžejním úkolem byla komunikace s hřišti. Vyzkoušeli si všechna, udělali si přehled, jak to s kterým klape. „To byla obrovská škola", podotýká Pavel Krenk. „Dispozice hřiště jsou důležité, ale zjistili jsme, že na takový turnaj lze připravit jakékoli hřiště řadící se k mistrovským tak, aby na něm hráči museli bojovat. Jen by nemělo být nezáživné, mělo by hráče upoutat. I toto hledisko někdy rozhodne o tom, jestli tam profesionál pojede, nebo dá přednost čtyřem dnům tréninku někde úplně jinde."

Spojenectví, partneři, sponzoři
Museli se také důkladně poznat s PGAC a ČGF. Funguje to, vycházejí si vzájemně vstříc. Určitě pomohlo, že PGAC nominovala do soutěžního výboru túry hráče. Díky tomu je kontakt mezi hráči a organizátory skutečně bezprostřední.
Ve všech sportech je vždycky důležitým tématem otázka financování, potažmo spolupráce se sponzory. CZECH ONE jde souběžně dvojí cestou. Hledá místní partnery pro jednotlivé turnaje a zároveň partnery větší, přesahující svým působením jeden region. Cílem je dlouhodobější spolupráce. „Oslovujeme takové partnery, pro něž má spolupráce s námi reálný smysl, kteří vědí, proč to dělají. Vítáni jsou samozřejmě i příznivci, kteří chtějí podpořit golfovou myšlenku. Na zázraky ve formě mnohamilionového sponzora nespoléháme."

Dřívější systém fungoval velmi dobře u nás, ale navenek se téměř vůbec neprodával. V zahraničí o túře prakticky nevěděli. „Zjistili jsme to, když jsme začali zvát hráče z jiných zemí," pokračuje Pavel Krenk. „Vysílali sem napřed vyslovené zvědy, hráče řekněme „béčkové", kteří se nedokázali uplatnit v jejich nejvyšších turnajích. Ti na jaře přijížděli na průzkum, jak to tady funguje, jestli se sem dostanou autem, jaká jsou hřiště, jaká bývá organizace, jaké jsou turnaje, soupeři... Typicky tak začali Holanďané – a najednou už jich přijíždělo třeba šest."
V tomto směru čeká organizátory spousta práce. Rádi by naplnili vlastní turnaje i pomocí zahraničních borců. Angažovali proto Alana Babického jako generálního velvyslance túry, vstupují do marketinkových jednání s hráči.

Velké plány
Zahájili i jednání s GECKO Tour, což je paralelní projekt sestávající z 12 dvoudenních turnajů v zimě. Určen je pro hráče, kteří se nedostali do European Tour nebo na Challenge Tour, a chtějí se tam dostat, případně nehodlají cestovat do vzdálených zemí, kde tyto vyšší túry pořádají své zimní turnaje. „O tyto hráče máme zájem i my. Dohodli jsme dva společné turnaje v zimě ve Španělsku, kam dodáme svoje hráče," doplňuje Krenk.
Od poloviny dubna je naplánován blok turnajů společných s GECKO – pro ně závěr série, pro českou stranu první blok vlastní túry. „Bude to u nás, kvůli klimatickým podmínkám to směřujeme do okolí Prahy. Pokud se spolupráce osvědčí, chtěli bychom v budoucnu celoroční společnou túru. Obě strany cítí, že by to byla správná cesta."

Pro rok 2015 je v plánu kromě prvního bloku 8 až 10 „áčkových" turnajů, dvou- až třídenních, s cutem, s dotacemi 400 až 600 tisíc korun. „Teď máme víc času na přípravu než minulou zimu, kdy se tvořilo prakticky všechno. Chceme se pokusit udělat teritoriální bloky, třeba i s tím, že by se jednotlivé turnaje odehrávaly na víc než jednom hřišti, jeden den tady, druhý den vedle."
Další novinky? Pro bloky turnajů se připravují kompletní balíčky služeb, které využijí zejména cizinci. Klidně patnáct dvacet dní, aby se nemuseli o nic starat, veškerý servis spojený s ubytováním, turnaji i programem tréninkových dnů mezi nimi. Přesně tak, jak se to osvědčuje na vyšších túrách.

Budeme držet palce, letošní rozjezd byl velice úspěšný a plány zní impozantně.

Převzato z časopisu GOLF 11/2014
Za rozhovor děkuje Ivo Doušek, foto: Ivo Doušek


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...